Portal pacjenta
Umów wizytę

Nasze badania ratują życie

Diagnostyka laboratoryjna w hematologii ma ogromne znaczenie. Wczesne wykrycie nieprawidłowości umożliwia szybkie skierowanie pacjentów z chorobami krwi na leczenie. W tym kontekście szczególną rolę odgrywają informacje pochodzące z mikroskopowej oceny rozmazów krwi obwodowej. Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA są w polskiej czołówce ośrodków od lat uzyskujących zewnętrzne potwierdzenie wysokiej jakości tego rodzaju badań.

Analiza rozmazu krwi obwodowej jest rekomendowana  po stwierdzeniu nieprawidłowości w badaniu morfologicznym, w przypadku podejrzenia choroby lub po wstępnym jej rozpoznaniu. Dotyczy przede wszystkim pacjentów diagnozowanych w kierunku ostrych białaczek, chłoniaków, zespołów mielodysplastycznych oraz niedokrwistości różnego pochodzenia. – Mając świadomość tego, jak ważna jest wiarygodność dostarczanych przez nas wyników, od wielu lat uczestniczymy w międzynarodowych i krajowych kontrolach zewnątrzlaboratoryjnych. W przypadku badań morfologii krwi bierzemy udział w ocenie jakości LabQuality (Finlandia) oraz RIQAS (Wielka Brytania). – mówi Iwona Malinowska, z-ca Kierownika Laboratoriów Medycznych INVICTA.

Analizy rozmazów krwi obwodowej wykonywane przez pracowników Laboratoriów INVICTA są od lat regularnie poddawane niezależnej weryfikacji. W ramach Ogólnokrajowego Programu Zewnętrznej Oceny Jakości EQAhem dwa razy w roku przeprowadzane jest kompleksowe badanie nadesłanych przez organizatora preparatów. Poza dostarczeniem prawidłowego wyniku, udział w projekcie wymaga od diagnostów wskazania najbardziej prawdopodobnego rozpoznania oraz sformułowania zaleceń dot. ewentualnej dodatkowej diagnostyki, która umożliwiłaby postawienie ostatecznej diagnozy. Dla uzyskania wysokich not w sprawdzianie niezbędna jest szeroka wiedza, także z obszaru klinicznego oraz umiejętności praktyczne.

INVICTA poddaje się kontroli razem z blisko 90-ma innymi laboratoriami z Polski, stale plasując się w gronie kilkunastu najlepiej ocenianych placówek. Średni poziom ocen z ubiegłych lat sięga powyżej 90%. W ostatnio przeprowadzonej kontroli Laboratorium uzyskało maksymalny możliwy wynik, czyli 100%. To potwierdzenie znakomitej jakości analiz rozmazów krwi obwodowej oraz wysokich kompetencji diagnostów, którzy nieustannie dbają o swój rozwój. –By sprawdzać swoje umiejętności na bieżąco, pracownicy Laboratorium biorą na przykład udział w kontroli internetowej e-HEMATimage, organizowanej przez francuskie stowarzyszenie FCBM Association (Formation Continue en Biologie et Médecine). W jej ramach otrzymują krótki opis przypadku wraz z wynikami poprzednich badań i mają przeprowadzić ocenę obrazu preparatu. – dodaje ekspert INVICTA.

Jakość ratujących życie badań weryfikowana jest jednak nie tylko w symulowanych warunkach kontroli zewnętrznych. Najważniejsze potwierdzenie wiarygodności i użyteczności wyników diagnostyki płynie od klinicystów. – W codziennej praktyce Laboratorium zdarza się wiele rozpoznań poważnych chorób, m.in. ostrych białaczek u dorosłych i dzieci. W przypadku stwierdzenia patologii, nasi pracownicy natychmiast kontaktują się z lekarzami, przekazując wynik wraz z sugestią konsultacji hematologicznej i wykonania dodatkowych badań. Dzięki dobrej współpracy ze specjalistami z różnych ośrodków zdrowia i szpitali, do Laboratorium często trafiają pozytywne informacje zwrotne potwierdzające prawidłowość rozpoznania. Są także podziękowania za rzetelność i szybkość działania, która jest w stanie uratować życie pacjentów. – podsumowuje Malinowska.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy