Portal pacjenta
Umów wizytę

Ciąża w dojrzałym wieku

Ciąża w dojrzałym wieku

Płodność kobiety  spada po 30 roku życia – i to niezależnie od indywidualnej specyfiki zdrowotnej. Rezerwa jajnikowa wyczerpuje się w sposób naturalny, a przyspieszenie tego procesu po 30. roku życia bardzo często prowadzi do poważnych problemów z założeniem rodziny.  Współczesna medycyna daje nam wiele możliwości, dzięki którym można  zajść w ciążę w dojrzałym wieku i bezpiecznie urodzić zdrowe dziecko. Jednak takie sytuacje wymagają  wsparcia i  wiedzy.

Ekonomia i biologia

Okres pomiędzy 30 a 40 rokiem życia to często najintensywniejszy czas dla rozwoju kariery zawodowej.  Jednak wiele kobiet skupionych na swojej karierze nagle zaczyna odczuwać przytłaczającą pustkę. Chociaż wkraczają w okres największych możliwości finansowych i czasowych, to jednak biologia działa na ich niekorzyść.  Statystyki wskazują na liczne zagrożenia ciąży w dojrzałym wieku – zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Przekroczenie 35 lat oznacza dla kobiety wyższe ryzyko poronienia, cukrzycę ciążową oraz zwiększone prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu. Samo dziecko również może mieć poważne problemy zdrowotne, a także zwiększa się ryzyko wystąpienia wad genetycznych, takich zespół Downa, Edwardsa czy Pateau.

Zalety późnego macierzyństwa to lepsze możliwości finansowe, więcej czasu, dojrzałość emocjonalna. Wiele z naszych pacjentek określa ten czas jako najlepszy w swoim życiu!

Zdrowa ciąża a dojrzały wiek

Częstą praktyką stosowaną przez świadome kobiety jest wizyta przedkoncepcyjna. W czasie jej trwania wraz z lekarzem dokładnie ustala się, jakie badania warto wykonać przed rozpoczęciem starań. Pozwalają one na identyfikację i wdrożenie leczenia wszelkich chorób mogących wpłynąć na ciążę. Niedoczynność tarczycy albo niedokrwistość to częste przypadki, jednak prawie zawsze wymagana jest odpowiednią suplementacja.

Bardzo często do głosu dochodzą również kwestie hormonalne. Przewlekły stres, brak snu, problemy z zasypianiem. To wszystko negatywnie oddziałuje na organizm kobiety i nierzadko nie pozwala na szczęśliwy finał starań o dziecko.

Ciąża w dojrzałym wieku to  niezwykłe doświadczenie. Założenie rodziny wiąże się  z  dużym poczucie odpowiedzialności oraz innym spojrzeniem w przyszłość

Sprawdź Klinikę INVICTA!

ręce ciąża 40 w dojrzałym wieku

Konsultacja Medyczna

dr n. med. Joanna Krzemieniewska

Specjalista położnictwa i ginekologii

Klinika we WrocławiuKontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy