Portal pacjenta
Umów wizytę

Światowy Miesiąc Niepłodności w INVICTA – badanie AMH

<strong>Światowy Miesiąc Niepłodności w INVICTA – badanie AMH</strong>

Nie mogę zajść w ciążę…

Problem niepłodności dotyka w Polsce blisko 1,5 miliona osób. Oznacza to, że nawet 1 na 6 par może potrzebować wsparcia w staraniach o poczęcie dziecka. Niestety, bardzo często tego rodzaju problemy są tematem tabu, a świadomość i edukacja w zakresie profilaktyki płodności nie są na wystarczającym poziomie.

Przyczyny niepłodności są bardzo różnorodne i mogą być związane zarówno z kobiecymi, jak i męskimi problemami zdrowotnymi. Bardzo często jednak kluczowym czynnikiem jest po prostu wiek partnerki i wyczerpywanie się rezerwy jajnikowej. U kobiet szczyt płodności przypada na czas od około 20. do 30. roku życia, po czym sukcesywnie spada. Kiedy kobieta przekroczy 35 lat, tempo tego spadku może gwałtownie przyspieszyć.

Światowy Miesiąc Niepłodności!

W Klinice INVICTA od ponad 22 lat pomagamy parom w spełnieniu ich marzeń o założeniu rodziny. W czerwcu mamy ku temu wyjątkową okazję – jest nią Światowy Miesiąc Niepłodności! Przygotowaliśmy na ten czas specjalną akcję promującą wspieranie i profilaktykę płodności, połączoną z ofertą darmowych badań.

Wystarczy, że polubisz i zaobserwujesz nasz profil na Facebooku lub Instagramie. Przez cały czerwiec będą się na nich pojawiać posty edukacyjne! Czekajcie na specjalną publikację, która pozwoli Ci na wypełnienie formularza. Pierwsze 30 kobiet otrzyma możliwość wykonania bezpłatnych badań AMH!

AMH – podstawowe badanie kobiecej płodności

Badanie poziomu AMH (hormonu antymüllerowskiego) dostarcza informację na temat stanu rezerwy jajnikowej u kobiety. Dzięki temu pozwala ocenić szanse na naturalne zajście w ciążę. Chociaż to badanie najczęściej zleca się pacjentkom z podejrzeniem niepłodności, tak jednak coraz częściej kobiety wykonują je profilaktycznie – w kontekście przyszłego planowania rodzicielstwa.

Przyczyny niepłodności u kobiet

Istnieje wiele przyczyn stojących za wystąpieniem niepłodności u kobiet. Oprócz wspomnianego wieku, należą do nich:

Zaburzenia hormonalne – to właśnie hormony odgrywają kluczową rolę w procesie owulacji i zapłodnienia. Problemy wynikające z niedoczynności lub nadczynności tarczycy, zespołu policystycznych jajników i wielu innych zaburzeń, mogą stanowić poważną przeszkodę w zajściu w ciążę.

Problemy z jajowodami – jajowody są niezbędne do prawidłowego transportu jajeczka z jajnika do macicy. Zrosty, uszkodzenia, infekcje (takie, jak zapalenie przydatków) czy blokady jajowodów, mogą uniemożliwić zapłodnienie i utrudnić implantację zarodka.

Endometrioza – to schorzenie, w którym tkanka podobna do błony śluzowej macicy rośnie poza jej obszarem. Może to prowadzić do uszkodzenia jajników, jajowodów i tkanek reprodukcyjnych, a tym samym utrudnić zajście w ciążę.

Przed wykonaniem specjalistycznych badań w kierunku wymienionych powyżej schorzeń należy wykluczyć najbardziej prawdopodobną przyczynę niepłodności, czyli wyczerpanie się rezerwy jajnikowej.

Badanie AMH – jak wykonać pierwszy krok?

Proces badania AMH jest bardzo prosty i całkowicie bezpieczny. Wszystko, co musi zrobić pacjentka, to zgłosić się do punktu pobrań i oddać standardową próbkę krwi. Specjaliści z laboratorium INVICTA mierzą stężenie AMH, porównują wynik z normami i na tej podstawie wystawiają diagnozę.

Pobrania próbki można dokonać w każdym dniu cyklu, ponieważ poziom AMH jest od niego niezależny. Na wynik nie wpływają takie czynniki, jak stosowana antykoncepcja, czy terapia hormonalna. Pacjentka może przed badaniem normalnie spożywać posiłki, czy przyjmować napoje – nie będzie to miało żadnego wpływu na jego przebieg. Czas oczekiwania na wyniki jest bardzo krótki i wynosi zaledwie jeden dzień.

Obniżone AMH

Zbyt niskie AMH świadczy o obniżonej rezerwie jajnikowej, czyli mniejszej liczbie pęcherzyków jajnikowych. U młodych kobiet może to być oznaka przedwczesnego wygasania czynności jajników, zaś u kobiet dojrzałych – początku menopauzy. Jeżeli wyniki odbiegają od normy, zaleca się niezwłoczną konsultację z lekarzem specjalistą od leczenia niepłodności.

Podwyższone AMH

Wysokie stężenie AMH we krwi świadczy o nadmiernym wytwarzaniu tego hormonu przez znaczną ilość pęcherzyków jajnikowych. Jest to charakterystyczne dla kobiet, u których podejrzewa się wystąpienie zespołu policystycznych jajników (PCOS). W przypadku stwierdzenia wysokiego stężenia AMH we krwi, kobieta powinna poddać się specjalistycznej diagnostyce w kierunku tego zaburzenia.

Zaobserwuj nasz profil już dziś!

Dzięki temu nie ominą Cię niezwykle przydatne informacje, zaskakujące statystyki i wypowiedzi ekspertów na temat niepłodności! Dodatkowo, dzięki akcji promocyjnej będziesz miała szansę udziału w darmowym badaniu AMH!

www.facebook.com/klinika.invicta

www.instagram.com/klinika_invicta/

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy