Warto przyjrzeć się bardziej uważnie jednemu badaniu, które w przypadku pań wiele mówi o ich stanie zdrowia. Mowa o istotnym wskaźniku kobiecej płodności czyli badaniu AMH. Hormon antymullerianowski (AMH) pozwala ustalić potencjał rozrodczy kobiety i sprawdzić, ile czasu na powiększenie rodziny jej zostało. Ma też zastosowanie podczas programu in vitro – lekarze na jego podstawie ustalają sposób stymulacji hormonalnej pacjentki.

AMH pomocne w diagnostyce niepłodności

Hormon AMH produkowany jest przez komórki otaczające jajeczka, które znajdują się w pęcherzykach w jajniku. Liczba komórek jajowych, zwana rezerwą jajnikową, jest określona już w momencie, gdy dziewczynka przychodzi na świat i wynosi średnio ok. 400 tys. Z wiekiem, wraz z kolejnymi cyklami, maleje ona, podobnie jak poziom hormonu antymullerianowskiego. To dlatego niska wartość AMH staje się miarodajnym wskaźnikiem spadku płodności i przedwczesnego wygasania czynności jajników. Można też na podstawie wyniku badania podejrzewać niektóre choroby – jednocześnie u kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS) poziom AMH jest znacząco podwyższony.

Wiek a płodność kobiety

Spadek płodności obserwuje się od 30 roku życia, a ryzyko nie uzyskania ciąży w okresie roku starań rośnie z 5% u dwudziestoparolatek do 30 % u pań po 35 roku życia. Wiek kobiety i jej rezerwa jajnikowa wpływają na jakość komórek jajowych, ale jednocześnie nie wykazują ścisłej z nią korelacji. Odpowiedni wskaźnik, prognozujący możliwość zajścia w ciążę, jest niezbędny w szacowaniu szansy pary ze stwierdzoną niepłodnością na zakończenie leczenia sukcesem. Jeśli zdecydowaliście się na in vitro, AMH będzie stanowić dla lekarza istotną informację w procesie przygotowań do programu. W przypadku niektórych par możliwe będzie podejście do zapłodnienia pozaustrojowego na cyklu naturalnym, u innych konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej dawki leku, niektórym lekarz zaproponuje program in vitro z komórkami dawczyni.

Na podstawie wyników AMH lekarz wyznaczy optymalną ścieżkę postępowania i ustali, jaka metoda leczenia jest odpowiednia właśnie dla Was – stąd rzetelność i wiarygodność badania ma zasadnicze znaczenie. Badanie AMH wykonuje się w dowolnym dniu cyklu, a kobieta nie musi być na czczo. Na wynik będziecie musieli poczekać ok. 2 tygodni.

Zobaczcie co na temat użyteczności badania AMH mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk, kierownik Klinik Leczenia Niepłodności INVICTA

Podziel się tym ze znajomymi!

O autorze:

Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA to nowoczesne placówki medyczne stawiające na rozwój, wiedzę i kompetencje, które przekładają się na jakość i skuteczność leczenia. Procedury wykonywane w naszych Klinikach są zgodne z najnowszymi osiągnięciami medycyny, wyróżniają się kompleksowością i skutecznością.

Zostaw komentarz