Portal pacjenta
Umów wizytę

Czy ciąże po in vitro wymagają specjalnego prowadzenia?

Samo wykorzystanie technik wspomaganego rozrodu nie jest wskazaniem do traktowania ciąży jako zagrożonej czy odmiennej od tej, do której doszło w sposób naturalny. W przypadku stwierdzenia niepłodności, Pacjentki jednak są od początku leczenia pod opieką lekarza i także w trakcie ciąży, postępowanie u takich kobiet jest nieco ostrożniejsze.

Samo wykorzystanie techniki wspomaganego rozrodu jako drogi do zajścia w ciążę nie jest wskazaniem do traktowania ciąży jako zagrożonej czy odmiennej od tej, do której doszło w sposób naturalny. W przypadku stwierdzenia zaburzeń płodności i leczenia w specjalistycznej Klinice pacjentki są jednak od początku leczenia pod opieką specjalistów. Niejednokrotnie jest tak, że bezpieczniej czują się one wówczas, gdy przez cały czas trwania upragnionej ciąży mogą liczyć na wsparcie personelu Kliniki, w której odbywał się proces leczenia i która zna historię medyczną pacjentki.

Jakie są korzyści z prowadzenia ciąży w specjalistycznej Klinice?

Pary, które przechodziły proces in vitro w Klinice INVICTA, w początkowej fazie ciąży są pod opieką lekarza, który prowadził ich leczenie. Dużym ułatwieniem jest system wizyt weryfikacyjnych, dzięki któremu pacjenci mają możliwość szybszego umówienia się, a lekarze dostęp do pełnej historii medycznej, nawet jeśli kobieta korzystała z pomocy innych specjalistów w obrębie Kliniki. Dzięki temu wizyta może przebiec w sposób bardziej zorganizowany.

Jeśli pierwszy etap ciąży przebiega prawidłowo, para przechodzi pod opiekę ginekologa doświadczonego w prowadzeniu ciąży po in vitro. Z perspektywy pacjentów ważne jest to, aby ich lekarz prowadzący miał dostęp do historii leczenia, wiedział, jak dawkować ewentualne leki, a w wyjątkowych sytuacjach, kiedy cokolwiek budzi jego niepokój, miał możliwość skonsultowania się z lekarzem odpowiedzialnym za realizację procedury in vitro u danej pary.

Bardzo ważne, zwłaszcza dla par, które przechodziły przez procedurę in vitro z biorstwem komórek, jest to, że prowadzenie ciąży w tej samej Klinice nie wymaga wyjaśniania i tłumaczenia, w jaki sposób doszło do ciąży, bądź dlaczego między rodzicami a dzieckiem nie ma zgodności genetycznej. W przypadku in vitro z biorstwem komórek jajowych niezwykle istotne jest również  to, że w Klinice INVICTA korzysta się z własnego Banku gamet i zarodków. Dzięki temu lekarze mają pełne informacje na temat dawczyni komórki jajowej. Znane są jej wiek i wyniki badań, które są wykonywane na etapie kwalifikacji do zabiegu. Taka wiedza jest bezcenna w przypadku prowadzenia ciąży i diagnostyki prenatalnej.

Prowadzenie ciąż mnogich po in vitro

W Klinikach INVICTA minimalizujemy ryzyko wystąpienia ciąż mnogich w wyniku procedur in vitro. Faktem jest jednak to, że prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży mnogiej, najczęściej bliźniaczej, w wyniku in vitro jest większe niż w przypadku ciąży uzyskanej w sposób naturalny. W tym kontekście prowadzenie ciąży w specjalistycznej Klinice jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ o ile ciąża pojedyncza zazwyczaj przebiega prawidłowo, to ciąża bliźniacza wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia powikłań i poronienia, a także niższą wagą urodzeniową dziecka, dlatego wymaga specjalistycznej opieki.

W takich sytuacjach istotne jest również to, że lekarze wykonujący badania prenatalne w Klinice INVICTA, posiadają certyfikaty FMF (Fetal Medicine Foundation), potwierdzające ich doświadczenie i znajomość aktualnych standardów w zakresie diagnostyki prenatalnej. Badania USG są wykonywane z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanego sprzętu USG GE Voluson E10 BT21, dzięki któremu obrazy uzyskane w tracie badania są niezwykle precyzyjne.

Wykorzystanie metody in vitro jako sposobu na zajście w ciążę nie oznacza, że będzie ona zagrożona bądź będzie się różniła od tej, do której doszło „naturalnie”. Wybierając lekarza prowadzącego i Klinikę, warto jednak mieć na uwadze to, jacy specjaliści będą prowadzili ciążę, czy mają doświadczenie w prowadzeniu ciąż po in vitro i jakie zaplecze ma Klinika. Warto zwrócić uwagę, na jakim sprzęcie pracują lekarze, a także jacy specjaliści są dostępni w Klinice.

Dla kobiet, które przechodziły przez procedurę in vitro, droga do ciąży zapewne była dłuższa i bardziej wymagająca. Często rozważają one prowadzenie ciąży w specjalistycznej klinice, która realizowała procedurę in vitro, dla poczucia bezpieczeństwa i ze względu na zdrowie swoje oraz dziecka. Wybór specjalistycznej kliniki wydaje się uzasadnionym, ponieważ podczas ewentualnych komplikacji, w takim miejscu, o wiele łatwiej będzie uzyskać niezbędną pomoc.

Konsultacja Medyczna

lek. Beata Brzóska

Specjalista ginekologii i położnictwa

Klinika w GdańskuKontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy