Silne bóle w okolicy brzucha i pleców, nieregularne cykle, permanentne uczucie zmęczenia – to tylko niektóre objawy, których przyczyną może być endometrioza. Choroba, polegająca na nieprawidłowym rozroście błony śluzowej macicy (tzw. endometrium) poza jej obrębem, wciąż pozostaje dla lekarzy zagadką. Endometrioza dotyka głównie kobiety młode, między 25 a 30 rokiem życia, wpływając nie tylko na ich codzienne życie, ale również na płodność.

Podczas prawidłowego cyklu miesiączkowego, śluzówka macicy co miesiąc podlega zmianom, które ostatecznie kończą się krwawieniem miesiączkowym. U chorych na endometriozę błona śluzowa macicy (endometrium) może być zlokalizowana w różnych częściach ciała, gdzie działa w podobny sposób. Najczęściej ogniska choroby są stwierdzane w otrzewnej miednicy i jamie brzusznej. – mówi prof. Krzysztof Łukaszuk, specjalista ginekologii endokrynologicznej i rozrodczości. U chorych endometrium może występować m.in. na jajowodach, przegrodzie pochwowo-odbytniczej, więzadłach macicy, jajnikach. Lokalizacja może jednak obejmować także pochwę, odbytnicę, pęcherz moczowy czy – choć zdarza się to niezwykle rzadko – zupełnie odległe od miednicy narządy. Kliniki INVICTA, którymi kieruje prof. Łukaszuk, już od 2000 roku realizują kompleksowy program leczenia niepłodności u pacjentek z endometriozą.

Endometrioza a zajście w ciążę: ilość pacjentek chorych na endometriozę

Jakie są przyczyny choroby?

Endometrioza pod względem etiologii to nadal choroba tajemnicza. Choć naukowcy od lat analizują genezę zaburzeń, do tej pory nie udało się im jednoznacznie ustalić ich źródła. Przyczyn choroby upatruje się m.in. w predyspozycjach genetycznych, zaburzeniach pracy układu immunologicznego, a nawet wpływie czynników środowiskowych. Zapewne uwarunkowania powodujące endometriozę są złożone i stanowią kompilację wielu czynników sprawczych.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Objawem endometriozy są zazwyczaj częste, intensywne bóle w okolicach miednicy oraz w dolnej części pleców, nasilające się w trakcie cyklu miesiączkowego. Dolegliwościami towarzyszącymi chorobie mogą być także bolesne krwawienia miesiączkowe, zaburzenia cyklu, plamienia przedmiesiączkowe czy bolesne stosunki płciowe. U niektórych chorych pojawiają się również biegunki, wzdęcia, zaparcia lub zatwardzenia oraz długotrwałe uczucie zmęczenia. Pojawienie się niepokojących objawów powinno skłonić do konsultacji ze specjalistą. Warto wiedzieć, że pacjentki z endometriozą mogą częściej doświadczać trudności z zajściem w ciążę, a także poronień. Z tego powodu kobiety w wieku rozrodczym, u których rozpoznano chorobę, powinny być objęte szczególną opieką. – mówi prof. Krzysztof Łukaszuk z INVICTA. – Lekarz, po przeprowadzeniu szczegółowych badań, jest w stanie potwierdzić diagnozę i zaproponować optymalne leczenie, ukierunkowane na ograniczenie dolegliwości i uzyskanie ciąży.

Endometrioza a zajście w ciążę

Leczenie choroby przebiega najczęściej dwutorowo. Z jednej strony jego celem jest wyeliminowanie uciążliwych dla pacjentki objawów. Lekarze zalecają leczenie farmakologiczne lub – rzadziej ze względu na ograniczoną efektywność – zabiegi operacyjne. U kobiet planujących powiększenie rodziny, działania mają jednak na celu rozwiązanie problemu z zajściem w ciążę. W Klinikach INVICTA pacjentki, u których zdiagnozowano endometriozę, stanowią aż 9-11% wszystkich kobiet zgłaszających się po pomoc. W przypadku niepłodności, wywołanej tą chorobą, zazwyczaj rozważa się zastosowanie metod wspomaganego rozrodu. Dotychczasowe badania naukowe nie potwierdzają korzyści z przeprowadzania u pacjentek z endometriozą inseminacji czy leczenia zabiegowego. Metodą z wyboru, o udowodnionej skuteczności, jest zapłodnienie pozaustrojowe. Postępowanie powinno być w zindywidualizowany sposób uzupełnione o farmakoterapię. O ile nie współistnieją inne poważne zaburzenia płodności, rokowania są bardzo korzystne. – uzupełnia prof. Łukaszuk.

Endometrioza a zajście w ciążę: skuteczność leczenia w naszej klinice
Dzięki autorskim rozwiązaniom zaimplementowanym w Klinikach INVICTA współczynnik ciąż uzyskiwanych w wyniku procedury in vitro u pacjentek z endometriozą przewyższa 40%. Udało się także znacząco obniżyć odsetek poronień występujących u Pacjentek z endometriozą przystępujących do programu zapłodnienia pozaustrojowego.

Podziel się tym ze znajomymi!

O autorze:

Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA to nowoczesne placówki medyczne stawiające na rozwój, wiedzę i kompetencje, które przekładają się na jakość i skuteczność leczenia. Procedury wykonywane w naszych Klinikach są zgodne z najnowszymi osiągnięciami medycyny, wyróżniają się kompleksowością i skutecznością.

10 komentarzy

 1. Daria 23 maja 2018 w 2:54 pm- Odpowiedz

  Jesteśmy z mężem już 2 lata po ślubie, prawie przez cały ten okres, podejmowaliśmy bezskuteczne próby zajścia w ciążę. Miałam już wcześniej podejrzenia, że silne bóle, które towarzyszyły mi podczas miesiączki mogą być przyczyną jakiegoś poważniejszego schorzenia. Mój mąż namówił mnie na wizytę u ginekologa, okazało się, że to endometrioza. Na szczęście dzięki odpowiednio dobranemu leczeniu w INVICTA, możemy cieszyć się naszym największym szczęściem, jakim jest nasz ukochany synek. Dlatego nigdy nie traćcie nadziei i jak najszybciej udajcie się do odpowiedniego specjalisty.

  • Monika 5 czerwca 2018 w 4:55 pm- Odpowiedz

   Witam,a u którego lekarza się Pani leczyła? Którego stopnia endometrioza i czy leczenie farmakologiczne czy jakie pomogło Pani zajść w ciąże?

  • Monika 17 czerwca 2018 w 11:19 am- Odpowiedz

   Ile razy miała Pani transfer zarodka?

 2. Nina 25 maja 2018 w 4:27 pm- Odpowiedz

  Szkoda, że nadal nie są dobrze znane przyczyny endometriozy. Ostatnio czytałam, że również duży wpływ na ryzyko jej wystąpienia ma nieodpowiednia dieta, uboga w świeże owoce i zielone warzywa. Dlatego lepiej zapobiegawczo zmienić swoje nawyki żywieniowe.

 3. Zaniepokojona 9 czerwca 2018 w 8:34 pm- Odpowiedz

  Po przeczytaniu artykułu zaczynam się troszkę stresować, że temat może mnie też dotyczyć. Od zawsze miałam trudne miesiączki – nieregularne, wyjątkowo bolesne ( często nie byłam w stanie wstać z łóżka), zdarzały mi się plamienia. Myślałam, że „ot taka już moja uroda”, ale teraz zastanawiam się czy to nie endometrioza… Myślicie, że ginekolog na rutynowym badaniu byłby w stanie to sprawdzić?

 4. DOMINIKA 17 czerwca 2018 w 1:10 pm- Odpowiedz

  Pozbywalam się już dwukrotnie poprzez operację.tego świństwa i znów się pojawiło, tym razem na macicy. Do tego szybko rośnie . Lekarz zaleca mi teraz usunięcie trzonu macicy, abym nie miesiaczkowala i jej jak twierdzi , nie żywila krwią. Mam 39 lat i dwójkę dzieci. Co mam robić? Boję się powikłań po usunięciu części macicy a jednocześnie chciałabym się tego już na zawsze pozbyć .

  • KASIA 21 maja 2020 w 11:20 am- Odpowiedz

   Ja już 6 lat walczę zmęczenia bóle głowy brzucha jest ciężko i nie mogę zajść w ciążę chociaż bardzo chcemy nie leczyłam się nigdzie jak zdiagnozowano mi tą chorobę endrotiopioze załmalam się wiem że już nic nie pomoże czy może zgłosić się do kliniki nie wiem tyle czytam że to nie uleczalne i nie możliwe zajście w ciążę Help pomocy może ktoś z was pomoże zaproponuje co mogę zrobić dziekuje i pozdrawiam

 5. Karolina 14 lipca 2018 w 12:04 pm- Odpowiedz

  Ja stoję przed podobnym dylematem – też dostałam diagnozę, ale boję się operacji.., a co jeśli coś pójdzie nie tak?

 6. Marta 13 listopada 2018 w 12:56 pm- Odpowiedz

  W trakcie cc lekarz usunął mi endometrioze przydatkow i blizny. 3 mce po cc zaczęłam krwawic i trwalo to prawie 3 tygodnie z histopatologii wyszlo: hyperplasia simplex polyposa endometrii ( sine atipico) . Czy to znaczy ze nadal mam endometrioze i musze ja leczyc?

 7. teresa 30 stycznia 2019 w 4:23 pm- Odpowiedz

  ja terz mam pytanie byłam u ginekologa i po badaniu dostałam skier owanie na biopsje edomentrium macicy ale robiłam wyniki i jeden wyszedłpodwyszony anty- tpo mam 41,00 i jeszcze robiłam sobie jeszczeca-125 mam 23,90 i sie zastanawiam po co ta biopsja jak wynik na edomentrium mam w normie i czy musze miec ta bipsje bo ja nie zabardzo chce to miec prosze mi odpowiedziec czy to musze miec

Zostaw komentarz