Portal pacjenta
Umów wizytę

Badania dla kobiet planujących ciążę

Jeśli planujesz ciążę lub właśnie się dowiedziałaś, że jesteś w ciąży polecamy wykonanie podstawowej diagnostyki laboratoryjnej.

Możesz także skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który ze względu na Twoją sytuację medyczną może zlecić dodatkowe badania.

Jakie badania powinnam wykonać planując ciążę?

Najczęściej zaleca się wykonanie badań:

  • morfologia krwi
  • badanie ogólne moczu
  • oznaczenie poziomu glukozy w surowicy krwi
  • badania układu krzepnięcia (INR, APTT, fibrynogen)
  • oznaczenia grupy krwi i RH
  • przeciwciała IgG, IgM przeciwko toksoplazmozie, cytomegalii oraz różyczce
  • poziom hormonów tarczycy: TSH, fT4, fT3
  • badania infekcyjne HBV, HCV, HIV

Testy te pozwalają na określenie kondycji zdrowotnej kobiety i jej partnera, wczesne zdiagnozowanie ewentualnych chorób, jak niedokrwistość (anemia), cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia oraz profilaktykę konfliktu serologicznego (badanie grupy krwi i czynnika RH oraz przeciwciał ).

Warto również wykonać badanie poziomu hormonów tarczycy – to gruczoł szczególnie istotny dla kobiecej płodności (regulacja cyklu) i samopoczucia kobiety, a jego prawidłowe funkcjonowanie jest kluczowe dla rozwoju płodu.

Niektóre infekcje mogą być w trakcie ciąży bardzo groźne dla dziecka, przyszłym mamom zaleca się więc oznaczenie poziomu przeciwciał w kierunku toksoplazmozy, cytomegalii i różyczki w klasie IgG i IgM.

Badanie na obecność antygenu HBS oraz przeciwciał HIV i HCV pozwalają stwierdzić lub wykluczyć ewentualne zakażenie groźnymi wirusami oraz ustalić plan leczenia.

U par, które decydują się na powiększenie rodziny po 35 roku życia i osób, u których w rodzinie rodziły się dzieci z wadami rozwojowymi zalecana jest konsultacja genetyczna w celu oszacowania ryzyka nieprawidłowości DNA i zaplanowanie diagnostyki. Badania kariotypu czy poszukiwanie mutacji u przyszłych rodziców wykonujemy w Medycznych Laboratoriach Diagnostycznych Invicta.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy