Portal pacjenta
Umów wizytę

Jak przygotować się do ciąży?

Okres starań o ciążę to czas szczególny. Organizm przyszłej mamy musi być zdrowy i silny, dlatego już przed rozpoczęciem starań należy się odpowiednio przygotować, w tym również zadbać o codzienną dietę i tryb życia. W naszym artykule podpowiadamy: jak przygotować się do ciąży?

Jak przygotować się do ciąży?

W pierwszej kolejności zróbcie badania, które pozwolą ocenić Wasz stan zdrowia. W tym celu dobrze jest wykonać: morfologię krwi, badanie ogólne moczu, oznaczenie poziomu glukozy w surowicy krwi, badanie parametrów układu krzepnięcia oraz oznaczenie grupy krwi. Kobiety często są kierowane na badanie poziomu hormonów tarczycy. Prawidłowe funkcjonowanie tego narządu jest kluczowe dla płodności, a w trakcie ciąży dla rozwoju płodu.

Oprócz tego lekarze zalecają badania infekcyjne (w kierunku toksoplazmozy, cytomegalii i różyczki) czy wirusowe (obecność antygenów HBS, HBV, HCV i HIV). W przypadku gdy decydujecie się na powiększenie rodziny po 35 roku życia lub w Waszej najbliższej rodzinie rodziły się dzieci z wadami genetycznymi, należy oznaczyć kariotyp. Badanie umożliwia oszacowanie ryzyka genetycznego i odpowiednie zaplanowanie profilaktyki. W przypadku wskazań możliwe jest wykonanie diagnostyki preimplantacyjnej PGD (pozwala uniknąć przeniesienia chorób i wad genetycznych na dziecko).

Na kilka miesięcy przed planowaną ciążą jako przyszła mama powinnaś przyjmować suplementy zawierające kwas foliowy. Odpowiednia podaż tej substancji zapobiega rozwojowi wad układu nerwowego u płodu. Najczęściej wystarczy dawka dzienna na poziomie 0,4 mg. Kobiety, które w przeszłości urodziły dziecko z wadą cewy nerwowej powinny zwiększyć, pod kontrolą lekarską, dawkę do 5 mg. Panie pragnące zajść w ciążę mogą także przyjmować preparaty wielowitaminowe, zaś wegetariankom i kobietom przed kolejną ciążą zaleca się dodatkowo preparaty żelaza.

Kogo odwiedzić przed planowaną ciążą?

Internistę, który oceni pracę narządów wewnętrznych i w razie potrzeby zleci kurację mającą na celu wyeliminowanie np. infekcji.
Ginekologa, który w trakcie wizyty przeprowadzi USG narządu rodnego, badanie cytologiczne, ocenę biocenozy pochwy oraz badanie piersi. Dzięki tym badaniom specjalista może sprawdzić budowę macicy i jajników, ewentualne zmiany w drogach rodnych i w piersiach, w razie potrzeby zalecić odpowiednie leczenie.
Stomatologa, Każdy stan zapalny osłabia organizm, który w przypadku wystąpienia infekcji samoistnie broni się przed możliwymi komplikacjami. Leczenie chorych zębów powinno mieć miejsce jeszcze przed poczęciem.

umów się

Chcę umówić wizytę

Przygotowania do ciąży to też dieta i zdrowy tryb życia

Bardzo ważnym elementem przygotowań do ciąży jest odpowiednia dieta i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Na co dzień powinny Wam towarzyszyć warzywa i owoce, bogate w witaminy i minerały. Oprócz tego pamiętajcie o spożywaniu białka, zwłaszcza tego zawartego w nabiale, chudym mięsie i rybach morskich. Błonnik zapewnia prawidłową pracę jelit, dlatego jego tez nie może zabraknąć w Waszej diecie. Ograniczcie spożywanie cukru, soli, wysokonasyconych tłuszczów zwierzęcych i odstawcie wszelkie używki. Informacje na temat wpływu diety na płodność znajdziecie we wpisie naszym blogu: Dieta a płodność – to warto wiedzieć!. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga mogą mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży. Zadbaj o optymalną wartość wskaźnika BMI (stosunek masy ciała do wzrostu w metrach do kwadratu), który powinien zawierać się w przedziale miedzy 20 a 25.

Nie od dziś wiadomo, że odpowiedni tryb życia sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Dzięki aktywności fizycznej mężczyzna może poprawić jakość swojego nasienia, a kobieta dzięki odpowiednim ćwiczeniom przygotuje swoje ciało nowej sytuacji i do porodu. Polecamy Wam w szczególności: ćwiczenia mięśni brzucha, kręgosłupa, pośladków i krocza (mięśnie Kegla), pływanie, długie spacery, jogę lub gimnastykę, jogging oraz jazdę na rowerze.

Pamiętajcie! Przyjmowanie jakichkolwiek leków przez przyszłą mamę wymaga konsultacji z lekarzem i ścisłej kontroli.

Kobieta w ciąży wymaga szczególnej opieki i troski. Zarówno jej zdrowie, jak i dobre samopoczucie będzie korzystnie wpływało na rozwój malucha.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy