Portal pacjenta
Umów wizytę

Czy jestem w ciąży?

Często zgłaszacie się do lekarza – ginekologa z pytaniem , czy jestem w ciąży?
W badaniu ginekologicznym ciążę można rozpoznać w 7-8 tygodniu ciąży, kiedy macica zaczyna przejawiać objawy ciąży.

Wiadomo, że pierwszym objawem ciąży jest nie wystąpienie krwawienia miesiączkowego we właściwym terminie. Jednak w praktyce, nieregularności miesiączkowania zdarzają się zbyt często, by opóźnianie się miesiączki, za każdym razem, przemawiało za ciążą. Dlatego właśnie bardzo przydatne jest wykonywanie tzw. domowych testów ciążowych. Testy ciążowe do samodzielnego odczytu można kupić w każdej aptece, czasami są one dostępne nawet w większych drogeriach.

Testy te opierają się na wykryciu B HCG, który znajduje się również w moczu u kobiety ciężarnej. Faktycznie jednak ani dodatni, ani ujemny wynik domowego testu ciążowego nie daje stuprocentowo pewnej odpowiedzi na to jedno, bardzo ważne pytanie; czy jestem w ciąży? Najczęstszą przyczyną fałszywie ujemnych wyników testów, jest wykonywanie ich zbyt wcześnie. W większości przypadków, nie ma sensu by przeprowadzać test ciążowy przed terminem spodziewanej miesiączki. A już na pewno nie warto odwoływać się do testu ciążowego po dwóch czy trzech dniach, od odbycia niezabezpieczonego stosunku.

Badaniem laboratoryjnym pewniejszym jest wykonanie poziomu beta-HCG (gonadotropina kosmówkowa) w surowicy krwi. Badanie takie wykonuje się w laboratorium. Wzrost HCG jest znaczący od momentu zagnieżdżenia jaja płodowego i można go porównać w zależności od tygodnia ciąży z podanymi normami.

Oczywiście każda z nas chciałaby zobaczyć swoje dziecko – to rzeczywiście najpewniejsza metoda na potwierdzenie ciąży. Wymaga jednak cierpliwości – bowiem metoda ultrasonograficzną można zobaczyć zarodek z widoczną pracą serca dopiero (już) w 6 tygodniu ciąży (licząc od 1 dnia ostatniej miesiączki).

Czy wiesz, że…

JUŻ W 6-TYM TYGODNIU CIĄŻY NA USG MOŻNA ZOBACZYĆ ZARODEK Z WIDOCZNĄ PRACĄ SERCA!

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy