Portal pacjenta
Umów wizytę

Wczesna menopauza a uzyskanie ciąży

Zwykle menopauza dotyczy kobiet między 48 a 52 rokiem życia. Czasem przychodzi jednak wcześniej i zaskakuje panie już po 40 urodzinach, a nawet wcześniej. Wiele z nich nie jest na to gotowych i wciąż ma plany związane z powiększeniem rodziny. Dzięki medycynie, w przypadku przedwczesnego wygaśnięcia funkcji jajników ciąża jest nadal możliwa.

Wczesna menopauza a uzyskanie ciąży

Co to jest menopauza?

Menopauza to ostateczne ustanie miesiączkowania w życiu kobiety. Poprzedza ją okres przekwitania, który oznacza rozpoczęcie procesu starzenia i przejście ze stanu płodnego w niepłodny. Dla kobiety to nie tylko trudny czas ze względu na szereg dolegliwości fizycznych, ale również przykry moment od strony emocjonalnej. Tym bardziej niełatwo pogodzić się z tym naturalnym procesem, jeśli nadejdzie wcześniej niż opisują to podręczniki. Tzw. wczesna menopauza może pojawić się między 35 a 45 rokiem życia. Statystycznie u jednej na 10 tysięcy kobiet może wystąpić nawet przed 30-stką.

Przyczyny wczesnej menopauzy

Przedwczesna menopauza może mieć wiele przyczyn. Najczęściej są to uwarunkowania genetyczne. W momencie narodzin kobieta posiada określoną pulę pęcherzyków jajnikowych. Jest to tzw. rezerwa jajnikowa. Jej poziom determinuje liczbę komórek jajowych, jakie kobieta wytworzy w ciągu swojego życia i wiek, w którym wejdzie w okres menopauzy. Jeśli wczesna menopauza wystąpiła u jej bliskiej rodziny – matki czy babci – możemy spodziewać się podobnej sytuacji również u niej samej.

Inną przyczyną wczesnej menopauzy jest leczenie operacyjne (usunięcie jajowodów, jajników, macicy), a także czynniki socjalne. Mogą to być złe warunki życiowe, niedobór wagi czy anoreksja. Dodatkowo menopauzę może przyspieszać bardzo silny stres czy stosowanie niektórych leków, np. stosowanych w terapii endometriozy czy raka piersi.

Z doniesień naukowych wynika również, że palenie papierosów może znacznie przyspieszyć wystąpienie menopauzy. Mechanizm nie został do końca opisany, ale niektórzy upatrują źródła tego zjawiska w oddziaływaniu nikotyny na ośrodkowy układ nerwowy, co powoduje zmniejszenie wydzielania hormonów płciowych. Inne teorie odnoszą się do wpływu palenia na enzymy wątrobowe, które mogą zmieniać metabolizm hormonów.

umów się

Chcę umówić wizytę

Diagnostyka wczesnej menopauzy

Przede wszystkim w przypadku podejrzenia menopauzy rekomenduje się oznaczenie poziomu progesteronu, estrogenu i folikulostymuliny (FSH). Istotne jest też określenie poziomu AMH, umożliwiającego ocenę rezerwy jajnikowej. Kiedy jest bardzo niska, to znak, że nasza płodność wygasa. Dopiero po przeanalizowaniu wyników badań można zaproponować terapię.

Niekiedy rozważa się stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, w ramach której podaje się niskie dawki estrogenów i progesteronu imitując naturalne procesy. Owulacja i miesiączka powracają, a kiedy jajniki zaczną samodzielnie wytwarzać estrogeny, zmniejsza się stopniowo dawkę hormonów. Jeśli jednak nie ma wskazań do HTZ – bo wczesna menopauza nie daje uciążliwych objawów ani nie krzyżuje planów prokreacyjnych – nie ma potrzeby jej stosowania. Decyzja o optymalnym postępowaniu podejmowana jest zawsze przez lekarza w odniesieniu do indywidualnej sytuacji pacjentki.

Należy pamiętać, że przy zbyt wczesnym klimakterium wzrasta ryzyko chorób układu krążenia i osteoporozy. Panie z tą przypadłością powinny być zatem pod opieką specjalistów.

Wczesna menopauza a uzyskanie ciąży

Menopauza definitywne ustanie menstruacji, zanim jednak uda się to stwierdzić musi minąć przynajmniej 6 miesięcy od ostatniego krwawienia. W tym czasie uzyskanie ciąży jest jak najbardziej możliwe. W okresie tzw. przedmenopauzalnym, kiedy miesiączki są nieregularne albo znikome, kobiety często nie są świadome, że mogą zajść w ciążę i przestają się zabezpieczać. Jako, że cykle w tym czasie mogą być owulacyjne, może dojść do zapłodnienia.

Jednocześnie, kiedy czynność jajników pomału wygasa, kobiecie trudniej zajść w ciążę. Nie jest to jednak niemożliwe, bo menopauza jest procesem, który trwa kilka lat. Jajnik może wciąż uwalniać jajeczka i donoszenie ciąży jest realne. Zanim ginekolog lub endokrynolog postawi diagnozę wczesnej menopauzy, trzeba wykonać kilka badań: USG, cytologię i badania krwi.

AKTUALNOŚCI I WIEDZA

Przeczytaj także

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy