Portal pacjenta
Umów wizytę

Czy seks w 9. miesiącu ciąży jest bezpieczny? – pytania pacjentek

Czy seks w 9. miesiącu ciąży jest bezpieczny?

Czy jeśli dobrze się czuję, to mogę współżyć pod koniec ciąży?

W przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży nie ma przeciwwskazań do współżycia, ale ostatnie dwa tygodnie przed porodem wymagają ostrożności. W trakcie stosunku do pochwy mogą dostać się bowiem drobnoustroje, a rozwój infekcji intymnej tuż przed narodzinami dziecka może być groźny. Jednocześnie współżycie w ostatnich tygodniach ciąży może przyspieszyć poród. Najlepiej więc podczas wizyty kontrolnej poradzić się swojego lekarza, który oceni sytuację i doradzi.

Źródło: Przyjaciółka, 12.01.2017

dr Ewa Niedbała-Wykowska, Klinika Zdrowia Kobiety INVICTA

dr Ewa Niedbała-Wykowska
ginekolog,
Klinika Zdrowia Kobiety INVICTA

Jak się leczy niedrożne jajowody?

Podczas badania okazało się, że mam niedrożne jajowody. Skąd się bierze taka wada? Jak się ją leczy?

Przyczyny niedrożności mogą być różne. Najczęściej przewężenia w tej części narządu rodnego pojawiają się wskutek infekcji np. bakteryjnych, oraz chorób przenoszonych drogą płciową. Zmiany powodować może także endometrioza. Czasem też jest to efekt uboczny zabiegów operacyjnych. Niedrożność wrodzona raczej jest rzadko diagnozowana. O możliwym sposobie udrożnienia jajowodów musi Pani porozmawiać z lekarzem. Czasami po wprowadzeniu odpowiednich leków udrażniają się one samoistnie. Niekiedy potrzebny jest zabieg. Dlatego zawsze warto wcześniej zrobić badania  (HSG lub/i laparoskopia) i dopiero potem podjąć decyzję, która metoda będzie lepsza.

Źródło: Przyjaciółka, 12.01.2017

Dlaczego ciągle mam upławy?

Seks z partnerem, a także każde wyjście na basen kończy się u mnie infekcją intymną. Biorę globulki z apteki, ale kłopot wraca. Dlaczego?

Na częste intymne infekcje narażone są m. in. kobiety chorujące na cukrzycę, z zaburzeniami hormonalnymi, stosujące antykoncepcję, oraz te, które mają zbyt mało pałeczek kwasu mlekowego w środowisku pochwy. Przyczyną może też być zakażenie obecne u Pani partnera. Tylko specjalistyczne leczenie, poprzedzone badaniami, może rozwiązać problem na stałe.

Źródło: Przyjaciółka, 20.04.2017

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy