Portal pacjenta
Umów wizytę

Najczęstsze dolegliwości w ciąży

Wymioty w ciąży są zwykle nieprzyjemne, ale w większości przypadków nie niebezpieczne.

Nudności i wymioty

Dużym problemem, zwłaszcza na początku ciąży, są poranne wymioty. Przypuszcza się, że nudności są spowodowane przez przestawienie się organizmu na zmienioną gospodarkę hormonalną. Wymioty w ciąży są zwykle nieprzyjemne, ale w większości przypadków nie niebezpieczne. Jeżeli jednak kobieta ciężarna nie może spożywać posiłków i traci na wadze, powinna skonsultować się z lekarzem. Z reguły nudności znikają same, najpóźniej do ukończenia czwartego miesiąca ciąży.

Zmiany emocjonalne

Nastroje związane z ciążą mogą być dwojakiego rodzaju. Niektóre przyszłe matki mają dobry nastrój, inne są pełne obaw, a nawet smutku. Zmiany nastroju w przebiegu ciąży występują prawdopodobnie dlatego, że organizm kobiety musi się przestawić na inną gospodarkę hormonalną. U niektórych kobiet zmiany nastroju po upływie pierwszych czterech miesięcy ciąży tracą na intensywności.

Spuchnięte stopy i ręce

Organizm kobiety w ciąży zawiera więcej wody niż zazwyczaj. Może ona gromadzić się w tkankach, w wyniku czego puchną stopy i ręce. Jest to częsty problem, przede wszystkim w ostatnich trzech miesiącach ciąży. W większości przypadków opuchnięcia te są nieszkodliwe. Mogą jednak także być zapowiedzią niebezpiecznego zatrucia ciążowego. Dlatego przy nagłym pojawieniu się silnego opuchnięcia twarzy i palców należy poradzić się lekarza.

Bóle pleców

Przyrost masy ciała rozwijającego się dziecka prowadzi u kobiety ciężarnej do zmiany postawy oraz obciążenia kręgosłupa. Do powstania bólu pleców przyczynia się także naturalne rozluźnienie mięśni i więzadeł w ostatnich trzech miesiącach ciąży.

umów się

Chcę umówić wizytę

Wzdęcia i zaparcia

Wypróżnienia u kobiet w ciąży mogą być czasami trudniejsze niż zwykle, ze względu na zmiany hormonalne oraz wskutek ucisku dziecka na jelita, łatwiej też dochodzi do wzdęć i zaparć.

Żylaki

Żylaki często pojawiają się w przebiegu ciąży, ponieważ ciało kobiety ciężarnej wytwarza większe ilości krwi, zaś naczynia krwionośne na skutek oddziaływania hormonów ciążowych rozszerzają się. Jednocześnie ucisk ciała rosnącego dziecka utrudnia powrót krwi z nóg do serca kobiety ciężarnej. Nie wszystkie kobiety w przebiegu ciąży są podatne na występowanie żylaków. Bardziej narażone są kobiety z dziedzicznymi skłonnościami do chorób żył oraz te, które wcześniej już rodziły. Jedną z postaci żylaków są żylaki odbytu (hemoroidy), które często pojawiają się w ciąży.

Anemia (niedokrwistość)

Przyczyną anemii u kobiety ciężarnej jest niedobór żelaza niezbędnego do tworzenia krwi. Ponieważ rosnące dziecko potrzebuje żelaza, należy go szczególnie dużo dostarczyć kobiecie ciężarnej. Objawami anemii z niedoboru żelaza są bladość, zmęczenie i zawroty głowy. Z reguły lekarz zaleca badanie krwi.

Rozstępy skórne

Rozstępy skórne spowodowane ciążą to podłużne zmiany skórne powstające przede wszystkim na brzuchu, piersiach, biodrach i udach. Rozstępy skórne są zabarwione na różowo, czerwono lub liliowo, po pewnym czasie stają się białe lub w kolorze masy perłowej. Uważa się, że powstanie rozstępów skóry powodują pewne hormony, które są wytwarzane w większej ilości podczas ciąży.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy