Portal pacjenta
Umów wizytę

Mammografia

Mammografia jest radiologiczną metodą badania sutka (gruczołu piersiowego). Dawka promieniowania podczas mammografii jest zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. Nie bójmy się więc tego badania. Jest ono całkowicie nieinwazyjne. Podczas badania pierś jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund. Jeśli kobieta odczuwa bolesne napięcie w piersiach przed miesiączką, lepiej badanie odłożyć na inną fazę cyklu, o ile lekarz nie zalecił inaczej.

Na czym polega?

Wynik to klisze lub nośniki rentgenowskie oraz ich opis. Jego interpretacja i prowadzenie ewentualnego  leczenia należy do lekarza kierującego na badanie. Wynik badania jest tylko jednym z elementów w planowaniu dalszej diagnostyki i ewentualnego.  leczenia pacjentki. Przy ustalaniu zaleceń dla pacjenta lekarz ocenia nie tylko wynik pojedynczego badania mammograficznego , ale czynniki ryzyka pacjenta, historię rozwoju zmian, wynik badania palpacyjnego piersi, wynik ewentualnych  badań genetycznych i markerów nowotworowych oraz innych badań obrazowych. Dlatego z wynikiem badania mammograficznego najlepiej zgłosić się do specjalisty z poradni onkologicznej, chirurgii onkologicznej profilaktyki lub chorób piersi. Jeśli badanie jest wykonywane po raz drugi lub kolejny, pacjentka powinna przynieść  zdjęcia  i  opis  poprzedniego badania dla porównania – to bardzo pomaga w interpretacji obrazu i w jego  kontroli.

Wskazania

Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 – 8 lat. Stała kontrola piersi daje naprawdę dużą szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania oszczędzającego leczenia.

Oczywiście zdarzają się nowotwory piersi o dużej dynamice wzrostu np. u kobiet stosujących przewlekle leki hormonalne ewentualnie u Pań, u których istnieją rożnego typu zaburzenia hormonalne (zwłaszcza okresu menopauzalnego). W niektórych przypadkach należy badanie  mammograficzne uzupełnić o badanie np. USG, ale  wynika to z indywidualnej budowy gruczołu piersiowego.

Badanie to zalecane jest od 40 roku życia a kalendarz kontroli powinien być ustalany z lekarzem w Poradni Schorzeń Piersi (lekarz onkolog, lekarz chirurg onkolog) po uwzględnieniu oceny badania mammograficznego, wywiadu i badania klinicznego.

Jak przygotować się do badania mammograficznego?

  • W dniu badania nie stosuj środków chemicznych takich, jak: mleczka i śmietanki, perfumy, dezodoranty, zasypki i inne środki przeciw potowe. Wszystkie te środki chemiczne mogą niekorzystnie wpływać na skuteczne działanie prześwietlenia. Niektóre ze składników mogą zaznaczać na filmie mylące ślady, co może dać nieprawidłowy odczyt a nawet spowodować konieczność powtórzenia badania.
  • Ubierz się tak, by ubranie składało się z dwóch części – górnej do pasa, którą łatwo zdejmiesz do badania i dolnej od pasa, w której pozostaniesz.
  • Najlepszym terminem wykonania badania jest drugi tydzień cyklu miesięcznego (1 dzień miesiączki jest pierwszym dniem cyklu. Jeżeli jest to możliwe zaplanuj badanie między 6 a 12 dniem cyklu), o ile lekarz nie zalecił inaczej.
  • Jeśli masz piersi wrażliwe, obolałe, unikaj w jakiejkolwiek postaci kofeiny na dwa dni przed badaniem. Jeśli Twoje piersi są szczególnie wrażliwe lub obolałe, rozważ wzięcie jakiś środków przeciwbólowych przed badaniem.
  • Przynieś ze sobą na badanie ostatnio wykonywane zdjęcia mammograficzne i USG piersi, wyniki biopsji cienkoigłowej jeżeli były wykonywane, by lekarz mógł dokonać porównania zdjęć wykonywanych w różnych terminach. Nawet znikome anomalia często dowodzą o groźnym rozwoju zmiany. Uwidacznia to porównanie zdjęć mammograficznych z różnych okresów.
  • Odpręż się podczas badania mammograficznego w sposób, umożliwiający technikowi właściwe i swobodne ułożenie piersi a lekarzowi wnikliwe badania fizykalne. Wszelkie usztywnienia mięśni bardzo utrudniają wykonanie badań.

Program Profilaktyki Raka Piersi

Klinika INVICTA w Gdańsku i w Warszawie realizują Program Profilaktyki Raka Piersi w ramach NFZ Dowiedz się więcej >>>

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy