Portal pacjenta
Umów wizytę

Kalkulator dni płodnych – czy warto korzystać?

Kontrola cyklu miesięcznego kobiety jest jednym z najważniejszych aspektów podczas planowania ciąży. Prawidłowe wyliczenie dni płodnych, a więc tych w których istnieją największe szanse na zapłodnienie nie zawsze jest jednak tak proste, jak może się wydawać. Wówczas z pomocą przychodzą ogólnodostępne narzędzia, takie jak na przykład kalkulator dni płodnych. Jak działa? Gdzie go znaleźć i czy warto z niego korzystać? Czy wyniki wskazane przez kalkulator dni płodnych będą zawsze miarodajne i sprawdzą się w każdym przypadku? Czy istnieją alternatywne metody określania dni płodnych w cyklu miesięcznym, a jeśli tak to jakie?

Kalkulator dni płodnych – co to?

Kalkulator dni płodnych jest narzędziem zaprojektowanym na podstawie naturalnych prawidłowości funkcjonowania cyklu miesięcznego kobiety. Ma on za zadanie ułatwienie użytkowniczce kontroli nad wyznaczaniem dni, w których szansa na zajście w ciążę jest największa i tych, w których rzadko dochodzi do zapłodnienia. Trzeba bowiem pamiętać, że do połączenia męskiej i żeńskiej gamety może dojść nie tylko w czasie owulacji, ale właściwie w każdym dniu cyklu. Opracowanie mechanizmu kalkulatora dni płodnych miało na celu przede wszystkim wsparcie osób planujących ciążę, tych, którzy od dłuższego czasu podejmują nieskuteczne próby w tym kierunku, a także tych, którzy stosując naturalne metody antykoncepcji chcieliby uniknąć zapłodnienia. Kalkulator dni płodnych odnosi się bezpośrednio do kalendarzyka małżeńskiego – metody Ogino-Knausa, która uznawana jest za naturalną metodę antykoncepcji lub naturalną metodę planowania rodziny.

Obserwacja cyklu miesięcznego to jednak obowiązek nie tylko tych kobiet, które planują bądź chcą uniknąć ciąży. Kalkulator dni płodnych jest bowiem dodatkowo ułatwieniem w dostrzeganiu zmian zachodzących w cyklu. Znajomość funkcjonowania własnego organizmu w tym obszarze pozwala w odpowiednim czasie zareagować na zaburzenia, które mogą wpływać nie tylko na planowanie ciąży, ale także być oznaką mniej lub bardziej poważnych schorzeń. Wciąż zmieniająca się długość cyklu miesięcznego, a tym samym brak możliwości dokładnego określenia dni płodnych, powinna skłonić kobietę do wizyty u lekarza specjalisty.

Jak działa kalkulator płodności?

Podstawą działania mechanizmu kalkulatora dni płodnych, są zazwyczaj dwie dane: data ostatniej miesiączki oraz średnia długość cyklu użytkowniczki tego narzędzia. W odniesieniu do otrzymanych wyników, kalkulator wyznacza tzw. kalendarz owulacji. Celem efektywnego wygenerowania takiego kalendarza oraz jego interpretacji, kobieta musi przyjrzeć się bliżej prawidłowościom własnego cyklu miesięcznego, który rozpoczyna się w pierwszym dniu krwawienia, a kończy na dzień przed kolejną miesiączką. Kalendarz owulacji oparty jest o trzy naturalne fazy występujące zazwyczaj u zdrowej, regularnie miesiączkującej kobiety. Należą do nich:

  • faza niepłodności względnej – etap, w którym dochodzi do stopniowego dojrzewania komórki jajowej określany jest jako względnie bezpłodny. Dlaczego właśnie w ten sposób? Ponieważ kobiety o regularnych cyklach, trwających 28 lub więcej dni rzeczywiście są w tej fazie niepłodne. Trzeba jednak zaznaczyć, że u kobiet, których cykle są krótsze bądź nieregularne, do zapłodnienia może dojść już w ostatnich dniach fazy względnej niepłodności. Jest to aspekt, dla którego chcąc efektywnie korzystać z kalendarza owulacji, trzeba uprzednio obserwować i dobrze poznać swój organizm;
  • faza płodności – komórka jajowa uwolniona do jajowodu żyje w nim przez 24 godziny, po czym w przypadku braku zapłodnienia, obumiera. Proces ten zachodzi właśnie w fazie płodnej cyklu miesięcznego. Dlaczego zatem w kalendarzu owulacji, dni płodnych jest więcej niż jeden? Mają na to wpływ dwa aspekty: cechy indywidualne charakteryzujące cykl menstruacyjny każdej kobiety oraz fakt, że plemniki mogą przetrwać w jej drogach rodnych od 3 do nawet 7 dni. Oznacza to, że faza płodności w obliczeniach kalkulatora zakłada zazwyczaj dodatkowe 3-4 dni płodne przed owulacją oraz po niej;
  • faza niepłodności bezwzględnej – faza ta obejmuje dni cyklu pomiędzy obumarciem komórki jajowej a zakończeniem krwawienia menstruacyjnego. Etap ten jest najdłuższy w całym cyklu, gdyż zazwyczaj trwa około 14 dni. W przypadku regularnych, powtarzalnych cykli będzie to okres bezwzględnej niepłodności. Także w tej fazie trzeba jednak zwrócić uwagę na czynniki zewnętrzne mogące wpłynąć na jej zaburzenie, a tym samym ingerować w płodność kobiety.

Na efektywne korzystanie z kalkulatora dni płodnych może wpłynąć wiele aspektów. Koniecznym jest, aby mieć je na uwadze, gdyż kalkulator jako narzędzie nie jest w stanie określić ich znaczenia dla prawidłowości cyklu menstruacyjnego kobiety i tego w jaki sposób czynniki te są w stanie go zaburzyć. O jakie aspekty chodzi? Przede wszystkim o choroby i infekcje, które często wpływają na przebieg wielu procesów zachodzących w organizmie człowieka walczącego z patogenami.

Dodatkowo, elementem będącym szczególnie istotnym w przypadku kobiet, jest dieta. Zbyt restrykcyjne, niezdrowe nawyki żywieniowe mogą bowiem znacząco wpływać na prawidłowe funkcjonowanie cyklu menstruacyjnego. Kalkulator płodności nie ma możliwości uwzględnienia także takich czynników, jak zmiana warunków klimatycznych, czy permanentny stres, które często skutecznie rozregulowują cykl miesięczny kobiety. Oprócz tego, kalkulator dni płodnych nie wykryje możliwości pojawienia się cyklu bezowulacyjnego, który sprawia, że wynik uzyskanych wyliczeń jest zupełnie niemiarodajny.

Gdzie znaleźć taki kalkulator?

Kalkulator dni płodnych, to narzędzie oferowane obecnie przez wiele serwisów internetowych o tematyce zdrowotnej lub traktującej stricte o planowaniu ciąży, leczeniu niepłodności, bądź metodach antykoncepcji. Choć kalkulator płodności nie należy do szczególnie skomplikowanych aplikacji, to warto korzystać z niego w zaufanych witrynach, które dodatkowo opisują mechanizm jego działania. Może się bowiem zdarzyć, że autor danego narzędzia wprowadzi w nim modyfikacje, które mogą wpłynąć na otrzymane za jego pośrednictwem wyniki.

Wygodną formą korzystania z kalkulatora dni płodnych, a w konsekwencji z kalendarza owulacji, są liczne aplikacje na telefon, które znacznie ułatwiają sprawowanie kontroli nad przebiegiem cyklu miesięcznego. Narzędzia te uwzględniają zazwyczaj wiele dodatkowych danych, wysyłają przypomnienia, powiadomienia, a także ostrzeżenia. Mają ciekawą oprawę graficzną, co dodatkowo wpływa na komfort ich użytkowania. Kalkulatory dostępne online lub w formie aplikacji są zwykle bezpłatne.

umów się

Chcę umówić wizytę

Czy warto korzystać z kalkulatora dni płodnych?

Bez względu na to, czy kalkulator dni płodnych ma zostać użyty w charakterze naturalnej metody antykoncepcji, czy w kontekście planowania ciąży, na wiarygodne wyniki uzyskane za jego pośrednictwem mogą liczyć:

  • kobiety o regularnych cyklach miesięcznych,
  • kobiety, których cykle trwają od 25 do 33 dni.

Oznacza to, że posiadanie historii zaburzeń cyklu miesięcznego właściwie odbiera omawianemu narzędziu jakąkolwiek skuteczność. Trzeba pamiętać, że organizm kobiety nie jest urządzeniem, które podobnie jak kalkulator zawsze zachowa się w podobny sposób. W związku z powyższym nawet te kobiety, które zawsze miesiączkowały regularnie, a ich cykl owulacyjny pozostawał bez zarzutu, nie mogą być pewne, że w danym miesiącu nie dojdzie w ich organizmie do zmian, które wpłyną na przebieg cyklu. Kalkulator dni płodnych jest zatem częściej polecany jako narzędzie pomocnicze w planowaniu ciąży, ale niekoniecznie w skutecznej antykoncepcji. W staraniach o dziecko nie należy jednak polegać na nim całkowicie. Może się bowiem okazać, że choć cykle wydają się regularne, to w organizmie jednego lub obojga partnerów występują czynniki, które nie pozwolą na skuteczne zapłodnienie w dniach płodnych wskazanych przez kalkulator. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty.

Z kalkulatora dni płodnych, a w konsekwencji z kalendarza owulacji warto natomiast korzystać celem obserwacji prawidłowości w funkcjonowaniu własnego organizmu. Odpowiednio dobrana aplikacja pozwala bowiem w łatwy sposób poznać swój cykl miesięczny i zyskać świadomość zmian, jakie w nim zachodzą. Dodatkowo, pojawiające się od kilku cykli zaburzenia powinny skłonić kobietę do poddania się kontroli lekarskiej. Kalkulator dni płodnych w nieco rozbudowanej niż podstawowa wersji, pozwala zatem jego użytkowniczce na regularne kontrolowanie swojego stanu zdrowia.

Jak w inny sposób określić dni płodne?

W planowaniu ciąży można wypróbować także alternatywne dla kalkulatora dni płodnych metody. Należą do nich między innymi testy owulacyjne. Badają one poziom lutropiny, inaczej hormonu luteinizującego, który wpływa na powstawanie ciałka żółtego. Test owulacyjny wykonuje się najczęściej na 24 do 48 godzin przed zakładanym dniem owulacji, który u kobiet o regularnych cyklach przypada zazwyczaj na 14 dzień cyklu. To właśnie wówczas powinien nastąpić gwałtowny wzrost lutropiny. Celem uzyskania punktu odniesienia, testy owulacyjne należy powtórzyć kilkukrotnie w różnych fazach cyklu. Wówczas można skutecznie zaobserwować wzrosty i spadki hormonu luteinizującego. Testy owulacyjne można zakupić w trzech rodzajach: paskowym, strumieniowym bądź płytkowym. Badanie wykonuje się z moczu.

Kolejną metodą obserwacji cyklu owulacyjnego jest komputer cyklu. Znajduje on u niektórych kobiet zastosowanie zarówno jako naturalny sposób antykoncepcji, metoda wspomagająca planowanie ciąży, bądź jako urządzenie do monitorowania cyklu miesięcznego. Komputer cyklu działa na zasadzie wyznaczania dni płodnych i niepłodnych poprzez codzienne mierzenie temperatury przez jego użytkowniczkę. Choć producenci tych urządzeń zapewniają o ich niezwykle wysokiej precyzyjności, to również w tym przypadku trzeba pamiętać o występowaniu różnych czynników zewnętrznych mogących mieć wpływ na stabilność cyklu miesięcznego kobiety. Komputery cyklu kosztują zwykle od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Celem prawidłowego monitorowania przebiegu cyklu owulacyjnego, wyznaczenia dni płodnych i niepłodnych, a także wykluczenia przeszkód na drodze do poczęcia potomstwa, zawsze najlepiej udać się do lekarza specjalisty. Tylko on bowiem podejdzie w sposób kompleksowy do pacjentki, nie zignoruje aspektów zdrowotnych wpływających na fazy jej cyklu, a także postawi odpowiednią diagnozę w przypadku podejrzenia występowania niepłodności. Kalkulator dni płodnych może służyć jedynie jako dodatek do samodzielnej obserwacji organizmu przez kobietę, ale nigdy nie zastąpi kompleksowej opieki lekarskiej w tym zakresie.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy