Portal pacjenta
Umów wizytę

5 pytań, które powinnaś zadać podczas… wizyty ginekologicznej

Zwykła wizyta kontrolna, więc o co tu pytać? Wiele kobiet poddając się rutynowym badaniom lub odwiedzając ginekologa z powodu konkretnego problemu, zapomina, że wizyta jest unikalną szansą na chwilę rozmowy ze specjalistą. Przecież to lekarz jest najbardziej wiarygodnym źródłem informacji. A przynajmniej powinien być.

Przygotowując się do kolejnej wizyty warto zastanowić się, w jakim temacie masz wątpliwości i o czym chciałabyś wiedzieć. Nic nie przychodzi Ci do głowy? Pomożemy. Poniżej znajdziesz kilka pytań, które możesz zadać podczas najbliższego spotkania z lekarzem od spraw kobiecych.

Jak powinien wyglądać prawidłowy cykl miesiączkowy?

Pewnie myślisz, że wstydem jest inicjować rozmowę o takich rzeczach, bo powinnaś to wiedzieć. Podczas wizyty ginekologicznej masz prawo pytać o wszystko, nawet o najbardziej błahe z pozoru kwestie. Można powiedzieć o książkowym cyklu, ale te, które nie trwają 28 dni wcale nie odbiegają od normy. A jak zazwyczaj pracuje twój organizm? Oblicz dokładnie długość swojego cyklu, zastanów się, czy zawsze przebiega jednakowo i porozmawiaj z lekarzem. Tylko wtedy dowiesz się czy wszystko jest w porządku.

Jaki jest najlepszy środek antykoncepcyjny?

Nie ma czegoś takiego jak idealna antykoncepcja. Lekarz nie wskaże jednego, uniwersalnego środka dla wszystkich. Dlaczego? Bo każdy organizm jest inny. Ważny jest nie tylko sam wywiad przeprowadzony z pacjentką, ale przede wszystkim wyniki badań: cytologii, badania ginekologicznego, badania piersi, pomiaru ciśnienia tętniczego krwi oraz badań laboratoryjnych krwi. Czy wiedziałaś, że w niektórych przypadkach, przed wybraniem antykoncepcji, warto wykonać testy genetyczne? Jak widzisz, dobór odpowiedniej metody wymaga indywidualnego podejścia. Więc nie traktuj tego tematu po macoszemu i zwracaj uwagę na jakiej podstawie została Ci przepisana recepta.

Czy nadżerkę powinnam usunąć natychmiast?

Nadżerka jest najpowszechniej spotykaną zmianą chorobową części pochwowej szyjki macicy. Szacuje się, iż występuje nawet u co czwartej kobiety. Nie jest to schorzenie, które w bezpośredni sposób zagraża życiu kobiety, jednakże jak każda choroba nie może być zlekceważona. I tu ponownie temat powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nadżerka nadżerce nierówna. U jednej kobiety może zostać zlecone natychmiastowe jej usunięcie, u innej obserwacja i regularne wizyty u ginekologa.

umów się

Chcę umówić wizytę

Jakie mogą być powody spóźniającej się miesiączki?

Powodów jest tak naprawdę wiele, bo spóźniająca się miesiączka wcale nie musi oznaczać ciąży. To jak żyjesz, co jesz, czym się zajmujesz ma ogromne znaczenie. Opóźnienia mogą być również spowodowane wahaniami hormonalnymi czy przyjmowanymi lekami. Konieczne jest skonsultowanie problemu z lekarzem, który zleci badania krwi bądź da skierowanie do endokrynologa.

Jakie badania powinnam wykonywać regularnie?

Warto dopytać lekarza, jakie badanie wpisać do swojego kalendarza i regularnie wykonywać. Na pewno usłyszysz, że podstawą są cytologia i USG piersi, ale wszystko zależy od Twojego wieku, wyników poprzednio wykonanych badań i wielu, wielu innych czynników. Dlatego nie sugeruj się częstotliwością wizyt mamy czy koleżanek tylko dowiedz się, czego potrzebujesz Ty i Twój organizm.

W sieci znajdziesz pewnie wiele informacji, ale pamiętaj, że nie znajdziesz tam informacji dostosowanych do Twoich indywidualnych potrzeb. Dlatego nie krępuj się i rozmawiaj ze swoim lekarzem.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy