Portal pacjenta
Umów wizytę

UMA Test – badanie aktywności mięśnia macicy w Klinice INVICTA

Skuteczność leczenia niepłodności jest dla nas priorytetem. Mając na celu zapewnienie Pacjentom Klinik Leczenia Niepłodności dostępu do najnowszych rozwiązań diagnostycznych, wprowadziliśmy do oferty nowe badanie UMA Test (Uterine Muscle Activity Test) – badanie aktywności mięśnia macicy.

Czym jest UMA Test i po co wykonuje się badanie?

UMA Test jest badaniem aktywności mięśnia macicy służącym do oceny potencjalnych czynników, które mają wpływ na implantację zarodka. Analiza dokonywana jest w określonym przez lekarza terminie, ze wsparciem systemu informatycznego, na podstawie nagrania z przezpochwowego badania USG.

UMA Test daje nam możliwość oceny ewentualnych przyczyn niepowodzenia programu in vitro i implantacji zarodków, związanych z nadmierną aktywnością skurczową mięśnia macicy. Wnioski z tego badania umożliwiają uzupełnienie programu zapłodnienia pozaustrojowego o leczenie polegające na wlewach dożylnych z antagonisty receptorów oksytocynowych, które zwiększają szanse na uzyskanie ciąży.

Celem badania jest zwiększenie skuteczności leczenia niepłodności dzięki identyfikacji pacjentek z nadmierną aktywnością mięśnia macicy i/lub wskazaniami do wdrożenia dodatkowego leczenia. Badanie jest jednym z elementów spersonalizowanej terapii zaburzeń implantacji zarodka.

Wskazania do wykonania badania

Wykonanie UMA Testu rekomendujemy pacjentkom po niepowodzeniach programów IVF, kiedy, mimo podania zarodków dobrej jakości, nie udało się uzyskać ciąży. Jedną z przyczyn jest nieprawidłowe okno implantacyjne, czyli sytuacja, w której zarodki są gotowe do zagnieżdżenia i macica jest przygotowana, ale endometrium nie jest zdolne do ich przyjęcia.

Badanie może być również wykonane ze względu na inne wskazania lekarskie, jeśli specjalista dostrzega korzyści diagnostyczne z przeprowadzenia UMA Testu.

umów się

Chcę umówić wizytę

Przygotowanie do badania

Badanie należy wykonać w 3 lub 5 dniu cyklu. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić zrobienie go innego dnia. UMA Test wymaga opróżnienia pęcherza moczowego. Pełen może utrudniać przeprowadzenie badania. Badanie trwa około 6 minut. Nagrywany jest obraz ultrasonograficzny, który następnie jest oglądany przez lekarzy specjalistów. Jest to pomocne w celu określenia częstotliwości skurczów, ich kierunku i ewentualnych nieprawidłowości.

Opis przebiegu usługi:

UMA Test wykonywany jest w gabinecie zabiegowym przez położną. Badanie jest przeprowadzane w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Obejmuje ono:

  • USG transwaginalne wykonywane na fotelu ginekologicznym – z uwagi na konieczność przeanalizowania aktywności mięśnia macicy badanie trwa ok. 6 minut, a w tym czasie pacjentka nie powinna się ruszać;
  • analizę zarejestrowanego filmu (nagrania obrazu USG) ze wsparciem specjalnego oprogramowania przez lekarza specjalistę;
  • omówienie wyniku z lekarzem podczas wizyty konsultacyjnej.

Dzięki analizie aktywności macicy łatwiej zaplanować leczenie oraz dalsze kroki związane z uzyskaniem ciąży.

Konsultacja Medyczna

lek. Janusz Pałaszewski

Ordynator Oddziału Szpitalnego Jednodniowego, Specjalista ginekologii i położnictwa

Klinika w WarszawieKontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy