Portal pacjenta
Umów wizytę

Mały, ważny gruczoł – zadbaj o tarczycę

Tarczyca – mimo swoich niewielkich rozmiarów – odgrywa niezwykle istotną rolę w organizmie człowieka. Ten gruczoł, umiejscowiony tuż pod krtanią, odpowiedzialny jest za produkcję hormonów, które w znaczący sposób wpływają na metabolizm oraz odpowiednie funkcjonowanie całego organizmu. Nieleczone zaburzenia tarczycy: nadczynność, niedoczynność, choroba Gravesa-Basedowa czy Hashimoto, mogą mieć zgubne skutki dla naszego zdrowia. Z tego powodu ważna jest szybka diagnoza i odpowiednie leczenie.

Pierwsze niepokojące dolegliwości

– Do wizyty u endokrynologa skłonić mogą pierwsze niepokojące dolegliwości – od zaburzenia wagi (nagła utrata lub wzrost masy ciała), poprzez wahania nastroju i problemy ze snem, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, problemy z płodnością aż po zmiany skórne czy uporczywy trądzik – mówi dr Ewa Kuglarz, endokrynolog z Kliniki Invicta w Gdańsku. – Warto poradzić się specjalisty, gdy występują nietypowe dla danej płci cechy (np. nadmierne owłosienie u kobiet, powiększone piersi u mężczyzn) lub objawy nie wiązane pierwotnie z przyczyną endokrynologiczną, np. zaburzenia rytmu serca czy nadmierna potliwość. Wszystkie te symptomy mogą świadczyć o nieprawidłowościach w gospodarce hormonalnej organizmu i chorobach związanych z układem endokrynnym (wydzielania wewnętrznego) – dodaje.

Ważne badania

W przypadku podejrzenia chorób tarczycy, zalecane jest wykonanie badań hormonalnych. Najczęściej w pierwszej kolejności oznacza się poziom TSH, FT3 i FT4 we krwi. Rozszerzona diagnostyka obejmuje również badania w kierunku przeciwciał przeciwtarczycowych: antyTPO i anty TG. Wykonuje się je w celu wykluczenia ewentualnych autoimmunologicznych chorób tarczycy np. zapalenia Hashimoto. Dodatkowo, jeśli u pacjentki z powodu nieprawidłowej pracy tarczycy występują zaburzenia cyklu, trądzik, nadmierne owłosienie, plamienia śródcykliczne, nadmierna potliwość, lekarz może zlecić wykonanie rozszerzonej diagnostyki hormonalnej, w tym badań takich jak: FSH, LH, estradiol, progesteron.

umów się

Chcę umówić wizytę

Liczy się profilaktyka

Warto zaznaczyć, że zaburzenia pracy tarczycy przez długi czas mogą dawać niespecyficzne objawy, nie kojarzone od razu z chorobą. Z tego powodu bardzo ważna jest profilaktyka – kontrolne badania zaleca się zwłaszcza kobietom po 40. roku życia, paniom planującym zajście w ciążę lub już spodziewających się malucha. Obecnie w Klinikach Invicta można wykonać podstawową lub rozszerzoną diagnostykę w ramach zrabatowanych paneli, co obniża koszty dla pacjenta. Badania te umożliwiają kompleksową ocenę stanu tarczycy, szybką i skuteczną diagnostykę jej zaburzeń oraz określenie optymalnego sposobu leczenia.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy