Portal pacjenta
Umów wizytę

Nie możesz zajść w ciążę? Zacznij od badań!

W ostatnich latach gwałtownie wzrosła liczba osób zmagających się z niepłodnością. Według najnowszych szacunków, w Polsce problem z zajściem w ciąże może mieć nawet co 5 para starająca się o dziecko. Przyczyn komplikacji może być wiele – od zaburzeń hormonalnych, genetycznych czy immunologicznych, poprzez powikłania po przebytych chorobach, aż do szeregu czynników środowiskowych oraz stylu życia. Pierwszym krokiem w przypadku podejrzenia niepłodności jest szczegółowa diagnostyka zarówno kobiety, jak i mężczyzny, którą można wykonać w Laboratorium INVICTA.

Ważne badania

Warto wiedzieć, że w przypadku podejrzenia zaburzeń płodności konieczne jest przyjrzenie się stanowi zdrowia obojga partnerów. Wstępne rozpoznanie możliwe jest już po wykonaniu USG i podstawowych badań hormonalnych u kobiety oraz badania ogólnego nasienia u mężczyzny.

Po konsultacji z pacjentami, zebraniu wywiadu i przeanalizowaniu sytuacji, lekarz może zalecić wykonanie szeregu dodatkowych badań laboratoryjnych, w tym ogólnych, hormonalnych, czynnościowych, infekcyjnych czy genetycznych. Celem jest zebranie wyczerpujących danych nt. możliwych przyczyn trudności z uzyskaniem ciąży. Na tej podstawie podejmowana jest decyzja o wyborze metody leczenia.

Indywidualne podejście

Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA powstały 18 lat temu, od samego początku rozwijając kompleksową ofertę badań dla pacjentów zmagających się z niepłodnością.

Jak wyjaśnia Iwona Malinowska, zastępca Kierownika Laboratoriów Medycznych INVICTA, badania warto przeprowadzić w laboratorium z odpowiednim doświadczeniem i zapleczem technologicznym. – Wiarygodność wyniku i jego precyzyjność, zwłaszcza przy oznaczeniach hormonalnych, ma ogromne znaczenie dla prawidłowej diagnozy – mówi.

Jedną z kluczowych zasad podkreślanych przez lekarzy INVICTA, którzy specjalizują się w leczeniu niepłodności, jest zindywidualizowane podejście do każdego pacjenta. Choć klinika wdrożyła standard badań podstawowych, pogłębiona diagnostyka jest planowana w sposób spersonalizowany. W zależności od potrzeb, dobierany jest rodzaj i zakres badań.

Niepłodność kobieca

Do najczęstszych przyczyn trudności z poczęciem dziecka należą zaburzenia cyklu menstruacyjnego. W celu jego oceny wykonuje się badania hormonalne. W Laboratorium INVICTA oznaczenia badań są szczególnie precyzyjne i mają szeroki zakres, co jest szczególnie ważne dla diagnozy.

Analizując przyczyny niepłodności żeńskiej, nie sposób pominąć rezerwy jajnikowej. W uproszczeniu jest to pula komórek jajowych, jakim dysponuje kobieta. INVICTA jako pierwszy ośrodek w Polsce, wprowadziła badanie poziomu AMH (Anti-Müllerian Hormone) i Inhibiny B. Są to markery służące do oceny rezerwy jajnikowej i jakości komórek jajowych. Dziś badania te są wykonywane rutynowo nie tylko u niemal wszystkich pacjentek Kliniki, ale również są jednym z pierwszych badań zlecanych w innych ośrodkach zajmujących się leczeniem niepłodności.

Pogłębiona diagnostyka zaburzeń płodności u kobiety może obejmować również badania genetyczne, badania immunologiczne, diagnostykę czynnościową itp.

Niepłodność męska

Obok diagnozowania niepłodności kobiecej, Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA wyspecjalizowały się również w badaniach w kierunku niepłodności męskiej. Jako pierwsze w Polsce wprowadziły nowoczesne testy pozwalające na kompleksową i zaawansowaną naukowo diagnostykę nasienia oraz parametrów związanych z możliwością poczęcia potomstwa przez mężczyznę.

Poza standardowymi analizami nasienia, w ofercie znajduje się między innymi badanie fragmentacji DNA plemników metodą TUNEL, techniką cytometrii przepływowej. Test umożliwia ocenę jakości materiału genetycznego plemników i ew, zaplanowanie dodatkowych działań, które zwiększą szanse na uzyskanie ciąży oraz narodziny zdrowego dziecka.

Innym, innowacyjnym badaniem z zakresu diagnostyki niepłodności męskiej jest badanie poziomu stresu oksydacyjnego w nasieniu. Do niedawna badanie to nie było powszechnie wykonywane ze względu na wykorzystanie w tym celu złożonych i czasochłonnych metod luminescencyjnych. W Klinice INVICTA wprowadzono technologię, która pozwala ocenić potencjał oksydacyjno-redukcyjny w ciągu kilku minut od uzyskania nasienia. Dzięki temu wynik jest wiarygodny przy jednoczesnej szybkości wykonania.

Wśród dodatkowych badań warto wymienić test wiązania z kwasem hialuronowym, który umożliwia ocenę dojrzałości plemników oraz analizy pozwalające na jakościową diagnostykę budowy gamet męskich.

Panów diagnozuje się również pod kątem ew. zaburzeń hormonalnych i innych parametrów mogących obniżać płodność.

umów się

Chcę umówić wizytę

3 tys. badań w ofercie

W ofercie Laboratorium INVICTA znajduje się ok.3 tys. badań. Co ważne, większość z nich, szczególnie tych z zakresu diagnostyki niepłodności, wykonywanych jest w ramach własnej infrastruktury laboratorium, bez wsparcia podwykonawców, co skutkuje wynikami wykonanymi szybciej i taniej. Liczne zewnątrzlaboratoryjne kontrole, przeprowadzane przez międzynarodowe organizacje monitorujące jakość diagnostyki, potwierdzają najwyższy standard i poziom badań. Polskie Centrum Akredytacji potwierdza najwyższy standard badań wykonywanych w Medycznych Laboratoriach Diagnostycznych INVICTA w oparciu o zgodność z normą PN-EN ISO 15189.

Wszyscy pacjenci wykonujący badania w Klinikach INVICTA mają możliwość podglądu wyników bez wychodzenia z domu, dzięki dedykowanej platformie internetowej medipoint.pl.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy