Portal pacjenta
Umów wizytę

„Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?” Poznaj 10 najczęstszych przyczyn!

„Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?” Poznaj 10 najczęstszych przyczyn!

Rodzina i przyjaciele mówią o Was: „dobrana para”. Czujecie się ze sobą wspaniale, jesteście bardzo szczęśliwi – do tego stopnia, że postanowiliście powiększyć rodzinę. Wynajmujecie większe mieszkanie, przygotowujecie pokoik. Mija dwanaście miesięcy… a on nadal stoi pusty. Okazuje się bowiem, że na Waszej drodze pojawiły się problemy z zajściem w ciążę. Od czego zacząć?

Problem z zajściem w ciążę ma co piąta para w Polsce

Choć nie stanowi to być może zbyt wielkiego pocieszenia, statystyki pokazują, że niemożność zajścia w ciążę nie należy wcale do rzadkości. Patrząc na tę kwestię z optymistycznego punktu widzenia – nie jesteś w swoich zmaganiach osamotniona. Problem z zajściem w ciążę – czy też po prostu niepłodność – można już zaliczyć do grona chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Dlaczego tak jest?

Najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę

„Panie doktorze, dlaczego nie mogę zajść w ciążę?” Kiedy już odwiedzisz gabinet lekarski i zadasz to kluczowe pytanie, dowiesz się, że przyczyn może być wiele. Dziś przedstawimy Ci 10 najczęstszych, o których powinnaś wiedzieć. Warto pamiętać, że kluczem do sukcesu jest przede wszystkim prawidłowa i celna diagnoza, do której lekarz indywidualnie dobierze odpowiednie zalecenia i zaplanuje leczenie – dlatego ustalenie przyczyny problemów z zajściem w ciążę jest tak ważne! 

1. Niedrożność jajowodów

Jeżeli jajowody są niedrożne, uniemożliwiają plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Do takiego stanu przyczynić się mogą m.in. infekcje w obrębie dróg i narządów rodnych, chorób przenoszonych drogą płciową, endometrioza, zespół policystycznych jajników (PCOS).

2. Zaburzenia owulacji

Proces owulacji polega na uwolnieniu komórki jajowej przez jajnik w odpowiednim momencie cyklu. Jeśli owulacja się opóźnia, występuje nieregularnie lub zanika – oznacza to nie tylko problem z zajściem w ciążę, ale również jest objawem innych dolegliwości. Przykładowymi chorobami, które przyczyniają się do nieregularnego cyklu, są m.in.: zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy, otyłość.

3. Nieprawidłowości w strukturze macicy

Powierzchnia macicy u niektórych kobiet może być niejednorodna, co znacznie utrudnia proces zagnieżdżenia zarodka. Nierówności na ściankach macicy to np. mięśniaki, polipy lub blizny. Ich powstawanie mogą powodować m.in. zaburzenia hormonalne, czy endometrioza.

4. Azoospermia i inne problemy z nasieniem

Problem z zajściem w ciążę dotyczy obojga partnerów. Po stronie mężczyzny, przyczyną niepłodności często jest niska jakość nasienia – a zatem zbyt niewielka liczebność bądź ruchliwość występujących w nim plemników. U niektórych mężczyzn diagnozowana jest także azoospermia, czyli całkowity brak plemników w nasieniu.

5. Żylaki powrózka nasiennego

Inną przyczyną męskiej niepłodności mogą być żylaki powrózka nasiennego, czyli miejsca, w którym rozwijają się plemniki. Jeżeli mężczyzna cierpi na tę dolegliwość, opuchnięte żyły zwiększają temperaturę w mosznie, co zaburza naturalny proces rozwoju męskich gamet. Może to prowadzić do zmniejszenia liczebności plemników lub wspomnianej już azoospermii.

6. Problemy z erekcją

Inne przyczyny problemów z zajściem w ciążę związane są z problemami „technicznymi” występującymi w trakcie stosunku seksualnego. Jeżeli erekcja u mężczyzny jest z jakiegoś powodu utrudniona, nie dochodzi do niej lub pojawia się przedwczesny wytrysk – szanse na zapłodnienie są również obniżone.

7. Wiek

Czy wiek ma znaczenie? Oczywiście, tak. Po stronie kobiety, w grę wchodzi wyczerpywanie się tzw. rezerwy jajnikowej, czyli określonej liczby komórek jajowych, jakie organizm kobiety może wyprodukować przez całe swoje życie. W przypadku mężczyzn – z wiekiem m.in. osiągnięcie erekcji staje się coraz trudniejsze, co również wpływa na problemy z efektywnym zapłodnieniem.

8. Masa ciała

Zarówno bardzo niska, jak też nadmierna masa ciała może wpływać na płodność u obu płci. W organizmie kobiety zaburza regularność krwawień miesięcznych, co jest równoznaczne także z zaburzeniami owulacji. U mężczyzn nieprawidłowa waga prowadzi do problemów z erekcją. Z tego powodu należy pilnować, aby indeks masy ciała (BMI) utrzymywał się stale na zdrowym poziomie (18-25).

9. Leczenie onkologiczne

Nie tylko same choroby nowotworowe, ale także związane z nimi metody leczenia (operacyjne, hormonalne, chemioterapia, radioterapia) prowadzą do osłabienia całego organizmu, w tym również zaburzeń funkcjonowania gospodarki hormonalnej i narządów płciowych. Z tego powodu zajście w ciążę w czasie leczenia onkologicznego jest często w bardzo dużym stopniu utrudnione lub wręcz niemożliwe.

10. Niezdrowy styl życia i choroby współistniejące

Na obniżenie płodności wpływają również choroby: immunologiczne, endokrynologiczne, genetyczne. Niektóre z nich mogą być wrodzone, inne – nabyte (np. cukrzyca typu 2). Warto uwzględnić te schorzenia w trakcie pierwszej rozmowy ze specjalistą leczenia niepłodności.

Ostatnią kwestią, o której należy wspomnieć, są czynniki środowiskowe. Nie tylko palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz innych używek zaliczamy do prowadzenia niezdrowego stylu życia. Jeżeli większość dnia spędzasz w pozycji siedzącej, a do tego spożywasz potrawy typu fast-food – każdego dnia zmniejszasz swoje szanse na zajście w ciążę. Niezwykle szkodliwy jest również stres. Warto zatem rozpocząć od zmiany trybu życia. Zła dieta? Przeanalizuj swój jadłospis (a najlepiej skonsultuj go z dietetykiem). Aktywność fizyczna? Zadbaj o jej codzienną porcję. Stres? Spróbuj technik relaksacyjnych, porozmawiaj z terapeutą lub psychologiem. Jeśli po wdrożeniu tych zmian nie zauważysz poprawy w kwestii problemów z zajściem w ciążę, warto przyjrzeć się innym aspektom, o których wspomnieliśmy w niniejszym artykule.

Co dalej? Twoja pierwsza wizyta w Klinice INVICTA

Ustalenie przyczyn problemów z zajściem w ciążę jest, jak już wspomnieliśmy, kwestią kluczową. Nie zawsze jednak jesteś w stanie zrobić to samodzielnie, nie mówiąc już o poszukiwaniu właściwych rozwiązań. Te zadania warto powierzyć profesjonalistom, którzy w dziedzinie diagnozowania i leczenia niepłodności specjalizują się od ponad dwudziestu lat.

Kliniki INVICTA tworzą ludzie z ogromnym doświadczeniem i wiedzą. Rozumiemy, że niepłodność ma wiele przyczyn, dlatego do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie, projektując jego własną ścieżkę sukcesu. Bo czymże innym, jeśli nie sukcesem, jest w tym przypadku ciąża zakończona narodzinami zdrowego dziecka?

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc – opowiedz nam swoją historię, a my zaproponujemy nasze rozwiązania. Kliniki INVICTA to miejsce, w którym spełniają się marzenia o rodzicielstwie. Zapisz się na pierwszą wizytę już dziś – im szybciej zaczniemy działać, tym większa szansa na sukces!

.

.

.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy