Portal pacjenta
Umów wizytę

Ciąża latem – jak to wytrzymać?

Ciąża latem – jak to wytrzymać?

Dolegliwości związane z ciążą nasilają się w okresie letnim. Ta pora roku ma pewne pozytywne aspekty na początkowym etapie ciąży.  Jednak może stanowić poważne obciążenie, jeśli ciąża jest już zaawansowana. Problemy z trawieniem, bóle gardła i przeziębienia, bolesne obrzęki nóg, a nawet omdlenia… ciąża latem potrafi zamienić się w koszmar. Co można na to zaradzić?

Ciąża latem? Pij dużo wody!

Termometr wskazuje już 30 stopni Celsjusza? Żar leje się z nieba? Konieczne będzie wypicie minimum 2-2,5 litra wody każdego dnia! Podjęłaś się chociaż minimalnej aktywności fizycznej? Musiałaś coś posprzątać albo przynieść siatki z zakupami? Oznacza to, że Twoje zapotrzebowanie może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Dla kobiet ciężarnych zaleca się wody źródlane, niegazowane.

Wody źródlane o niskiej zawartości składników mineralnych mogą być spożywane bez ograniczeń bez ryzyka wystąpienia zaburzeń elektrolitowych

Co istotne, to właśnie taka woda odżywi Wasze mięśnie w niezbędny im wapń oraz magnez. Braki w tych pierwiastkach mogą prowadzić latem do częstych i bolesnych skurczów. Nie wyobrażasz sobie dnia bez porannej kawy? Zwróć uwagę na to, ile kofeiny dostarczasz w ciągu całego dnia! Kofeina ma działanie moczopędne, wypłukuje ważne dla Ciebie związki i paradoksalnie odwadnia cały Twój organizm.

Zaawansowana ciąża sprzyja obrzękom nóg. Warto czasami położyć się na plecach z lekko uniesionymi nogami. Dzięki temu zdecydowanie zmniejszysz ból i opuchnięcia.

Ciąża latem? Schładzaj się tak często, jak to możliwe!

Zależnie od możliwości powinnaś korzystać ze schładzającego prysznica nawet kilka razy dziennie. Bardzo często tego rodzaju działanie pozwoli nie tylko zrelaksować udręczone mięśnie, ale również pozwoli utrzymać niezbędną świeżość i poprawne krążenie krwi.

Zdrowa dieta… czyli jaka?

Jak już wspomniano, bardzo często mówi się, że ciąża to okres, w którym kobieta ma wyjątkową możliwość wprowadzenia do swojego życia zdrowych nawyków. Warto wiedzieć, że uczucie ciężkości i przepełnienia pomoże Ci zwalczyć zbilansowana, lekkostrawna dieta. Pamiętaj, żeby jeść dużo owoców i warzyw, a w sumie w trakcie dnia spożywać 4-5 posiłków. Schłodzona woda z miętą lub zielona herbata to dobry pomysł na to, jak wspomóc swoje trawienie. Uważaj jednak na kupowane przez Ciebie lody. Niestety bardzo często są one ponownie zmrażane, a w takim produkcie w okresie letnim bardzo łatwo o bakterie salmonelli.

Jakby tu się ubrać…

Częstym problemem wśród ciężarnych kobiet jest noszenie bielizny z włóknami syntetycznymi. Wysoka temperatura i znacząca potliwość bardzo często prowadzą do wystąpienia infekcji grzybiczych. Wyposaż się w przewiewne, bawełniane lub lniane materiały, a najlepiej luźne tuniki. Dzięki temu ruchy ciała pozostaną nieograniczane, a oddawanie ciepła będzie optymalne.

Zwróć uwagę na swój ubiór szczególnie w klimatyzowanych pomieszczeniach lub pojazdach. W takich warunkach naprawdę nie jest trudno o groźne przeziębienie.

Czy ciąża latem oznacza konieczność unikania słońca?

Na wczesnym etapie ciąży kontakt z promieniami słonecznymi jest bardziej niż wskazany! Wynika to z faktu, iż witamina D zawsze wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu ciężarnej i pozwala lepiej odpowiadać na potrzeby dziecka. Jednak późniejsze etapy ciąży bardzo się ze słońcem nie lubią. W wielu przypadkach zaawansowanej ciąży w okresie największych upałów zaleca się całkowity zakaz przebywania na słońcu. Kobiety w drugiej połowie ciąży są ponadto szczególnie podatne na wystąpienie przebarwień skóry, co związane jest ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie matki.

Przebywając na zewnątrz, koniecznie pamiętaj o odpowiednim okryciu głowy i użyciu kremów z filtrem. Co istotne, w tej kwestii warto czasami nawet zasięgnąć nawet porady lekarza!

Okres największych upałów jest bardzo trudny dla wielu przyszłych matek. Chociaż w przypadku wielu czynników, takich jak tryb pracy lub codzienne obowiązki, nasz wpływ jest bardzo ograniczony, tak w pewien sposób możemy bronić się przed największymi falami upałów i sprawiać, że wysokie temperatury nie będą dla nas aż tak obciążające.

Kobieta w ciąży latem czyta książkę

Konsultacja Medyczna

dr n. med. Elżbieta Zarychta

Specjalista ginekologii i położnictwa

Klinika w WarszawieKontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy