Portal pacjenta
Umów wizytę

Co pomaga zajść w ciążę? Na co zwrócić uwagę?

Jeżeli czujesz, że nadszedł idealny moment by zostać mamą, to warto już wcześniej odpowiednio się do tego przygotować. Dzięki temu bowiem można znacznie skrócić czas oczekiwania na upragnione dziecko. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które sprawią, że Twoje szanse na macierzyństwo wzrosną. Co zatem pomaga szybko zajść w ciążę?

Podjęcie decyzji o dziecku jest przełomowym momentem w życiu każdej pary. Należy wówczas przeanalizować wiele różnych czynników. Chodzi nie tylko o własną gotowość na ciążę, ale i stan swojego zdrowia, relacje z partnerem, czy warunki mieszkaniowe.

Wszystko po to, by jak najlepiej przygotować się do rodzicielstwa. Niestety często w natłoku obowiązków wielu przyszłych rodziców odkłada ciążę. Jak wynika z danych GUS, w Polsce średni wiek kobiety rodzącej swoje pierwsze dziecko wynosi 27,8 lat. W latach 90-tych wskaźnik ten wynosił 22,7 lat.

Jednak zwlekanie z tą decyzją może działać na ich niekorzyść. Dlaczego? Ponieważ im kobieta jest starsza, tym coraz bardziej maleje jej szansa na zostanie mamą. Największa płodność przypada na okres 20-25 lat i drastycznie spada po 35. roku życia. Oczywiście, współczesna medycyna daje szansę na późne macierzyństwo. Należy jednak pamiętać o tym, że taka ciąża może być obarczona wieloma komplikacjami. Należy do nich zwiększenie zagrożenia wystąpieniem: ciąży pozamacicznejporonień, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy ciężarnych, zatrucia ciążowego, czy wykonania cesarskiego cięcia.

Co ważne, wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu. Należą do nich zespół Downa, zespół Edwardsa, czy zespół Patau. Dlatego też kobiety po 35. rok życia, nazywane są późnymi matkami i kierowane są przez lekarza na badania prenatalne.

Poczęcie dziecka a zdrowie

Wpływ na zajście w ciążę ma również ogólny stan zdrowia obojga partnerów. Tak ważne jest zatem, aby przed rozpoczęciem starań o dziecko umówić się na wizytę u lekarza. Specjalista nie tylko pomoże w przygotowaniach do ciąży, ale i wykona wszystkie niezbędne badania. W przypadku kobiet mowa tu o cytologii, USG narządów rodnych i piersi.

Ponadto, ważne jest, aby pacjentka profilaktycznie wykonała komplet takich badań ogólnych. Należą do nich morfologia, grupa krwi, czynnik Rh, badanie moczu i odczyn VDRL. Wskazane jest również przeprowadzenie badania na obecność wirusa HIV, antygenu HBs, toksoplazmozy, różyczki i cytomegalii.

Świadomość co do dobrego stanu zdrowia dotyczy także mężczyzn. Nadal są oni znacznie mniej skorzy do wykonywania profilaktycznych badań i wizyt lekarskich. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju działanie nie tylko ułatwi starania o ciążę, ale będzie miało pozytywny wpływ na partnerkę. Zyska dzięki temu pewność, że jej partner podchodzi do całej sprawy bardzo poważnie. Badania, jakimi powinien zainteresować się mężczyzna to przede wszystkim: poziom cukru, ciśnienie krwi, morfologia krwi, badanie moczu, EKG i lipidogram.

Matka z niemowlęciem

Co pomaga zajść w ciążę?

Decyzja o powiększeniu rodziny powinna być gruntownie przemyślana i zaplanowana. Ppomoże to bowiem lepiej przygotować się do okresu ciąży i porodu oraz da kobiecie poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Dobrze jest zaplanować sobie wizytę kontrolną nie tylko u ginekologa, ale i u stomatologa, ponieważ zmiany próchnicze mogą być przyczyną miejscowych i wtórnie uogólniających się zakażeń. W skrajnych przypadkach może to być przyczyną przedwczesnego porodu.

Przynajmniej trzy miesiące przed planowaną ciążą pamiętać należy też o zrezygnowaniu z antykoncepcji hormonalnej lub wyjęciu wkładki domacicznej. Pozwoli to organizmowi na uregulowanie gospodarki hormonalnej. Ponadto w zajściu w ciążę pomaga również:

Pozytywne nastawienie i unikanie stresu

Coraz szybsze tempo życia, większe oczekiwania i presja społeczna, nie mają pozytywnego wpływu na nasze samopoczucie i nastawienie. Warto mieć jednak na uwadze to, że stres wyzwala w organizmie reakcje, które mogą utrudniać zajście w ciążę. Według szacunków może on być przyczyną niepowodzeń z poczęciem w przypadku aż 30% par. Długotrwały stres bowiem sprawia, że nie tylko nadnercza wydzielają większe ilości adrenaliny i sterydów nadnerczowych. Również przysadka mózgowa wydziela prolaktynę, która blokuje funkcje rozrodcze i powoduje zaburzenia owulacji.

Dużo lęków i wątpliwości pojawia się zwłaszcza, gdy para przez dłuższy czas nie może doczekać się dziecka. W takim przypadku ważna jest akceptacja samego siebie pomimo wszystko (dotyczy to nie tylko kobiet, ale i mężczyzn).

W przypadku odczuwania silnego stresu dobrze jest zastosować techniki relaksacyjne, które pomogą się odprężyć. Jeśli natomiast stosowane dotychczas sposoby radzenia sobie ze stresem zawodzą, to wówczas zaleca się, aby para skorzystała z pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Pomoże on odnaleźć im równowagę i podpowie, jak zredukować stres u każdego z partnerów. Zrelaksowani i spokojniejsi mają zdecydowanie większe szanse na poczęcie dziecka.

Czerpanie większej przyjemności z seksu i dobranie odpowiednich pozycji

Podczas starania się o dziecko warto pamiętać o tym, że celem seksu nie jest wyłącznie prokreacja, ale i przyjemność oraz budowanie bliskości. Dużą pułapką dla par starających się o dziecko jest poczucie presji i doprowadzenie do częstych zbliżeń „na siłę”. Podejście takie może jednak okazać się zgubne, ponieważ generuje stres, który nie sprzyja płodności.

Specjaliści zalecają współżycie co 2-3 dni (natomiast w okresie okołoowulacyjnym codziennie lub co drugi dzień). Przy czym uprawiając seks zbyt rzadko można przegapić okres płodny u kobiety. Natomiast przy zbyt częstych stosunkach, sperma partnera może zawierać mniej plemników.

umów się

Chcę umówić wizytę

Dni płodne – śledzenie za pomocą aplikacji

Przyszła mama powinna również znaleźć czas na obserwowanie swojego cyklu miesiączkowego. Tylko wtedy bowiem będzie wiedziała, kiedy jest najlepszy moment na poczęcie dziecka. Aby wyliczyć dni płodne, konieczne jest wyznaczenia dnia owulacji, czyli jajeczkowania. Jest to moment, w którym dojrzała komórka jajowa przedostaje się do jajowodu. U kobiet z 28-dniowym cyklem wypada ona zwykle w jego 14 dniu. Za pierwszy dzień cyklu uznaje się pierwszy dzień menstruacji. Zatem dni płodne przypadają pomiędzy 9. a 18. dniem cyklu.

Dobrze jednak pamiętać o tym, że u wielu kobiet cykl ten ulega wahaniom, co może utrudniać obliczenia. Na szczęście obecnie pomocne przy ich wykonaniu mogą być internetowe kalkulatory dni płodnych. Są to specjalne aplikacje, które zawierają kalendarzyk menstruacyjny. Nie tylko pomagają one kobietom obliczać dni płodne i moment owulacji, ale i potrafią przewidzieć np. ich nastrój oraz samopoczucie). Ponadto pomocne w wyznaczaniu dni płodnych mogą być też testy owulacyjne dostępne w większości aptek.

Utrzymywanie prawidłowej wagi

Choć to nie reguła, to zarówno nadmierne kilogramy, jak i niedobór masy ciała, mogą zmniejszać szanse na zajście w ciążę. Jeśli zatem, gdy planujemy dziecko, to dobrze byłoby postarać się ją unormować. Według WHO, prawidłowe BMI (z ang. Body Mass Index), które jest jednocześnie najlepsze dla płodności, wynosi 18,5-24,9. Aby je obliczyć wystarczy tylko zastosować się do wzoru (uniwersalnego dla kobiet i mężczyzn). Należy podzielić masę swojego ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu.

W przypadku kobiet najczęstszymi zaburzeniami hormonalnymi związanymi z nadwagą i otyłością są zaburzenia owulacji, nadmiar androgenów i insulinooporność. Ponadto wykazany został też związek zbyt wysokiej masy ciała z występowaniem zespołu policystycznych jajników (PCOS) i endometriozy. Co ważne, nadwaga może zaburzać wzrost pęcherzyka jajnikowego, prawidłowy rozwój zarodka i jego implantację. Zwiększa się wtedy również ryzyko nadciśnienia i cukrzycy podczas ciąży oraz innych komplikacji mogących wystąpić w tym czasie.

Szacuje się, że otyłe kobiety mają dwukrotnie wyższe ryzyko zaburzeń owulacji, w przypadku mężczyzn natomiast otyłość ma wpływ na pogorszenie parametrów nasienia. Również szczupła sylwetka może mieć niekorzystny wpływ na płodność. Spadek BMI poniżej dolnej normy, wynoszącej 18,5 może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych mających bezpośredni lub pośredni wpływ na problemy z zajściem w ciążę. Ponieważ w organizmie kobiety dochodzi wówczas m.in. do zaburzeń gospodarki hormonalnej i deregulacji cyklu miesiączkowego, a w konsekwencji problemów z owulacją.

Zadbaj o zdrową i zbilansowaną dietę

Kolejną ważną sprawą, która może pomóc w zajściu w ciążę jest zbilansowana dieta, bogata w składniki odżywcze i witaminy. Zdecydowanie jej głównym wrogiem jest żywność wysoko przetworzona, która ma ogromną ilością cukrów, soli, nienasyconych tłuszczów trans i konserwantów. Nie dostarcza też organizmowi niczego odżywczego. Produkty tego typu spożywane w nadmiarze, mogą sprzyjać rozwojowi wielu chorób. Należy do nich cukrzyca typu 2, choroby układu sercowo-naczyniowego, krążenia, otyłości, niektórych rodzajów nowotworów. Do żywności wysoko przetworzonej zalicza się m.in. słodycze, wyroby cukiernicze oraz kolorowe i gazowane napoje. Warto wykluczyć również słone przekąski, parówki, wędliny, pasty i pasztety, gotowe dania, czy gotowe sosy do potraw.

Rodzice z niemowlakiem

Złe nawyki żywieniowe nie tylko mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciążę, ale i mieć niekorzystny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Dobrze jest zatem postawić na dietę bogatą w:

  • kwas foliowy (zielone liściaste warzywa, jaja, banany, pomarańcze);
  • kwasy omega-3 (siemię lniane, nasiona chia, orzechy włoskie, olej lniany i rzepakowy tłoczony na zimno, tłuste gatunki ryb, np. łosoś, śledź, makrela atlantycka, sardynki);
  • witaminę E, która nazywana jest witaminą płodności (znajduje się w olejach roślinnych, orzechach, pestkach i nasionach słonecznika, dyni i winogron, pełnoziarnistych produktach zbożowych, kaszach, szparagach awokado, czy jarmużu);
  • witaminę A (marchew, pomidory, czerwony grejpfrut, papryka, morele, brzoskwinie);
  • witaminę C, poprawiającą ruchliwość plemników (duże jej ilości znajdują się w maśle, mleku i produktach mleczarskich, podrobach zwierzęcych, jajach, słodkich ziemniakach, czy szpinaku);
  • cynk (ryby, mięso, pełnoziarniste pieczywo pszenne, rośliny strączkowe, sery żółte, kasza gryczana);
  • wapń, który jest niezbędny dla tworzenia tkanki kostnej dziecka (znajduje się on w mleku i jego przetworach, rybach, roślinach strączkowych i orzechach);
  • żelazo (występuje w czerwonym mięsie, wątróbce, szczawiu, szpinaku, brokułach oraz w fasoli i jajkach).

Zrezygnować należy również z używek takich jak alkohol i papierosy. Ponadto ograniczyć powinno się również ilość spożywanej kawy do dwóch filiżanek dziennie (picie większej ilości zmniejsza szanse na poczęcie dziecka aż o jedną czwartą). Prawidłowa dieta polega też na odpowiednim nawadnianiu organizmu. Zgodnie z zaleceniem Instytutu Żywności i Żywienia dziennie powinno wypijać się ok. 2 litrów wody. Taka ilość płynów pomaga nie tylko pozbyć się bakterii z cewki moczowej, ale i wypłukuje toksyny z organizmu.

Nie zapominaj o aktywności fizycznej

Ruch to zdrowie, chyba nikogo w dzisiejszych czasach nie trzeba o tym przekonywać. Odpowiednio dobrana aktywność ruchowa sprzyja zarówno prawidłowemu rozwojowi ciała, jak i zachowaniu zdrowia. Warto więc o nią zadbać, zwłaszcza gdy planujemy dziecko. Ciąża bowiem stanowi dla organizmu ogromny wysiłek. Ważne jest jednak, aby zacząć robić to stopniowo (szczególnie gdy wcześniej kobieta unikała ćwiczeń). Zaczynając od krótkich i niezbyt męczących treningów, które poprawią funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. W tym celu zaleca się np. pływanie, jazdę na rowerze, czy jogging. Natomiast elastyczność mięśni w czasie ciąży uzyskać można dzięki jodze, pilatesowi, aerobikowi, czy nordic walking.

Co jeszcze pomaga w zajściu w ciążę?

W trakcie przygotowań do ciąży (minimum trzy miesiące przed) nie można również zapomnieć o suplementacji kwasu foliowego (witamina B9). Zwłaszcza kiedy kobieta wcześniej stosowała hormonalne tabletki antykoncepcyjne, które osłabiają jej wchłanianie. Niedobór kwasu foliowego ma ogromne znaczenie zwłaszcza w okresie poprzedzającym ciążę i w jej pierwszych tygodniach. Może bowiem doprowadzić do powstawania wrodzonych wad cewy nerwowej u płodu (w tym przepukliny układu nerwowego, rozszczepu kręgosłupa i bezmózgowia). Jak wykazują badania, ryzyko poważnych wad rozwojowych układu nerwowego zmniejsza codzienne zażywanie 0,4 mg kwasu foliowego.

Należy tu podkreślić, że jeszcze do niedawna sądzono, że tylko kobiety powinny suplementować witaminę B9. Najnowsze badania udowodniły, jednak, że ma ona znaczenie również dla przyszłego taty. Ponieważ jej niedobór u mężczyzn może nie tylko sprzyjać pojawieniu się u dziecka wad rozwojowych. Może też obniżyć jakość jego nasienia i tym samym być przyczyną problemów z płodnością. Ponadto na jakość nasienia wpływ ma również odpowiednia masa ciała, prawidłowo zbilansowana dieta, czy praca w szkodliwych warunkach.

Przygotowania do ciąży to nie tylko kwestia dotycząca samych kobiet. Coraz więcej badań wskazuje bowiem, że duże znaczenie zarówno w uzyskaniu ciąży, jak i w prawidłowym rozwoju dziecka, ma również kondycja mężczyzny. Warto zatem razem zapoznać się z tym co pomaga w uzyskaniu ciąży, by jak najszybciej cieszyć się wymarzonym rodzicielstwem.

Rodzice na spacerze z małym dzieckiem

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy