Portal pacjenta
Umów wizytę

Niepłodność męska – diagnostyka

Niepłodność męska – diagnostyka

Badanie ogólne nasienia to podstawowe badanie w diagnostyce niepłodności u mężczyzn. Jeśli stwierdzimy nieprawidłowości w badaniu ogólnym nasienia , należy powtórzyć to badanie po upływie od 6 do 8 tygodni. Co, jeśli parametry nasienia się nie poprawią? W takim wypadku niezbędna staje się dalsza diagnostyka wraz z wdrożeniem leczenia.

Szukając przyczyny – możliwe badania

Znalezienie czynników wpływających na nieprawidłowe parametry nasienia znacząco ułatwia wykonanie profilu hormonalnego. W ramach jego tworzenia sprawdzany jest między innymi poziom hormonu folikulotropowego (FSH), hormonu luteinizującego (LH), testosteronu (TST), estradiolu (E2) i prolaktyny (PRL) oraz hormonu tyreotropowego(TSH)-czasami zaburzenia płodności u mężczyzn mogą być związane z zaburzeniem poziomu we krwi estrogenów lub z nieprawidłowym poziomem prolaktyny czy TSH.

Nasienie można też zbadać szczegółowo również pod względem potencjału rozrodczego. Są to następujące badania:

 1. Poziom stresu oksydacyjnego w nasieniu.
 2. Badanie fragmentacji DNA plemników.

Kolejne analizy wykonywane są w zależności od potrzeb. Lekarze często zalecają badanie morfologii plemników pod dużym powiększeniem (MSOME) oraz badania czynnościowe plemników. Należą do nich:

 • Test hypoosmotyczny (HOS).
 • Test z kwasem hialuronowym- jest szczególnie istotny, gdyż obrazuje możliwość wniknięcia plemnika do komórki jajowej.

Badanie fragmentacji DNA plemników jest jednym z najważniejszych prezentowanych tu testów. Jego wynik ma znaczący wpływ na rokowania pary starającej się o potomstwo. Badanie powinno być wykonane metodą TUNEL lub SCSA. Jeśli okaże się, że w badaniu szczegółowym nasienia są istotne nieprawidłowości, to może mieć to znaczący negatywny wpływ na możliwość urodzenia przez partnerkę zdrowego dziecka.

INVICTA lekarz androlog wywiad

Niepłodność męska – przyczyny

Bardzo niskie parametry lub braku plemników w nasieniu wymusza szczegółową diagnozę i pełną współpracę z lekarzem. Niepłodność męska może wynikać z braku produkcji plemników w jądrach, co możemy sprawdzić przez badanie nasienia. Czasami problem ma charakter mechaniczny, a plemniki powstałe w jądrach nie są w stanie wydostać się na zewnątrz. W niektórych przypadkach jądra nie produkują plemników i obserwuje się zbyt niski poziom hormonów. Należy wtedy zastosować długotrwałą terapię hormonalną i w efekcie uzyskać plemniki w nasieniu.

Badanie ultrasonograficzne narządów płciowych męskich i układu moczowego warto przeprowadzić, jeśli występują nieprawidłowości w badaniu nasienia. Można wtedy sprawdzić jakość pęcherzyków nasiennych i możliwość ejakulacji lub szansę naprawy nasieniowodów. W przypadku potwierdzonych ultrasonograficznie zaburzeń pęcherzyków nasiennych przeprowadza się operację endoskopową, która umożliwi prawidłową ejakulację z obecnymi w pęcherzykach plemnikami. Takie działanie jest bardzo skuteczne w leczeniu niepłodności męskiej, która ma charakter obturacyjny(w badaniu nasienia należy zwrócić  uwagę na objętość ejakulatu-jeśli jest zmniejszona-potwierdza to rozpoznanie ultrasonograficzne.

Badania genetyczne?

Kolejnym z elementów diagnostyki niepłodności męskiej są badania genetyczne. Bardzo często wskazane jest wykonanie badania kariotypu(szczególnie jest zalecane w przypadku stwierdzenia w badaniu ogólnym nasienia koncentracji plemników < 3-5 mln/ml). Umożliwia ono wykrycie zaburzeń w ilości chromosomów i ich budowy. W części przypadków można wykryć translokacje, które będą wpływały na parametry nasienia, a także mogą być przyczyna nawracających poronień. W sytuacji wystąpienia obniżonych parametrów nasienia wykonuje się też badania genetyczne regionu AZF oraz w kierunku mutacji genu CFTR(mukowiscydoza). Jeśli zdiagnozuje się zaburzenia genetyczne, podstawowym działaniem jest leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego z zastosowaniem diagnostyki preimplantacyjnej uzyskanych zarodków. W efekcie uniemożliwione zostaje przeniesienie takich zaburzeń genetycznych na potomstwo.

Po zakończeniu diagnostyki możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Nie należy też zapominać o zmianie trybu życia(polecany jest aktywny tryb życia) oraz pozbycie się szkodliwych dla zdrowia nawyków (nadużywanie kawy, alkoholu, papierosów, stosowanie anabolików lub sterydów) ukierunkowane na wsparcie płodności. Dzięki temu będziecie mogli wspólnie zadbać o swoje zdrowie i znacząco zwiększyć szanse na szczęśliwe zajście w ciążę. Zaleca się też stosowanie suplementów diety dla mężczyzn planujących starać się o potomstwo.

Niepłodność męska – androlog

Dedykowanym specjalistą zajmującym się fizjologią i zaburzeniami męskiego układu płciowego jest androlog. Współpraca z nim powinna być traktowana jako niezbędna część profilaktyki zdrowotnej w okresie starania się o dziecko. Taki lekarz jest w stanie stwierdzić istnienie wad rozwojowych męskich genitaliów, czy zaburzenia dojrzewania płciowego. Hormonalne podłoże problemów również nie umknie jego uwadze — hipogonadzym, czyli niedobór męskich hormonów płciowych to częsta diagnoza naszych specjalistów.

Regularne konsultacje andrologiczne pozwalają nie tylko na lepszą diagnostykę i leczenie schorzeń. Wiele z zalecanych działań pozwala również na poprawę jakości podejmowanego współżycia. To naprawdę istotny element dbania o zdrowie mężczyzny. Bagatelizowanie objawów może prowadzić wprost do poważnych konsekwencji w zakresie niepłodności oraz chorób nowotworowych.

Szczególną uwagę swojemu zdrowiu powinny poświecić osoby, u których wystąpiło:

 • Mechaniczne uszkodzenie narządów płciowych.
 • Praca w szkodliwych warunkach – środki chemiczne, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura.
 • Operacje chirurgiczne w obrębie narządów płciowych(np. operacja wnętrostwa).
 • Problemy z erekcją.
 • Długotrwałe stosowanie leków.
 • Zaburzenia hormonalne.

Zadbaj o siebie tak, jak dbasz o nią.

Diagnostyka pary zgłaszającej się do nas z problemem niepłodności to oczywiście nie tylko kompleksowa opieka nad pacjentką. W końcu równie ważną rolę w całym procesie odgrywa partner!

Niestety, dla wielu Panów jest to pierwszy raz, kiedy podejmują się działań mających zadbać o ich zdrowie prokreacyjne. W Klinikach INVICTA przeprowadzamy zarówno badania profilaktyczne, jak i takie, które pozwalają nam zdiagnozować źródło problemów z płodnością i zaproponować odpowiednie leczenie.

Nie do przecenienia w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu jest również działanie hormonów. Ich diagnostyka jest szczególnie ważna w sytuacji, kiedy konieczne jest określenie problemów związanych z płodnością. O jakich dokładnie związkach tu mówimy?

 • Testosteron (TST) – odgrywa kluczową rolę w płodności mężczyzny.
 • Estradiol (E2) – reguluje popęd płciowy i proces dojrzewania plemników – jego niedobór może spowodować problemy z erekcją i osiągnięciem orgazmu.
 • Hormon folikulotropowy (FSH) – odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie jąder i wytwarzanie plemników.
 • Hormon luteinizujący (LH) – pobudza produkcję testosteronu oraz reguluje rozwój plemników.
 • Białko wiążące hormony płciowe (SHBG) – jego oznaczenie jest istotne dla parametrów określających poziom testosteronu.
 • Prolaktyna (PRL) – zbyt niski poziom może powodować zaburzenia erekcji i wytrysku, pogorszenie jakości nasienia oraz zmniejszenie poziomu androgenów, ponieważ hormon ten stymuluje jądra do produkcji testosteronu. Wysoki poziom prolaktyny może z kolei negatywnie wpływać na libido oraz prowadzić do innych zaburzeń (np. ginekomastii)
 • Siarczan dehydroepiandrosteronu (DHEA-S) – wpływa na samopoczucie i prawidłową pracę układu immunologicznego.

Poza kompleksową diagnostyką zdrowia wspierającą leczenia męskiej niepłodności, w Klinikach INVICTA wykonujemy również badania profilaktyczne, dzięki którym masz szansę zadbać o swoje zdrowie, nie tylko w kontekście prokreacyjnym.

INVICTA lekarz urolog recepta pacjent

Konsultacja Medyczna

lek. Magdalena Szemryk

Specjalista ginekologii i położnictwa

Klinika w GdańskuKontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy