Portal pacjenta
Umów wizytę

Badanie ogólne nasienia

Dzięki podstawowemu badaniu nasienia uzyskujemy bardzo dużo informacji. Badanie ogólne nasienia musi być przeprowadzone w odpowiedni sposób. Przed badaniem należy zachować abstynencję seksualną przez okres od 2 do 7 dni. 

Optymalna wstrzemięźliwość do wykonania prawidłowego badania wynosi 2-3 dni. Jeżeli badanie wykonujemy po dłuższym okresie wstrzemięźliwości prawdopodobnie parametry nasienia będą trochę gorsze. W przypadku, gdy badanie nasienia wykonujemy po okresie krótszym niż dwa dni, możemy uzyskać mniejszą ilość plemników niż w przy zachowaniu zalecanej abstynencji. Ogólne badanie nasienia składa się z kilku elementów, po pierwsze ocenia się parametry fizykochemiczne, a więc ocenia się stan nasienia, jego upłynnienie i objętość. Prawidłowa objętość ejakulatu wynosi między 2 a 7 ml. Objętość ejakulatu powyżej normy może wskazywać stan zapalny. Objętość nasienia poniżej 2 ml prawdopodobnie związana jest z mniejszą kurczliwością pęcherzyków nasiennych. Zazwyczaj związane jest to z mniejszym podnieceniem. Kolejnym ocenianym parametrem jest barwa. Barwa nasienia powinna przyjmować kolor mleczno biały opalizujący, jeżeli barwa jest przejrzysta prawdopodobnie świadczy to o braku plemników w nasieniu. Zatem można makroskopowo ocenić czy nasienie partnera jest w miarę prawidłowe. W badaniu ogólnym nasienia ocenia się również jego zapach. Zapach nasienia jest swoisty. PH nasienia jest lekko zasadowe, przez co zobojętnia kwaśne środowisko pochwy, co umożliwia przejście plemników z nasienia do śluzu szyjkowego. Kolejne parametry nasienia są badane mikroskopowo. Po pierwsze określamy ilość plemników. Prawidłowa ilość plemników wynosi powyżej 15 mln w mililitrze lub też powyżej 32 mln plemników w całym ejakulacie. Następnie oceniamy ruchliwość plemników – dzielimy na cztery typy ruchu od A do D. Plemniki, które mają możliwość w sposób naturalny dotarcia do komórki jajowej poruszają się według ruchu typu A. Natomiast w przypadku, jeżeli chcemy takie nasienie zastosować do inseminacji to za plemniki wartościowe, które mają szanse osiągnięcie celu traktujemy plemniki o ruchu typu A oraz o typu B.

Zapłodnienie pozaustrojowe możliwe jest to z zastosowaniem każdego plemnika o każdym ruchu, ponieważ są to plemniki wprowadzane bezpośrednio do komórki jajowej, więc ich ruchliwość nie ma większego znaczenia. Innym istotnym parametrem jest ich żywotność. Ważne są też dodatkowe testy, które możemy wykonać m. in. test fragmentacji DNA plemników czy tez test wiązania z kwasem hialuronowym.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy