Portal pacjenta
Umów wizytę

Czy choroby weneryczne wpływają na płodność?

Na całym świecie rocznie dochodzi do ponad 300 milionów nowych zachorowań na choroby weneryczne. Skutkiem niektórych chorób wenerycznych mogą być problemy z płodnością. Jak rozpoznać pierwsze objawy i w porę im zapobiegać?

Choroby weneryczne w opinii ekspertów WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) przybrały charakter ogólnoświatowej epidemii. Choroby takie jak rzeżączka czy AIDS są nie tylko częste, ale – jeśli pozostają nieleczone – mogą być wyjątkowo groźne w skutkach. Niektóre z nich, mogą doprowadzić do niepłodności, trwałego utraty zdrowia, a nawet – śmierci. Choroby przenoszone drogą płciową mogą być wywołane przez bakterie, wirusy lub pasożyty. Zarazić można się nie tylko podczas tradycyjnego stosunku, lecz także podczas kontaktów oralnych i analnych. Pierwszymi objawami chorób wenerycznych, na które należy zwrócić uwagę są: wydzielina z pochwy lub penisa o nieprzyjemnym zapachu, inny niż dotąd kolor upławów oraz ich gęstość, zmiany na błonach śluzowych i skórze, świąd oraz ból i pieczenie w okolicach intymnych. Każdy stosunek bez prezerwatywy z osobą, o której przeszłości seksualnej wiemy niewiele, może być zagrożeniem. Wśród chorób wenerycznych, szczególnie ryzykownych dla kobiet starających się o dziecko i będących w ciąży, można wymienić: chlamydiozę, rzeżączkę, kiłę, AIDS/HIV, opryszczkę narządów płciowych.

Chlamydioza, zwana chlamydią

Jest chorobą wywoływaną przez bakterię Chlamydia trachomatis. U większości kobiet choroba ta rozwija się bezobjawowo i w efekcie może prowadzić do infekcji układu moczowego, zapalenia szyjki macicy, zapalenia przydatków. Najczęstsze objawy to: upławy, ból podczas oddawania moczu, pieczenie cewki moczowej. Niekiedy występuje krwawienie po stosunku. Konsekwencją zapalenia przydatków wywołanych przez chalmydię może być niedrożność jajowodów.

Rzeżączka

To choroba, którą wywołują bakterie dwoinki rzeżączki. W niektórych przypadkach pojawiają się ropne upławy, bóle w podbrzuszu, pieczenie w okolicach intymnych i zaburzenia cyklu miesiączkowego. Rzeżączką zarazić się można poprzez klasyczny kontakt dopochwowy z zarażonym mężczyzną, ale też poprzez kontakt oralny czy analny. Objawy mogą one sugerować zapalenie pochwy czy pęcherza moczowego. Od czasu, gdy kobiety ciężarne są pod stałą opieką ginekologiczną, odsetek zakażeń dzieci jest na szczęście minimalny. W celach profilaktycznych każde dziecko, które przychodzi na świat, ma zakrapiany worek spojówkowy 1-proc. azotanem srebra. Jest to tzw. zabieg Credego, który niweluje działanie bakterii wywołujących rzeżączkę.

Opryszczka narządów płciowych

Kolejną chorobą weneryczną, która może być groźna dla ciężarnej kobiety i jej dziecka, jest opryszczka. Wywołuje ją wirus HSV-2. Jeśli kobieta zarazi się opryszczką w pierwszych 6 miesiącach ciąży, istnieje ryzyko nieprawidłowego rozwoju płodu, a nawet poronienia. A co w sytuacji, gdy kobieta chorowała na opryszczkę narządów płciowych zanim zaszła w ciążę? W takim wypadku niezwłocznie trzeba poinformować o tym lekarza, gdyż istnieje możliwość infekcji. Matka może zarazić płód wirusem opryszczki już w trakcie trwania ciąży, poprzez łożysko. U dziecka mogą wystąpić zmiany w centralnym układzie nerwowym, zakażenie skóry, jamy ustnej, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych czy zapalenie rogówki oka. Ważne by była zatem pod odpowiednią opieką. U pacjentek, które są nosicielkami wirusa zaleca się leczenie p/wirusowe od 36 tyg ciąży aż do porodu. Do zakażenia może dojść również w trakcie porodu. Z tego powodu w przypadku infekcji zaleca się na ogół cesarskie cięcie.

umów się

Chcę umówić wizytę

Kiła

Kiła jest chorobą wywoływaną przez bakterie krętka bladego. Jej główne objawy to: pojawienie się wrzodu na sromie, wysypka na dłoniach, podeszwach stóp. Z czasem zmiany skórne zanikają i w dalszym etapie choroba przebiega w ukryciu. Matka, która jest zakażona, może zarazić swoje dziecko poprzez łożysko. Mówimy wtedy o kile wrodzonej. Głównymi powikłaniami u dziecka z kiłą wrodzoną są: wady słuchu (głuchota), zapalenie rogówek oczu, pęcherzyca kiłowa, powiększenie wątroby. Inną drogą zarażenia dziecka jest poród. Wtedy dziecko przychodzi na świat z objawami, takimi jak: plamki/grudki na skórze, pęcherze na stopach i dłoniach, zmiany w błonie śluzowej jamy ustnej i nosa. Ze względu na to, że kiła jest chorobą zagrażającą zdrowiu i życiu płodu, zaleca się badania profilaktyczne, które kobieta powinna wykonać jeszcze przed zajściem w ciążę lub najpóźniej na samym jej początku.

Wirus HIV

Wirus, który stwarza zagrożenie dla kobiety w ciąży i jej dziecka, to HIV (human immunodeficiency virus). Uszkadza on system odpornościowy i prowadzi do choroby AIDS. Wirusem można zarazić się poprzez kontakt seksualny z zarażoną osobą oraz poprzez krew. Matka może zarazić też swoje dziecko – poprzez łożysko, krew podczas porodu i w trakcie karmienia piersią. Objawy zakażenia wirusem występują w 3-6 tygodniu od momentu zakażenia i są to: powiększenie węzłów chłonnych, gorączka, osłabienie, bóle stawów, bóle mięśni, wysypka, utrata wagi, zmęczenie.

Choroby weneryczne a płodność

Nie wszystkie choroby weneryczne są groźne dla kobiety w ciąży. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z nich niosą ze sobą poważne zagrożenia dla ciężarnej i jej dziecka. Opisy niektórych chorób mogą wydawać się przerażające, lecz ważne jest, by zdawać sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia. Jeśli planujemy starania o potomstwo, należy przed ich rozpoczęciem wykonać badania infekcyjne.

Decyzję o współżyciu warto podejmować świadomie. Poddanie się nastrojowi romantycznego momentu, współżycie z przypadkowym partnerem lub pod wpływem alkoholu może sprawić, że chwilowa przyjemność zaważy na zdrowiu przez resztę życia. Warto rozmawiać z partnerem/partnerką o przeszłości seksualnej, nie zatajać przebytych chorób ani obserwowanych objawów. Należy również pamiętać, że prezerwatywa nie chroni w 100% przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Uprawiajmy bezpieczny seks, który daje satysfakcję i przyjemność, a nie problemy i choroby.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy