Portal pacjenta
Umów wizytę

Agoniści GnRH (np. Gonapeptyl, Decapeptyl, Dipherelina)

Agoniści GnRH (np. Gonapeptyl, Decapeptyl, Dipherelina) stosowane w leczeniu uzupełniającym w połączeniu z podawaniem gonadotropin, w przygotowaniu do zapłodnienia pozaustrojowego.

Podawane w postaci iniekcji mogą być stosowane jako lek krótko działający (podawany wówczas codziennie) lub jako długo działający stosowany w przygotowaniu trwającym 1-3 miesiące (np. u pacjentek z endometriozą). Podanie preparatu w pierwszej fazie stymuluje przysadkowe wydzielanie hormonów LH i FSH, co następnie powoduje zwiększenie progu wrażliwości przysadki i zmniejsza wydzielanie gonadotropin. W rezultacie dochodzi do obniżenia stężeń hormonów płciowych we krwi do wartości występujących po okresie wygaśnięcia aktywności gonad. Efekty te są przemijające. Podstawową rolą leku jest zapobieganie przedwczesnemu wyrzutowi LH, co mogłoby spowodować uwolnienie komórek jajowych zanim będą wystarczająco dojrzałe. Agoniści GnRH to klasa leków, która ma zapobiec przedwczesnej owulacji.

Leki te powodując uwolnienie FSH i LH z przysadki, mogą być stosowane w celu rozpoczęcia wzrostu pęcherzyków i rozpoczęcia ostatnich etapów dojrzewania komórek jajowych.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy