Portal pacjenta
Umów wizytę

Domowy test na płodność dla mężczyzn – czy jest skuteczny?

Kiedy w życiu partnerów przychodzi czas na planowanie ciąży, zazwyczaj zakładają oni, że nie napotkają w trakcie realizacji tych założeń żadnych przeszkód. Niestety okazuje się, że każdego roku coraz więcej par ma trudności z poczęciem potomstwa. Zazwyczaj szukają oni wówczas przyczyn takiego stanu rzeczy na własną rękę. Próbują zmienić tryb życia, dietę, zredukować stres, zastosować odpowiednią suplementację. Często ostatnim etapem przed wizytą w klinice leczenia niepłodności, jest dla nich domowy test na płodność dla mężczyzn, a także test owulacyjny w przypadku kobiet. Czy takie dostępne w każdej aptece testy są wiarygodne? Jak się do nich przygotować i jak interpretować wyniki?

Domowe testy płodności – czym są?

Wzrost świadomości tego, jak istotne jest kontrolowanie stanu zdrowia sprawił, że na przestrzeni ostatnich dekad w aptekach stacjonarnych czy internetowych, można coraz częściej zaopatrzyć się w testy domowego użytku sprawdzające różne parametry naszego organizmu. Za ich pomocą można określić między innymi poziom glukozy we krwi, obecność określonych szczepów bakterii czy wirusów, poziom witaminy D, stwierdzić obecność krwi utajonej w kale, wykryć substancje niedozwolone we krwi, a także potwierdzić lub wykluczyć przypuszczenia o rozwijającej się ciąży. Jednymi z najnowszych testów dostępnych w aptece i możliwymi do wykonania w domu, są testy na płodność dla mężczyzn, z których w obliczu rosnącej skali niepłodności korzysta coraz więcej osób. Na jakiej zasadzie działają takie testy?

Podstawą, na której opiera się użytkowanie domowego testu na płodność dla mężczyzn jest stwierdzenie, czy przyczyną niepłodności mogą być nieprawidłowości występujące w morfologii nasienia przyszłego ojca. Domowy test płodności dla mężczyzn może sprawdzać nie tylko liczebność plemników w ejakulacie, ale także w ogóle ich obecność. Budowę męskich komórek rozrodczych oraz ich ruchliwość określić można natomiast jedynie w badaniu laboratoryjnym. Domowy test na płodność jest dla mężczyzny wygodną alternatywą sprawdzenia własnych zdolności rozrodczych bez konieczności uprzedniej wizyty w gabinecie lekarskim. Trzeba jednak z całą stanowczością podkreślić, że otrzymane w domowym teście wyniki nigdy nie powinny być interpretowane przez mężczyznę jako ostateczne i w przypadku wykrycia nieprawidłowości zawsze powinien zgłosić się on do lekarza celem wykonania badań laboratoryjnych, które potwierdzą, bądź wykluczą wynik takiego testu.

Test płodności dla mężczyzn – przygotowanie i przebieg

Przed zakupem domowego testu na płodności dla mężczyzn należy wiedzieć, że można nabyć go bez recepty za kwotę około 200 zł. Zawsze warto kupić taki test w certyfikowanej aptece, aby nie mieć wątpliwości w odniesieniu do jego jakości i źródła pochodzenia. Warto także wiedzieć, że istnieje kilka zaleceń, do których trzeba się zastosować, aby zmaksymalizować wiarygodność wyników, jakie wykaże test. Należą do nich przede wszystkim:

  • unikanie używek, które mogą wpływać na jakość nasienia, a więc alkoholu, papierosów, czy środków odurzających,
  • na kilka dni przed wykonaniem testu powstrzymanie się od współżycia i masturbacji,
  • zadbanie o wygodną bieliznę, nieuciskającą okolic narządów rodnych, a w szczególności jąder,
  • unikanie przegrzania okolic intymnych,
  • zadbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu.

Wykonanie domowego testu na płodność dla mężczyzn jest stosunkowo prostą procedurą. Sam pakiet z testem składa się z zakraplacza, pojemnika na pobrane nasienie, roztworów testujących oraz testera. Celem przeprowadzenia badania należy pobrać nasienie (uprzednio dobrze wstrząśnięte) zakraplaczem z pojemnika, umieścić w odpowiednim miejscu na testerze i dodać roztwór. Na wynik czeka się zwykle do kilku minut.

W jaki sposób można go interpretować? Punktem odniesienia jest tu zabarwienie, jakie pod wpływem roztworu testującego zyskuje ejakulat. Ciemniejszy kolor oznacza większą ilość plemników w nasieniu, a jaśniejszy odpowiednio mniej. Szacunkową ilość męskich komórek rozrodczych można poznać za pomocą karty kolorów, która dołączana jest do domowego testu badającego męską płodność.

Ważne, aby pamiętać, że jednorazowe wykonanie testu nie wystarczy, aby z całą pewnością potwierdzić bądź wykluczyć określone zaburzenia. Z tego względu w opakowaniu zwykle znajdują się dwa testy. Jeżeli wyniki będą niepokojące i potwierdzone przez kolejne badanie, należy umówić się na wizytę u lekarza. Dopiero analizy laboratoryjne pozwolą bowiem na przedstawienie pełnej morfologii zaburzenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

umów się

Chcę umówić wizytę

Kiedy wykonać test płodności dla mężczyzn?

Jednym z najważniejszych pytań, jakie może zadawać sobie mężczyzna, który ma obawy dotyczące swojej płodności, jest moment, w którym powinien wykonać test bądź udać się do lekarza. Przyjmuje się, że w przypadku podejmowania przez 12 miesięcy prób zapłodnienia, które okazują się nieskuteczne, można podejrzewać u jednego lub obojga partnerów niepłodność. Wówczas to właśnie w tym momencie mężczyźni decydują się na wykonanie domowego testu na płodność. Jeżeli dodatkowo okazuje się, że partnerka nie ma pod względem medycznym żadnych przeciwwskazań do zajścia w ciążę, tym szanse na to, że przyczyną niepowodzeń w zapłodnieniu jest czynnik męski, zdecydowanie rosną. Niektórzy mężczyźni decydują się także na wykonanie testu jeszcze przed podjęciem prób w staraniach o dziecko. Robią to, aby upewnić się, że ich zdolności rozrodcze nie są zaburzone.

Zdarza się, że domowe testy na płodność wykonywane są przez mężczyzn nie tylko w przypadku planowania potomstwa lub występowania problemów z jego poczęciem, ale także w zupełnie przeciwnej sytuacji. Chodzi tu o poddanie się zabiegowi wazektomii celem intencjonalnej utraty płodności. Mężczyźni decydujący się na taki rodzaj antykoncepcji, często korzystają z testów płodności dostępnych w aptece, aby upewnić się, że wazektomia przebiegła skutecznie, a pacjent utracił zdolności rozrodcze. Zarówno jednak w tym przypadku, jak i w procesie planowania potomstwa, zawsze warto potwierdzić wynik domowego testu w laboratorium i udać się na konsultację z lekarzem.

Czy istnieją domowe testy płodności dla kobiet?

Czynników, które mogą stać się podłożem kobiecej niepłodności, jest bardzo wiele. Od zaburzeń anatomicznych, przez nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej, endometriozę, uwarunkowania genetyczne, czy psychologiczne. Oczywiście są to jedynie przykładowe przyczyny niepłodności u kobiet. Z tego względu nie jest możliwe, aby w tak prosty sposób, jak w przypadku mężczyzn określić, czy kobieta jest zdolna do zapłodnienia i donoszenia ciąży. Wskaźnikiem, który może jednak być w pewnym stopniu potwierdzeniem płodności pacjentki, są występujące u niej regularnie cykle owulacyjne. W tym kontekście można za pomocą odpowiednich testów dostępnych w aptece określić, czy w organizmie kobiety zachodzą procesy pozwalające jej na zajście w ciążę. Chodzi tu oczywiście o uwalnianie komórek jajowych podczas owulacji.

Testy owulacyjne są jedynymi domowymi testami, które mogą stanowić w pewnym stopniu punkt odniesienia dla kobiecej płodności. Najczęściej są one wykorzystywane jednak nie celem potwierdzenia zdolności rozrodczych kobiety, ale jako środek pomocniczy w wyznaczaniu dni płodnych, w których szansa na zajście w ciążę jest największa.

Domowe testy płodności czy badania w laboratorium?

Domowe testy na płodność dla mężczyzn, jak również testy owulacyjne w przypadku kobiet powinny być jedynie środkiem pośrednim mającym na celu zaakcentowanie potrzeby zgłoszenia się do lekarza. Zazwyczaj oba rodzaje testów wykonywane są przez osoby, którym zależy na poczęciu potomstwa, ale z nieznanych im przyczyn kolejne, podejmowane w tym zakresie próby kończą się niepowodzeniem. Trzeba także pamiętać, że domowy test na płodność może jedynie zasugerować prawdopodobne podłoże problemów z płodnością, nigdy nie zastąpi jednak złożonych analiz laboratoryjnych, które precyzyjnie wskazują na źródło problemu.

Może się bowiem okazać, że choć test wskaże zadowalającą liczbę plemników w ejakulacie mężczyzny, to przyczyną jego niepłodności może być nieprawidłowa budowa męskich komórek rozrodczych. Analogicznie określenie za pomocą testu dni, w których u kobiety dochodzi do owulacji nie bierze pod uwagę szeregu innych czynników mogących zaburzać jej zdolności rozrodcze. Z domowych testów na płodność oczywiście warto korzystać, ale ich wyniki należy zawsze skonsultować z lekarzem specjalistą.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy