Portal pacjenta
Umów wizytę

W jaki sposób leczy się torbiele? – pytania pacjentek

Od roku staram się zajść w ciążę. Podczas badania USG okazało się, że mam torbiele na jajnikach. W jaki sposób leczy się taką chorobę? Czy po wyleczeniu będę mogła mieć dziecko?

dr Ewa Niedbała-Wykowska, ginekolog,
Klinika Zdrowia Kobiety INVICTA

Należy przede wszystkim określić przyczynę pojawienia się torbieli. Czasem mają one podłoże czynnościowe (związane z funkcjonowaniem jajników), a niekiedy są wynikiem choroby, np. endometriozy. Ponieważ planuje Pani ciążę, najlepiej aby zgłosiła się Pani wraz z partnerem do lekarza specjalisty, który zajmuje się płodnością. Przeprowadzi on kompleksowe badania Was obojga. I dopiero wówczas zaplanuje leczenie. W niektórych przypadkach wystarczy zastosowanie odpowiednich leków hormonalnych, aby torbiele samoistnie zniknęły. Czasem wskazane jest operacyjne usunięcie zmian. Warto jednak pamiętać, że w wyniku zabiegu może dojść do obniżenia rezerwy jajnikowej, co oznacza większe problemy z zajściem w ciążę. Należy więc starannie rozważyć zasadność wykonania operacji.

Źródło: Przyjaciółka, 08.09.2016

Czy z endometriozą można zajść w ciążę?

Zdiagnozowano u mnie endometriozę. Czy przez to mogę mieć problem z poczęciem dziecka?

Endometrioza może zmniejszyć szansę na ciążę. W tej chorobie bowiem dochodzi do zagnieżdżania się fragmentów błony śluzowej macicy poza nią, np. w jajnikach czy jajowodach. Może to negatywnie wpłynąć na ich funkcjonowanie. Obniża także rezerwę jajnikową (w przypadku obecności torbieli endometrialnych) lub powoduje zrosty w miednicy małej. Ma ona również istotny wpływ na jakość komórek jajowych i implantację zarodka. Im choroba bardziej zaawansowana, tym szanse na ciążę są niestety mniejsze. Najlepiej, aby zgłosiła się Pani do lekarza zajmującego się leczeniem niepłodności, warto bowiem wykonać badania, w tym m. in. usg oraz laparoskopię (dla sprawdzenia stopnia zaawansowania choroby). Trzeba również ocenić rezerwę jajnikową (AMH). Następnie, na podstawie wyników, specjalista zaproponuje leczenie, np. stymulację owulacji i inseminację lub jedną z technik rozrodu wspomaganego.

Źródło: Przyjaciółka, 08.09.2016

Kiedy po usunięciu wkładki wróci okres?

Mam 50 lat. Muszę usunąć wkładkę antykoncepcyjną. Czy mój cykl miesiączkowy wróci?

Po 40 r.ż. najczęściej zakładane są wkładki uwalniające hormon levonorgestrel. Przypuszczam, że i Pani ma taką. Po jej usunięciu z czasem może wrócić regularny cykl, ale dość często pojawiają się nieprawidłowe krwawienia oraz objawy związane z okresem okołomenopauzalnym. Wraca także płodność, ale prawdopodobieństwo zajścia w ciążę zmniejsza się wraz z wiekiem.

Źródło: Przyjaciółka, 08.09.2016

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy