Jak się z nami skontaktować?
Infoliniapn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00
Choroba nowotworowa wymaga często zastosowania agresywnej radio- lub chemioterapii. Tego rodzaju leczenie, choć daje chorym szansę na powrót do zdrowia, nie pozostaje bez wpływu na płodność.
W obliczu zagrożenia życia, temat nie zawsze poruszany jest z Pacjentami. Tymczasem podjęcie z wyprzedzeniem odpowiednich działań, może mieć ogromne znaczenie w ich przyszłym życiu. Zabezpieczenie płodności u Pacjentów onkologicznych, fachowo określane terminem oncofertility, jest możliwe zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. O tym, w jaki sposób można to zrobić mówi Kierownik laboratorium in vitro dr Joanna Liss.
W przypadku kobiet najprostszą metodą zabezpieczenia płodności jest pobranie i zamrożenie komórek jajowych. Innym rozwiązaniem jest zamrożenie tkanki jajnikowej i ponowne jej wszczepienie już wyleczonej pacjentce. Taki sposób daje kobiecie szansę zarówno na przywrócenie płodności, jak i funkcji hormonalnych.
Mężczyźni – przed planowanym rozpoczęciem leczenia onkologicznego – powinni zdeponować (zamrozić) w specjalnym banku. Po wyzdrowieniu może być ono wykorzystane podczas zabiegu inseminacji lub programu in vitro.
W sytuacji, gdy chory pozostaje w stałym związku i planuje potomstwo w przyszłości, skuteczne jest także zrealizowanie części programu in vitro i zamrożenie zarodków, jeszcze przed rozpoczęciem terapii.
Według badań, świadomość możliwości posiadania dzieci po powrocie do zdrowia, daje większe szanse na powodzenie leczenia u Pacjentów onkologicznych.
Kontakt
//= pll__('Jak się z nami skontaktować') ?>