Portal pacjenta
Umów wizytę

Testy owulacyjne, czyli polowanie na dni płodne

Staraniom o upragnioną ciążę, często towarzyszy śledzenie dni płodnych. W tropieniu owulacji kobiety sięgają po testy owulacyjne. Jak ich używać i czy na pewno jest to wiarygodne źródło informacji?

Testy owulacyjne, czyli polowanie na dni płodne

Owulacja czyli jajeczkowanie trwa zaledwie 24 godziny. To krótki okres czasu, podczas którego zajście w ciąże jest najbardziej prawdopodobne. Test owulacyjny pozwala śledzić dni płodne. Jest dostępny w każdej aptece, a jego działanie wykrywaniu poziomu określonych hormonów w organizmie. W okresie starania o dziecko, testów można używać w każdym cyklu.

Jak działa test owulacyjny?

Taki test wykrywa wzrost hormonu luteinizującego (LH) w organizmie kobiety. Tuż przed owulacją dochodzi do jego nagłego wzrostu (tzw. pick), a owulacja następuje zwykle w ciągu 24–36 godzin po owym wzroście. Właśnie w tym czasie prawdopodobieństwo zapłodnienia jest najwyższe.

O tym kiedy zrobić test owulacyjny decyduje kilka czynników. W pierwszej kolejności należy określić długość cyklu miesiączkowego. Liczy się go od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed następnym krwawieniem. Następnie, dzięki specjalnej tabelce, którą można znaleźć również w Internecie, można sprawdzić którego dnia cyklu zacząć stosować test owulacyjny. Jeśli cykl liczy 28 dni, po test owulacyjny najlepiej sięgnąć 11 dnia cyklu.

umów się

Chcę umówić wizytę

Jak dokładnie używać testu owulacyjnego?

Z pewnością każdy z modeli będzie wymagał trochę innej obsługi. Warto więc stosować się do zaleceń z dołączonej przez producenta instrukcji. Niezbędny będzie czysty i suchy pojemniczek na mocz, w którym zanurzony zostanie pasek testowy. Istnieją również testy strumieniowe, podobne do testów ciążowych. Dla uzyskania lepszych wyników, każde badanie powinno być wykonane mniej więcej o tej samej porze dnia. Zwykle producenci radzą, by nie wykonywać badania testem owulacyjnym z pierwszego, porannego moczu. Jest on zagęszczony i może zakłamywać wynik. Ponadto, na około 2 godziny przed badaniem należy ograniczyć spożycie płynów. Na pasku testu owulacyjnego lub w kalendarzyku warto zanotować bieżąco daty, godziny i wyniki badań. Jeśli test wskazał w moczu zwiększony poziom hormonu luteinizującego to kolejne 24-36 godzin to najlepszy moment na odrobinę przyjemności.

– Testy owulacyjne stosowałam przez dwa miesiące. W pierwszym okresie nic nie pokazały i szczerze mówiąc zwątpiłam w ich działanie. Po rozmowie z przyjaciółkami, jedna z nich, zwróciła uwagę, że moje cykle są nieregularne i poleciła, abym spróbowała przez miesiąc robić testy codziennie przez cały cykl. Okazało się, że mam owulację w zupełnie innym czasie niż myślałam – pisze Kasia, jedna z aktywnych internautek.

Należy jednak pamiętać, że testy owulacyjne tylko pomagają w „upolowaniu” dni płodnych. Zapowiadają owulację, ale nie potwierdzają jej wystąpienia. Ponadto, nie będą sygnalizowały nieprawidłowości w zakresie innych czynników wpływających na możliwość zajścia w ciążę. Są też niewiarygodne w przypadku kobiet, których cykle są nieregularne, krótsze niż 25 dni i dłuższe niż 35 dni. Nic nie zastąpi konsultacji z lekarzem i indywidualnego podejścia do pacjentki. Jeżeli po dłuższym stosowaniu tej metody, kobieta nie może zajść w ciążę, powinna udać się do specjalisty.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy