Portal pacjenta
Umów wizytę

Rak piersi – sprawdź czy jesteś w grupie ryzyka

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Czynników, które mogą zwiększać ryzyko choroby jest wiele, a mechanizm jego rozwoju nie jest do końca poznany. Wzrost odsetka zachorowań obserwuje się już u pacjentek po 35 roku życia. Około 50% przypadków raka rozwija się u kobiet między 50 a 70 rokiem życia, a w 30% po 70- tym.

Według doniesień naukowych, znaczenie ma także czas, w którym wystąpiła pierwsza i ostatnia miesiączka. Choroba częściej występuje u kobiet, które miesiączkować zaczęły przed 12 rokiem życia, a w okres menopauzy wkroczyły relatywnie późno tj. po 55-tym roku życia. Nieznacznie większe ryzyko odnotowuje się u pań, które nie mają dzieci lub urodziły pierwsze dziecko po 35 roku życia. Karmienie piersią może w niewielkim stopniu obniżać prawdopodobieństwo zachorowania.

Istotny wpływ na ryzyko zachorowania mają czynniki genetyczne. Rozwój nowoczesnej diagnostyki genetycznej powoduje że badania oceniające predyspozycje genetyczne do zachorowania na raka piersi są coraz tańsze i bardziej dostępne dla pacjenta. Warto pamiętać, że dla możliwości skutecznego leczenia raka piersi największe znaczenie ma jego szybkie wykrycie. Jest ono możliwe przy regularnym wykonywaniu badań obrazowych, samobadaniu piersi oraz jeśli to wskazane – dzięki przeprowadzeniu badań w kierunku predyspozycji genetycznych.

Aktorka Angelina Jolie powiedziała publicznie, że usunęła piersi po to aby ograniczyć do minimum prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Aktorka dowiedziała się, że jest nosicielką mutacji w genie BRCA1, która – w jej przypadku – aż do 87% zwiększa ryzyko tego nowotworu i do 50% raka jajnika.

Specjaliści Kliniki INVICTA zalecają jednak wstrzemięźliwość w tego typu działaniach – o ile diagnostyka genetyczna (badanie mutacji w genie BRCA, CHEK2, NOD) jest wskazana to dalsze postępowanie powinno zostać ustalone z lekarzem. Najczęściej jest ono oparte o profesjonalną profilaktykę.

Profilaktyka ratuje życie!

Wczesne wykrycie raka piersi w znacznym stopniu zwiększa szansę na powodzenie leczenia, dlatego tak istotna jest profilaktyka.

W jaki sposób powinnam świadomie zadbać o profilaktykę?

Diagnostyka predyspozycji genetycznych do raka piersi

Badanie predyspozycji genetycznych do raka piersi

Uważa się że nawet 30% zachorowań może mieć podłoże genetyczne. Nowoczesna diagnostyka genetyczna pozwala ocenić predyspozycje genetyczne Pacjentki do zachorowania na raka piersi.

Laboratorium Genetyczne INVICTA opracowało specjalny panel badań predyspozycji genetycznych w kierunku raka jajnika i piersi.

Panel obejmuje badania diagnozujące predyspozycje do nowotworu piersi (mutacje w genach BRCA1, CHEK2, NOD2) i jajnika. Rak piersi jest nowotworem złośliwym dotykającym zarówno kobiety jak i mężczyzn. Rak piersi należy do najczęściej występujących u kobiet nowotworów złośliwych. Choroba dotyka jednak także mężczyzn.

Jak podkreślają specjaliści wystąpienie niekorzystnego zapisu (mutacji) w genie BRCA1 podnosi ryzyko rozwoju raka piersi do 60-85% i do około 40%-60% zwiększa ryzyko rozwoju raka jajnika.

Co jeśli badanie wykaże, że znajduję się w grupie podwyższonego ryzyka?

Uzyskany wynik powinien zostać skonsultowany z lekarzem genetykiem. Na jego podstawie pacjenci mogą świadomie podjąć decyzję o dalszych krokach, zaplanować regularne badania profilaktyczne lub zabiegi. Podwyższone ryzyko nie równa się zachorowaniu na nowotwór złośliwy.

W ramach jednego badania sprawdzisz swoje predyspozycje do raka piersi i jajnika.

umów się

Chcę umówić wizytę

Wykonaj badanie już dziś i dowiedz się więcej o swoim zdrowiu!

Badanie wykonasz w domu – otrzymasz zestaw pobraniowy na ślinę!

Dowiedz się więcej

W jaki sposób wykonam badanie?

 • Badanie (zestaw pobraniowy) możesz zamówić online w sklepie internetowym Laboratorium Genetycznego INVICTA
  www.topgenetics.pl/produkt/panel-nowotwor-piersi/
 • W domu do specjalnego pojemnika pobierzesz próbkę śliny
 • Zapewniamy bezpłatną dostawę zestawu pobraniowego i jego wysyłkę zwrotną do laboratorium
 • Po maksymalnie 14 dniach otrzymasz Spersonalizowany Raport Genetyczny

Po wykonaniu badania zalecamy konsultację z genetykiem.

Klinika INVICTA oferuje kompleksowe wsparcie w zakresie diagnostyki i profilaktyki raka piersi, w tym między innymi:

 • Kompleksową opiekę onkologiczną (Klinika Gdańsk) – także w ramach NFZ
 • Mammografię
 • USG Piersi
 • Biopsję cienkoigłową BACC
 • Badania histopatologiczne
 • Konsultacje endokrynologiczne
 • Konsultacje genetyczne
 • Kompleksową diagnostykę laboratoryjną we własnym Laboratorium specjalizującym się w diagnostyce hormonalnej, cytogenetycznej i genetycznej

Kliniki INVICTA od lat realizują w ramach NFZ Program Profilaktyki Raka Piersi.

Dowiedz się więcej …

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy