Portal pacjenta
Umów wizytę

Witamina D – źródło zdrowia i płodności

Witamina D jest niezbędna dla optymalnego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. Najbardziej znane jest jej pozytywne oddziaływanie na stan kości i zębów. Witamina D wpływa na ich mineralizację, utrzymując w równowadze gospodarkę wapniowo-fosforanową. Ten cenny mikroelement reguluje też wiele procesów zachodzących w organizmie: wspomaga układ odpornościowy, działa przeciwnowotworowo, jest niezbędny do utrzymania prawidłowej pracy serca i układu krążenia.

Odpowiedni poziom witaminy D korzystnie wpływa na system nerwowy i mięśniowy. Mówi się także, że odpowiednia jej podaż w wieku dziecięcym może obniżać ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 1 w dorosłym życiu. Co ciekawe ostatnie badania wskazują również na zależność między odpowiednim poziomem witaminy D a płodnością.

O witaminie D

Witamina D jest rozpuszczalnym w tłuszczach prekursorem hormonów sterydowych, produkowanym głównie w skórze podczas ekspozycji na światło słoneczne. Dostarczana jest do organizmu wraz pożywieniem, lekami czy suplementami. Dwie najważniejsze formy witaminy D to witamina D3 (cholekalyferol) i witamina D2 (ergokalcyferol). W ludzkim organizmie witaminy D3 i D2 związane są ze znajdującym się w osoczu białkiem wiążącym witaminę D i transportowane do wątroby, gdzie obie formy są hydroksylowane tworząc 25-OH witaminę D. Główną rolą aktywnej witaminy D jest wpływ na równowagę wapniowo – fosforanową organizmu. Wraz z parathormonem reguluje wchłanianie wapnia i fosforanów z przewodu pokarmowego oraz odgrywa istotną rolę w procesach metabolicznych tkanki kostnej.

Gdy brakuje…

Niedobory witaminy D przyczyniają się między innymi do rozwoju krzywicy, zaburzeń mineralizacji kości (zwłaszcza u dzieci) czy osteoporozy. Mogą jednak zwiększać także ryzyko wystąpienia wielu innych chorób m.in. cukrzycy typu I, nowotworów (piersi, prostaty, jelita grubego), chorób autoimmunologicznych (stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, układowy toczeń rumieniowaty), zaburzeń sercowo-naczyniowych oraz zespołu metabolicznego. Jeśli u danej osoby występują niedobory witaminy D, ryzyko trudności z poczęciem potomstwa wzrasta.

Jakie badania wykonać?

Zazwyczaj pacjentom proponuje się oznaczenie 25-OH-D – badanie takie obejmuje metabolity D2 oraz D3 i jest względnie niedrogie. Test ma jednak swoje ograniczenia – w przypadku niektórych zaburzeń przemian witaminy D czy leczenia pochodnymi D3, może dać błędne wyniki.

Aby określić rzeczywisty poziom witaminy D, która jest aktywna w organizmie i ma pozytywny wpływ na zachodzące w nim procesy, wykonuje się oznaczenie aktywnej formy witaminy D (1,25 OH2D3). Jest to najbardziej precyzyjny z dostępnych w aktualnej diagnostyce test określający poziom aktywnej biologicznie witaminy D.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy