Portal pacjenta
Umów wizytę

Aktywacja komórek jajowych – osocze bogatopłytkowe

W przypadku, gdy wyniki badań u pacjentki wskazują na bardzo niski poziom AMH, również gdy kobieta znajduje się w okresie menopauzalnym, w jajnikach nadal znajdują się komórki jajowe. Uważa się, że średnio jedna komórka na tysiąc w danym momencie jest aktywowana w jajniku. Więc, jeśli w jajniku u kobiety po czterdziestym roku życia rośnie pojedynczy pęcherzyk, to prawdopodobnie w jajnikach znajduje się jeszcze około tysiąca komórek jajowych. Stąd powstał pomysł, aby aktywować pozostałe komórki jajowe i zwiększyć szansę na ich równoczesny wzrost w większej ilości. W tym kierunku przeprowadzono badania, które są bardzo obiecujące.

Aktywacja komórek jajowych – na czym polega?

Obecnie jedną z metod aktywacji komórek jajowych to „mezoterapia” jajników (punkcja jajników z osoczem autologicznym), czyli podanie osocza bogatopłytkowego. Osocze jest wcześniej odpowiednio przygotowane i zaktywowane, a następnie podaje się poprzez punkcję jajników. Powoduje to uwolnienie większej ilości komórek jajowych ze stanu oczekiwania, które następnie zareagują na stymulację hormonalną. Dzięki temu u kobiet, u których normalnie nie uzyskujemy ani jednej komórki jajowej lub uzyskujemy tylko pojedyncze komórki, w niektórych przypadkach możliwe staje się zwiększenie ilości do kilku komórek jajowych w jednym cyklu.

Odmładzanie jajników tylko osoczem bogatopłytkowym

Punkcja jajników z osoczem bogatopłytkowym wiąże się przede wszystkim z odpowiednim przygotowaniem materiału laboratoryjnie. Osocze pacjentki jest odpowiednio preparowane i następnie aktywowane i dopiero wtedy podawane jest do jajników. Nie nadają się do tego żadne komercyjne zestawy stosowane w dermatologii estetycznej. Badania przeprowadzone w Laboratoriach Medycznych INVICTA wskazują, że liczba płytek krwi, które znajdują się w zestawach komercyjnych oraz ich aktywacja jest bardzo niewielka, więc nie jest to osocze bogatopłytkowe. Dlatego osocze podawane pacjentkom zostało zoptymalizowane poprzez pomiary pod względem liczby płytek krwi oraz ich aktywności. Tak przygotowany materiał podawany jest do jajników poprzez iniekcję w okolicy podkorowej, czyli pod powierzchnią jajnika, gdzie znajdują się komórki jajowe.

Korzyścią przeprowadzenia „mezoterapii” jajników jest zaktywowanie pęcherzyków z komórkami jajowymi do dalszego dojrzewania, czyli zwiększenia liczby pęcherzyków rosnących. Efekt zabiegu nie jest natychmiastowy, ponieważ rozpoczęcie aktywacji kończy się gotowym do wzrostu pęcherzykiem zwykle po 2-4 miesiącach.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy