Portal pacjenta
Umów wizytę

Aktywacja komórek jajowych – punkcja jajników

Punkcja jajników, z podaniem dowolnego płynu lub nie, może dawać podobne efekty jak w odmładzaniu jajników osoczem bogatopłytkowym. Nakłuwanie powierzchni jajników w każdym z tych procesów będzie powodowało działanie regeneracyjne, podobnie jak w kosmetologii estetycznej. Regeneracja polega na wydzielaniu czynników zrostowych i zmiany mechaniki tej tkanki.

Punkcja jajników – to warto wiedzieć

Uważa się, że aktywacja komórek jajowych jest procesem mechanicznym, czyli z małych pęcherzyków znajdujących się pod powierzchnią jajnika, gdzie jest dość twardo i są one mocno uciśnięte, część z nich przesuwa się w środek jajnika, gdzie tkanka jest bardziej miękka. Dzięki temu, że pęcherzyk nie jest już uciskany przez tkankę, może swobodnie rosnąć. W momencie, kiedy podajemy osocze bogatopłytkowe, rozciągamy dany jajnik i oprócz czynników zrostowych samo działanie mechaniczne może spowodować przesunięcie się pęcherzyków z komórkami jajowymi, które następnie same z siebie będą się aktywować.

Zmiany liczby rosnących pęcherzyków zauważono już kilkanaście lat temu. Związane to było z wykonywaniem u niektórych kobiet z obniżoną rezerwą jajnikową dużej liczby zabiegów in vitro w krótkim czasie po sobie. Okazało się, że wielokrotne nakłuwanie jajników i mechaniczny wpływ, oprócz stymulacji hormonalnej, powodowało że w każdym kolejnym cyklu rosło o kilka więcej pęcherzyków z komórkami jajowymi niż w poprzednich cyklach. Zauważono to tylko w tych przypadkach, kiedy pacjentka podchodziła do zapłodnienia pozaustrojowego, czyli kiedy jajniki były nakłuwane. Jednak, kiedy kobieta była tylko stymulowana bez nakłucia jajników, nie zaobserwowano wzrostu liczby komórek jajowych w kolejnych cyklach.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy