Portal pacjenta
Umów wizytę

Jaka jest rola psychologa w leczeniu in vitro?

Staracie się o dziecko? Planujecie imię, wystrój pokoju malucha, testujecie co miesiąc… tymczasem upojne noce w sypialni nie przynoszą efektu, o którym tak marzycie. Zastanawiacie się, co dalej. Słusznie! Jeśli po roku regularnego współżycia (3-5 razy w tygodniu) bez zabezpieczenia, ciąża się nie pojawia, potrzebna jest porada lekarza. I sporo badań, by dowiedzieć się, co jest przyczyną problemu. Gdy specjaliści postawią już diagnozę, stajecie wobec decyzji czy i jak się leczyć. Podchodzicie do in vitro… Dla każdej niepłodnej pary poradzenie sobie ze świadomością problemu, jak i trudnym, złożonym i kosztownym procesem leczenia jest sporym wyzwaniem.

Staracie się o dziecko? Wybieracie imię, planujecie wystrój pokoju malucha, testujecie się co miesiąc, a tymczasem wciąż nie ma efektu, o którym tak marzycie. Zastanawiacie się, co dalej. Słusznie! Jeśli po roku regularnego współżycia (3–5 razy w tygodniu) bez zabezpieczenia, nie dochodzi do zajścia w ciążę, potrzebna jest porada lekarza. Często wiąże się ona z przeprowadzeniem szeregu badań, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną problemu. Gdy specjaliści postawią już diagnozę, staniecie wobec decyzji, czy i jak się leczyć. Jednym z rozwiązań jest in vitro, które dla wielu osób okazuje się trudnym, złożonym i kosztownym procesem. Jak sobie z nim poradzić?

Bezpłatne konsultacje z psychologiem przy leczeniu in vitro

Pary przystępujące do programów in vitro w Klinikach INVICTA w ramach leczenia mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologicznych. Często spotykamy się z zaskoczeniem naszych pacjentów, którzy podejmując decyzję o leczeniu, nie widzą potrzeby rozmowy z psychologiem. Warto jednak mieć świadomość, że proces leczenia zaburzeń płodności wiąże się z szeregiem badań, procedur medycznych oraz emocji, które towarzyszą parom niemalże przez cały czas. Nie wszystkie z nich są łatwe dla obojga partnerów, dlatego wsparcie psychologa może być cenne.

Podczas procedury in vitro ważne jest, aby zrozumieć, przez jakie procesy będzie przechodziła para. Istotne są nie tylko procedury medyczne, które często są skomplikowane, ale również doświadczenia o charakterze emocjonalnym. Kolejne etapy leczenia mogą zwiększać poziom stresu, zmęczenia, przez co wpływają na samopoczucie obojga partnerów, a często także na ich relację. Niekiedy mogą pojawić się trudności, takie jak niepowodzenie procedury in vitro lub utrata ciąży, które wymagają wsparcia psychologicznego.

Rozmowa ze specjalistą pozwala spojrzeć na proces leczenia z innej perspektywy. Psycholog wspiera partnerów oraz zachęca do tego, aby już na samym początku, gdy rozpoczyna się leczenie, zastanowili się nad tym, czego od siebie potrzebują, jakie emocje budzi w nich problem z zajściem w ciążę i samo leczenie in vitro. Warto także omówić rozwiązania, na jakie są w stanie zgodzić się na tym etapie. Dzięki temu pacjentom często łatwiej jest przejść przez cały proces. Dobre nastawienie, wiara w powodzenie i wzajemne wsparcie mocno budują i wzmacniają relację, pomagają w długotrwałym procesie starania się o dziecko.

Kiedy warto skorzystać ze wsparcia psychologa?

„Nie jest tajemnicą, że stan psychiczny pary może wpływać na możliwość poczęcia dziecka, tym bardziej w przypadku metod wspomaganego rozrodu (np. metody in vitro), gdzie zbyt wysoki poziom stresu stanowi przeszkodę w osiągnięciu upragnionej ciąży. Nasze ciało narażone na przewlekły stres, uruchamia szereg reakcji obronnych, które wpływają na fizjologię. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. U mężczyzn stres hamuje proces spermatogenezy (czyli tworzenia zdrowych plemników), u kobiet zaś powoduje zaburzenia owulacji (jajeczkowania). Podczas in vitro istotna jest jakość komórek jajowych i nasienia, dlatego też warto pomyśleć, aby przygotowując się do programu, zadbać o siebie nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. To, co dzieje się w głowie, wpływa bowiem na ciało. I odwrotnie – jeśli kobieta jest w złym stanie psychicznym (szczególnie po niepowodzeniu), zapewne nie jest to dobry moment na rozpoczęcie kolejnej procedury. Lepiej dać sobie czas na przeżycie straty, a następnie zdecydować o tym, co dalej. Wsparcie specjalisty w leczeniu niepłodności może okazać się nieocenione”

Jeśli para stara się o dziecko od dłuższego czasu lub ma za sobą niejedną nieudaną próbę in vitro, zupełnie naturalne jest to, że towarzyszą temu różnorodne emocje, takie jak: lęk, poczucie krzywdy, poczucie niesprawiedliwości, złość czy smutek. Te wszystkie stany emocjonalne mogą w negatywny sposób wpływać na to, co dzieje się w relacji pomiędzy partnerami nie przybliżać ich do sukcesu w leczeniu, czyli upragnionego potomstwa, a powodować, że oddalają się od siebie. Warto uniknąć takich doświadczeń w tym szczególnym okresie. Co zatem należy robić?

„Bardzo ważne jest, aby para skoncentrowała się na innych aspektach swojego życia, zamiast skupiać się tylko na chęci posiadania dziecka. Bardzo łatwo jest wtedy bowiem zatracić siebie. Jeśli życie pary podporządkowane jest wyłącznie procedurom medycznym i posiadaniu potomstwa, poczucie straty może być ogromne.

Z pewnością warto zadbać o wzmocnienie relacji, o bycie blisko ze sobą, nie tylko wtedy, kiedy pojawiają się problemy, ale przede wszystkim w codziennym życiu. Należy dawać sobie nawzajem dobro i jakże cenny dziś czas. Kiedy para ma trudność w byciu ze sobą, w komunikacji, dobrze byłoby skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże spojrzeć na dany problem z innej perspektywy i przejść przez proces leczenia z zupełnie innym nastawieniem.

“Lepiej skupić się na pozytywnych aspektach swojego życia, zadbać o dobre samopoczucie, pomimo różnych trudności, a także skorzystać z pomocy psychologa, bo dzięki temu łatwiej osiągnąć sukces I wyjść z leczenia silniejszym”– radzi mgr Aurelia Kurczyńska, która jest psychologiem i psychoterapeutą w Klinice INVICTA.   

Konsultacja Medyczna

mgr Aurelia Kurczyńska

Psycholog, Psychoterapeuta

Klinika w GdańskuKontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy