Portal pacjenta
Umów wizytę

Niedoczynność tarczycy a zajście w ciążę

Niedoczynność tarczycy a zajście w ciążę

Niedoczynność tarczycy może skutecznie utrudnić zajście w ciążę. Czasami, choć w obecnej dobie powszechnego oznaczania TSH bardzo rzadko, jest główną przyczyną powikłań w jej trakcie. O niedoczynności tarczycy mówimy wtedy, kiedy tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Schorzenie to jest dość powszechne, dotyka ok. 5-7 % kobiet i ok. 1 % mężczyzn.

Niedoczynność tarczycy – objawy

Tarczyca to niewielki gruczoł o kształcie motyla z rozłożonymi skrzydłami. Choć waży ok. 15-30 gramów to odgrywa w organizmie niezwykle istotną rolę. Wytwarza hormony, które mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Nic dziwnego, że wszelkie nieprawidłowości w jej działaniu odbijają się na zdrowiu człowieka. Najczęstsze zaburzenia w pracy tarczycy to jej nadczynność i niedoczynność. Schorzenia te bywają często mylone, choć ich objawy i przyczyny są zupełnie różne.

Zaburzenia pracy tarczycy przez długi czas mogą dawać niespecyficzne objawy, które trudno skojarzyć od razu z chorobą.

– Należą do nich suche, wypadające włosy, łamliwe i kruche paznokcie, obrzęk twarzy, bóle mięśni i stawów, sucha i łuszcząca się skóra, uczucie zimna, zaparcia, zmęczenie, apatia, spadek libido. Można mieć problem z utratą wagi, mimo że dana osoba przestrzega diety i wykonuje ćwiczenia fizyczne – tłumaczy dr Adam Gronowski, specjalista endokrynolog z Kliniki INVICTA w Gdańsku. – Choroba rozwija się powoli, a objawy mogą być pomylone z innymi schorzeniami. Często zdarza się tak, że pacjenci, zanim trafią do endokrynologa, odwiedzą wielu innych specjalistów – wyjaśnia dr Gronowski.

umów się

Chcę umówić wizytę

Niedoczynność tarczycy a płodność

Podjęcie leczenia tarczycy zwiększa bezpieczeństwo u kobiety ciężarnej. Najważniejsze to być pod stałą opieką lekarza i pilnować prawidłowych stężeń hormonów.

Sytuacja nieco bardziej się komplikuje, jeśli kobieta nie zdaje się sprawy, że cierpi na niedoczynność tarczycy. – Choroba może być bardzo niebezpieczna. Może doprowadzić do chorób układu sercowo-naczyniowego, do depresji i zaburzeń lękowych, w przypadku ciąży -do jej poronienia – mówi dr Gronowski.

Niezdiagnozowana niedoczynność tarczycy może utrudniać zajście w ciążę, ponieważ jednym z objawów choroby są bezowulacyjne cykle, które w oczywisty sposób uniemożliwiają zapłodnienie. Jeśli jednak dojdzie do owulacji i uda się zajść kobiecie w ciążę, to istnieje dość duże ryzyko poronienia. Powoduje to zwiększona przy niedoczynności tarczycy produkcja prolaktyny. Dodatkowo może dojść do przedwczesnego porodu, przedwczesnego odklejenia łożyska i krwotoku poporodowego, a dziecku może grozić opóźnienie rozwoju umysłowego i fizycznego.

Dlatego bardzo ważne jest, aby jeszcze przed planowaną ciążą wykonać badania w kierunku chorób tarczycy i oznaczyć poziom TSH. Szczególnie jeśli kobieta zauważa u siebie któreś z objawów sugerujących chorobę. Zwykle takie badanie zleca ginekolog na pierwszej wizycie kontrolnej. Należy pamiętać, że normy TSH u kobiety ciężarnej różnią się od norm dla populacji ogólnej. Za prawidłowy poziom uważa się TSH nieprzekraczające 2,5 mIU/l.

lekarz praca INVICTA badanie tarczycy

Choroby tarczycy niebezpieczne dla dziecka

Wrodzona niedoczynność tarczycy może wystąpić również u narodzonego dziecka, nawet jeśli matka nie miała problemów z tą podstępną chorobą. Nieleczona jest bardzo niebezpieczna, dlatego w Polsce obowiązkowo u każdego noworodka pobiera się krew z pięty w celu oznaczenia hormonu TSH. Dzięki temu można chorobę wcześniej wykryć, wdrożyć leczenie i zapewnić dziecku odpowiedni rozwój.

Przy niedoczynności tarczycy ważna jest dieta!

Przy zdiagnozowanej niedoczynności tarczycy należy zwrócić uwagę na swoją dietę. Osoby dotknięte schorzeniem są narażone na zwiększenie wagi, dlatego powinny zwracać szczególną uwagę na jadłospis. Należy spożywać owoce, warzywa, pieczywo pełnoziarniste, chude mięso, unikać tłuszczu pochodzenia zwierzęcego i węglowodanów. Ważne jest wypijanie ok. 2 litrów wody niegazowanej dziennie.

„Do prawidłowego rozwoju tarczycy niezbędny jest jod. W naszym środowisku tego pierwiastka jest szczególnie mało m.in. w okolicach górskich. Przed niedoborem uchroni nas spożywanie soli kuchennej jodowanej, czy ryb morskich. Zbilansowana dieta jest szczególnie ważne dla kobiet w ciąży, bo szczególnie wrażliwe na niedobór jodu są nienarodzone dzieci, u których dopiero rozwija się mózg” – wyjaśnia dr Gronowski.

młoda kobieta INVICTA ciąża białe ubranie dziecko

Konsultacja Medyczna

lek. Adam Gronowski

Specjalista endokrynologii

Klinika w GdańskuKontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy