Portal pacjenta
Umów wizytę

Późne macierzyństwo

Decyzja o momencie rozpoczęcia starań o dziecko, to jedna z najbardziej osobistych i indywidualnych decyzji, którą muszą podjąć przyszli rodzice. Kluczowym w podjęciu decyzji o odłożeniu w czasie starań o dziecko, jest jednak świadome podejście do kwestii zaplanowania ciąży w konsultacji z lekarzem specjalistą.

Późne macierzyństwo – zalety

Późne macierzyństwo ma wiele zalet. Wśród nich wymienić można m.in. większą dojrzałość emocjonalną rodziców, ustabilizowaną sytuację ekonomiczną, możliwość sprawniejszego pogodzenia obowiązków służbowych i wychowania dziecka.

Zdaniem amerykańskich naukowców, kobiety, które zdecydowały się na tzw. późne macierzyństwo, mają większe szanse na dożycie ponad 95 lat, a ich mózg lepiej funkcjonuje po okresie menopauzy.

Późne macierzyństwo – zagrożenia

Kobiety planujące ciążę w wieku dojrzałym powinny jednak przygotować się ro realizacji swoich planów świadomie. Warto aby zaplanowały wizytę przedkoncepcyjną, podczas której wspólnie z lekarzem ustalą, jakie badania wykonać i czy trzeba włączyć odpowiednią suplementację. Odpowiednie przygotowanie jest ważne, ponieważ późne macierzyństwo wiążę się z większym ryzykiem wystąpienia poronienia, przedwczesnego porodu, cukrzycy ciążowej, czy urodzenia dziecka z wrodzoną wadą genetyczną.

Jak zajść w ciąże w dojrzałym wieku?

Decydując się na odłożenie w czasie momentu zajścia w ciążę, warto zbadać poziom hormonu AMH we krwi. Dzięki temu będzie można określić rezerwę jajnikową kobiety oraz czy i ewentualnie kiedy, konieczne byłoby na przykład zamrożenie komórek jajowych.

Badanie poziomu AMH zleca się obecnie nawet u kobiet około 20. roku życia. Dlaczego? Ponieważ coraz częściej lekarze spotykają się u swoich pacjentek ze zjawiskiem wczesnej menopauzy. Jeżeli tak się dzieje, można z odpowiednim wyprzedzeniem zareagować i wdrożyć rozwiązania dopasowane do sytuacji kobiety.

Kobiety, które decydują się na zajście w ciążę po 35 roku życia, powinny pamiętać o regularnych wizytach lekarskich. Dlaczego? Ponieważ z założenia późna ciąża jest klasyfikowana jako ciąża wysokiego ryzyka, obarczona możliwością wystąpienia cukrzycy, chorób nerek, nietolerancji węglowodanów, czy nadciśnienia tętniczego.

Jeśli kobieta zdecyduje się na ciążę w dojrzałym wieku i starania nie będą przynosiły upragnionego skutku, warto skonsultować problemy ze specjalistą. Konieczne może okazać się wdrożenie leczenia farmakologicznego, psychologicznego lub zastosowanie metod wspomaganego rozrodu.

Mrożenie komórek jajowych – krioprezerwacja

Jedną z metod planowania rozrodu, jaką może zaproponować pacjentce lekarz, jest możliwość zamrożenia komórek jajowych. Rozwiązanie to stosuje się w przypadku stwierdzenia obniżonej rezerwy jajnikowej u kobiety planującej późniejsze macierzyństwo, ale przede wszystkim z powodów zdrowotnych. Krioprezerwacja jest także często jedyną szansą na ciążę dla pacjentek onkologicznych, których komórki jajowe ulegają zniszczeniu w wyniku zastosowania chemioterapii bądź radioterapii. Na zamrożenie komórek jajowych decyduje się w Polsce coraz więcej kobiet świadomie myślących o późniejszym macierzyństwie. Klinika INVICTA przygotowała Program Mrożenia Komórek Jajowych oferujący pacjentkom możliwość zachowania swojej płodności. Program wspierany jest przez najbardziej doświadczony zespół embriologów w Polsce.  

In vitro z komórkami jajowymi dawczyni

Zdarza się, że z powodów zdrowotnych kobieta planująca późne macierzyństwo nie zdąży zamrozić swoich komórek jajowych lub w trakcie badania poziomu AMH okazuje się, że jej rezerwa jajnikowa nie pozwala już na skuteczne zapłodnienie. W Klinikach INVICTA rozwiązaniem w takiej sytuacji może być in vitro z komórkami jajowymi dawczyni.

Program skierowany jest do pacjentek:

  • z wczesną menopauzą lub/i obniżoną rezerwą jajnikową;
  • niereagujących na terapię hormonalną;
  • mających problemy z utrzymaniem ciąży (po wielokrotnych poronieniach);
  • po leczeniu onkologicznym;
  • niereagujących na próby leczenia niepłodności z użyciem własnych komórek jajowych;
  • z niskiej jakości komórkami jajowymi;
  • obciążonych chorobami genetycznymi.

Do jakiego wieku kobieta może zajść w ciążę?

Przekroczenie 35, a nawet już 30. roku życia wiążę się ze zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety. Zmiany te mogą mieć wpływ na przebieg ciąży. Chodzi tu przede wszystkim o poziom progesteronu, który wpływa na zdolności adaptacyjne umożliwiające utrzymanie ciąży.

Po 30 r.ż. poziom progesteronu systematycznie spada, przez co kobieta może mieć trudności z poczęciem dziecka, z utrzymaniem ciąży, a także z samym jej przebiegiem. Należy również pamiętać, że moment zajścia w ciążę jest często kluczowy w kontekście chorób genetycznych lub wad wrodzonych u płodu. Dlatego tak ważne jest, aby w czasie trwania ciąży wykonać panel badań diagnostycznych, takich jak np. test PAPP-A.

Jednym z największych ryzyk dla kobiet decydujących się na późne macierzyństwo, są problemy z samym zajściem w ciążę. Z wiekiem płodność kobiet sukcesywnie spada powodując, że skuteczne zapłodnienie bez farmakologicznego wsparcia może być utrudnione. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby decyzji o dziecku nie odkładać na przysłowiową “ostatnią chwilę”, ale w konsultacji z lekarzem specjalistą zaplanować moment, w którym starania o ciążę nie będą obarczone koniecznością zastosowania farmakoterapii czy metod wspomaganego rozrodu.

Późne macierzyństwo – statystyki

Statystyki pokazują, że już po 30. roku życia płodność kobiety zaczyna spadać – szansa na zajście w ciążę w ciągu roku wynosi 20%, natomiast po 35. roku życia już tylko 11%. Po 40. roku życia jedynie 2%-4%. Jest to związane m.in. z naturalnym procesem starzenia się, z predyspozycjami genetycznymi oraz chorobami.

Zdarzają się sytuacje, w których późne macierzyństwo spowodowane jest problemem z zajściem w ciążę. Szacuje się, że w Polsce trudności z poczęciem dziecka ma nawet co piąta para.

Mamy rozwiązania, aby pomóc Ci w drodze do rodzicielstwa

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy