Bank nasienia i in vitro

Strona główna/Zapłodnienie in vitro/Bank nasienia i in vitro

Niepłodność ma różne oblicza, podobnie, jak różne są źródła problemów z zajściem w ciążę. W niektórych przypadkach jedyną szansą na poczęcie dziecka jest skorzystanie z gamet od anonimowych dawców. To dla pary szczególne wyzwanie, ale też ważna szansa na spełnienie marzeń o rodzinie.

Jakość nasienia określa kilka parametrów np. ruchliwość, liczebność, żywotność, fragmentacja DNA plemnika czy morfologia. Jeśli analizy laboratoryjne wykazała podczas badań zbyt małą liczbę, uszkodzenia lub brak plemników, pacjenci mogą skorzystać z nasienia od dawcy. Jego materiał wykorzystywany jest wówczas podczas inseminacji lub zapłodnienia in vitro. Decyzja o konieczności skorzystania z banku spermy podejmowana jest zawsze wspólnie z lekarzem. Czasem pomocna może być także konsultacja z psychologiem, który porozmawia z Wami m.in. o tym sposobie leczenia, jego możliwych konsekwencjach dla Waszej relacji, sposobach radzenia sobie z trudnościami.

Dawcami zostają zdrowi mężczyźni od 18 do 40 roku życia z wykształceniem średnim lub wyższym. Najpierw jednak potencjalny dawca musi przejść badania wykluczające choroby wirusowe, nosicielstwo chorób genetycznych, a także kwalifikację psychologiczną. Jeśli pozytywnie przejdzie ten proces, oddaje nasienie do banku. Tam z kolei zgłaszają się pacjenci, którzy chcą je wykorzystać podczas swojego programu in vitro lub inseminacji.

Wyboru dawcy dokonuje się na wizycie konsultacyjnej z pracownikiem laboratorium in vitro. Na spotkanie i rozmowę można umówić się w dogodnym terminie w rejestracji. W trakcie wizyty embriolog przedstawi Wam listę anonimowych dawców. Zawiera ona informacje ogólne takie jak: grupa krwi, kolor oczu, kolor włosów, wzrost, waga, wykształcenie. Pozostałe dane pozostają utajnione. Pacjenci, przed swoim programem in vitro, mogą wybrać dawcę, którego cechy są najbardziej dopasowane do ich wymagań. Nie zawsze możliwe jest spełnienie wszystkich oczekiwań, para musi też sobie zdać sprawę, że proces dziedziczenia jest złożony. Z pewnym prawdopodobieństwem jesteśmy w stanie ocenić, jaki może być rozkład dziedziczenia grupy krwi, ale jeśli chodzi o cechy takie jak kolor włosów, wzrost, czy waga nie ma możliwości oceny, w jaki sposób będą dziedziczone. Przed dokonaniem wyboru dawcy, warto więc zastanowić się, jakie cechy są dla pacjentów rzeczywiście istotne.

Jeśli w trakcie wizyty para dokona wyboru dawcy, potwierdza swoją wolę na stosownym oświadczeniu. Jest to dokument podpisywany zarówno przez partnera jak i partnerkę, dlatego ważne jest by na wizycie pojawić się razem. To też moment, w którym ważne jest wzajemne wsparcie i wspólne, w pełni świadome podjęcie decyzji przez Was obojga.

O autorze:

Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA to nowoczesne placówki medyczne stawiające na rozwój, wiedzę i kompetencje, które przekładają się na jakość i skuteczność leczenia. Procedury wykonywane w naszych Klinikach są zgodne z najnowszymi osiągnięciami medycyny, wyróżniają się kompleksowością i skutecznością.

Zostaw komentarz