Portal pacjenta
Umów wizytę

Badania HPV – wirus brodawczaka ludzkiego

Rak szyjki macicy jest drugą co do częstości przyczyną śmierci kobiet, stąd działania profilaktyczne w tym obszarze mają bardzo duże znaczenie.

Ich podstawą są szczepienia stosowane przeciwko wirusowi HPV u młodych dziewcząt, które nie rozpoczęły jeszcze życia seksualnego oraz regularne badania cytologiczne i stosowanie testów na obecność zakażenia wirusem HPV wśród wszystkich dorosłych kobiet.

Dzięki testom HPV możliwe jest wykrycie onkogennych typów wirusa powodującego raka szyjki macicy i odpowiednio wczesne podjęcie działań zaradczych.

Zakażenie wirusami HPV zwykle przebiega bezobjawowo, toteż bez wyników potwierdzających jego obecność, infekcji nie da się leczyć. W większości przypadków, zakażenie wirusem HPV mija samoistnie, ale w przypadku zakażenia wirusami „wysokiego ryzyka”, wśród których najgroźniejsze są typy HPV 16, 18, 31 i 45, infekcja prowadzić może do rozwoju raka szyjki macicy lub innych nowotworów narządów moczowo-płciowych. Typ wirusa „niskiego ryzyka” odpowiada za powstawanie łagodnych zmian określanych mianem kłykcin kończystych lub brodawek.

Czy powinnam się zbadać?

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) należy do najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową. W obrębie krajów Unii Europejskiej rocznie notuje się ok. 30 000 nowych zachorowań na raka szyjki macicy, a w połowie przypadków jest to przyczyną zgonów.

Wirus HPV-37+19

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV-37+19) – test DNA – wykrywanie 37 typów wirusa, genotypowanie 19 typów wirusa.

Wskazania

  • Każdy, kto rozpoczął życie płciowe
  • Kobiety planujące ciąże
  • Kobiety z nieprawidłowym wynikiem badania cytologicznego
  • Dojrzałe kobiety i dziewczęta przed zastosowaniem szczepienia przeciwko wirusowi HPV
  • Kobiety z nawracającymi stanami zapalnymi dróg rodnych
  • Kobiety po leczeniu „nadżerek’” lub brodawek
  • Mężczyźni z nawracającymi zapaleniami żołędzia i napletka

HPV przed szczepieniem

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) – test DNA przed szczepieniem Cervarix / Silgard

Wskazania

  • Kobiety i dziewczęta przed szczepieniem szczepionką Cervarix/Silgard

HPV mRNA

Badanie umożliwia wykrycie mRNA pięciu najbardziej karcynogennych typów wirusa brodawczaka ludzkiego (16, 18, 31, 33 ,45 przy użyciu testu NucliSENS EasyQ).

Wskazania

  • Osoby z już zdiagnozowanym zakażeniem HPV typu 16, 18, 31, 33, 45 po przeprowadzeniu badania w kierunku oznaczenia DNA wirusa wraz z genotypowaniemTesty HPV – kup online

W jaki sposób wykonam badanie?

Badanie wykonasz w dowolnym punkcie pobrań INVICTA. Badanie wykonywane jest z wymazu. Badanie możesz także kupić online w sklepie www.topgenetics.pl – otrzymasz kurierem specjalny zestaw pobraniowy, który bezpłatnie, po pobraniu materiału odeślesz do laboratorium INVICTA.

umów się

Chcę umówić wizytę

Co zrobić,  jeśli wynik badania jest pozytywny?

Wynik pozytywny oznacza, ze pacjentka jest zakażona wirusem HPV. W tej sytuacji wskazane jest wykonanie typowania dla identyfikacji typu wirusa – istotne jest czy należy on do grupy wysokiego ryzyka onkologicznego. Jeśli tak, należy zaplanować kolejne badania, tak by kontrolować przebieg zakażenia. Infekcja wirusem HPV nie oznacza, że pacjentka zachoruje na raka szyjki macicy
– u większości kobiet infekcja ustąpi samoistnie w ciągu 2-6 miesięcy. Jednak te, u których to nie nastąpi, powinny być poddane programowi profilaktycznemu – badaniom DNA HPV i cytologii o zwiększonej częstotliwości. W takiej sytuacji badaniom DNA HPV powinien poddać się także partner pacjentki.

Jak przygotować się do badania?

Badanie powinno być wykonywane poza okresem krwawienia miesiączkowego. Kilka dni (2-3 dni) przed badaniem pacjentka nie powinna stosować leków dopochwowych.
Badanie wykonywane jest wielokrotnie w ciągu życia, niezależnie od wieku, może być wykonywane u kobiet ciężarnych. Materiałem badanym jest wymaz pobrany za pomocą szczoteczki cytologicznej. Badanie jest bezpieczne, nie powoduje powikłań, nie wymaga żadnych specjalnych zachowań po jego wykonaniu. Badanie wykonuje się także u mężczyzn.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy