Portal pacjenta
Umów wizytę

Badania HPV – wirus brodawczaka ludzkiego

Rak szyjki macicy jest drugą co do częstości przyczyną śmierci kobiet, stąd działania profilaktyczne w tym obszarze mają bardzo duże znaczenie. Ich podstawa to szczepienie stosowane przeciwko wirusowi HPV u młodych dziewcząt, które nie rozpoczęły jeszcze życia seksualnego.

Równie istotne są regularne badania cytologiczne i stosowanie testów na obecność zakażenia wirusem HPV wśród wszystkich dorosłych kobiet. Dodatkowo badania HPV pozwalają na wykrycie onkogennych typów wirusa powodującego raka szyjki macicy i odpowiednio wczesne podjęcie działań zaradczych.

Badania HPV – wirus brodawczaka ludzkiego

Rak szyjki macicy jest drugą co do częstości przyczyną śmierci kobiet, stąd działania profilaktyczne w tym obszarze mają bardzo duże znaczenie. Ich podstawa to szczepienie stosowane przeciwko wirusowi HPV u młodych dziewcząt, które nie rozpoczęły jeszcze życia seksualnego. Równie istotne są regularne badania cytologiczne i stosowanie testów na obecność zakażenia wirusem HPV wśród wszystkich dorosłych kobiet. Dodatkowo badania HPV pozwalają na wykrycie onkogennych typów wirusa powodującego raka szyjki macicy i odpowiednio wczesne podjęcie działań zaradczych.

Zakażenie wirusami HPV

Zakażenie wirusami HPV zwykle przebiega bezobjawowo, toteż bez wyników potwierdzających jego obecność, infekcji nie da się leczyć. W większości przypadków, zakażenie wirusem HPV mija samoistnie, ale w przypadku zakażenia wirusami „wysokiego ryzyka”, wśród których najgroźniejsze są typy HPV 16, 18, 31 i 45, infekcja prowadzić może do rozwoju raka szyjki macicy lub innych nowotworów narządów moczowo-płciowych. Ogólnie mówiąc, typ wirusa „niskiego ryzyka” odpowiada za powstawanie łagodnych zmian określanych mianem kłykcin kończystych lub brodawek.

Czy powinnam się zbadać pod kątem wirusa HPV?

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) należy do najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową. W efekcie, w obrębie krajów Unii Europejskiej rocznie notuje się ok. 30 000 nowych zachorowań na raka szyjki macicy, a w połowie przypadków jest to przyczyną zgonów.

Wirus HPV-37+19

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV-37+19) – test DNA – wykrywanie 37 typów wirusa, genotypowanie 19 typów wirusa.

Wskazania:

  • Każdy, kto rozpoczął życie płciowe.
  • Kobiety planujące ciąże.
  • Kobiety z nieprawidłowym wynikiem badania cytologicznego.
  • Dojrzałe kobiety i dziewczęta przed zastosowaniem szczepienia przeciwko wirusowi HPV.
  • Kobiety z nawracającymi stanami zapalnymi dróg rodnych.
  • Kobiety po leczeniu „nadżerek’” lub brodawek.
  • Mężczyźni z nawracającymi zapaleniami żołędzia i napletka.

HPV przed szczepieniem

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) – test DNA przed szczepieniem Cervarix / Silgard

Wskazania

  • Kobiety i dziewczęta przed szczepieniem szczepionką Cervarix/Silgard

HPV mRNA

Badanie umożliwia wykrycie mRNA pięciu najbardziej karcynogennych typów wirusa brodawczaka ludzkiego (16, 18, 31, 33, 45 przy użyciu testu NucliSENS EasyQ).

Wskazania

  • Osoby z już zdiagnozowanym zakażeniem HPV typu 16, 18, 31, 33, 45 po przeprowadzeniu badania w kierunku oznaczenia DNA wirusa wraz z genotypowaniem.

W jaki sposób wykonam badanie?

Badanie wykonywane z wymazu można zrobić w dowolnym punkcie pobrań INVICTA.

Co zrobić, jeśli wynik badania jest pozytywny?

Wynik pozytywny oznacza, że pacjentka jest zakażona wirusem HPV. Przeprowadzenie typowania pozwoli na identyfikacji typu wirusa i określenie czy należy on do grupy wysokiego ryzyka onkologicznego. Jeśli tak, należy zaplanować kolejne badania, tak by kontrolować przebieg zakażenia.

Jednakże infekcja wirusem HPV nie oznacza, że pacjentka zachoruje na raka szyjki macicy – u większości kobiet infekcja ustąpi samoistnie w ciągu 1-2 lat. Jednak te, u których to nie nastąpi, poddaje się programowi profilaktycznemu – badaniom DNA HPV i cytologii o zwiększonej częstotliwości. W takiej sytuacji badaniom DNA HPV powinien poddać się także partner pacjentki.

Badanie HPV – jak się przygotować?

Badanie wykonuje się poza okresem krwawienia miesiączkowego. Kilka dni (2-3 dni) przed badaniem pacjentka nie powinna stosować leków dopochwowych.
Badanie wykonywane jest wielokrotnie w ciągu życia, niezależnie od wieku, może być wykonywane u kobiet ciężarnych. Materiałem badanym jest wymaz pobrany za pomocą szczoteczki cytologicznej. Badanie jest bezpieczne, nie powoduje powikłań, nie wymaga żadnych specjalnych zachowań po jego wykonaniu. Badanie wykonuje się także u mężczyzn.

Lekarz podczas konsultacji przed badaniem HPV


Konsultacja Medyczna

lek. Anarmaa Działak

W trakcie specjalizacji ginekologii i położnictwa

Klinika w BydgoszczyKontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy