Portal pacjenta
Umów wizytę

Diagnostyka niepłodności męskiej

Podstawowym badaniem diagnostycznym u mężczyzn jest badanie ogólne nasienia. W przypadku, gdy uzyskany wynik jest nieprawidłowy, należy powtórzyć badanie po upływie 4-6 tygodni. Jeśli parametry nasienia się nie poprawią, należy skupić się na dalszej diagnostyce.

Szukając przyczyny – wykonywane badania

Szukając przyczyny nieprawidłowych parametrów nasienia wykonuje się profil hormonalny. Sprawdzany jest poziom m.in. hormonu folikulotropowego (FSH), hormonu luteizującego (LH), testosteronu (TST), estradiolu (E2) i prolaktyny (PRL). Czasami zaburzenia płodności u mężczyzn mogą być związane z zaburzeniem ilości estrogenów lub z nieprawidłowym poziomem prolaktyny.

Nasienie jest szczegółowo badane również pod względem potencjału rozrodczego, nawet w przypadku zaburzonych parametrów. Wykonuje się badanie poziomu stresu oksydacyjnego w nasieniu oraz badanie fragmentacji DNA plemników. Kolejne analizy wykonywane są w zależności od potrzeb. Wykonuje się badanie morfologii plemników pod dużym powiększeniem (MSOME) oraz badania czynnościowe, takie jak test hypoosmotyczny (HOS) i test z kwasem hialuronowym, który obrazuje możliwość wniknięcia plemnika do komórki jajowej.

Najważniejszym badaniem z wymienionych to badanie fragmentacji DNA plemników, którego wynik znacząco wpływa na ocenę rokowania pary planującej potomstwo. Badanie powinno być wykonane metodą TUNEL lub SCSA. W przypadku zaobserwowania w nasieniu bardzo wysokich patologii, informuje to o niemożności urodzenia się zdrowego dziecka.

Jednym z podstawowych badań stosowanych w diagnostyce niepłodności męskiej jest test po stosunku. Jego wartość jest często podważana, ponieważ ośrodek wykonujący to badanie, musi mieć zoptymalizowane warunki do jego przeprowadzenia. W wielu przypadkach nie jest to standaryzowane, co obniża wartość wyniku. Test po stosunku wykonany jest prawidłowo tylko wtedy, gdy przeprowadza się w okresie okołoowulacyjnym, co powinno być potwierdzone zarówno ultrasonograficznie jak i hormonalnie. Zastosowanie tego testu jest bardzo użyteczne w podjęciu decyzji o wykonaniu zabiegu inseminacji, który powinien być wykonany tylko i wyłącznie w określonych wskazaniach.

umów się

Chcę umówić wizytę

W przypadku bardzo niskich parametrów lub braku plemników w nasieniu należy zdiagnozować, czym to jest spowodowane. Może to być związane z brakiem produkcji plemników w jądrach, co możemy sprawdzić przez badania hormonalne, lub problem jest mechaniczny a plemniki powstałe w jądrach nie są w stanie wydostać się na zewnątrz. W niektórych przypadkach, kiedy jądra nie produkują plemników i obserwuje się zbyt niski poziom hormonów, jest możliwe, aby za pomocą długotrwałej terapii hormonalnej za pomocą zastrzyków uzyskać plemniki w nasieniu. W sytuacji, gdy jądra produkują plemniki, ale nie uzyskujemy ich w nasieniu, warto przeprowadzić badanie ultrasonograficzne. Dzięki temu można sprawdzić jakość pęcherzyków nasiennych i możliwość ejakulacji lub szansę naprawy nasieniowodów. W przypadku potwierdzonych ultrasonograficznie zaburzeń pęcherzyków nasiennych jest możliwa do przeprowadzenia operacja endoskopowa, która umożliwi prawidłową ejakulację z obecnymi w pęcherzykach plemnikami. Takie działanie jest bardzo skuteczne. Zwraca się uwagę na objętość ejakulatu, co podpowiada jaki jest problem. Jeśli objętość będzie zbyt mała, wskazuje na to, że nasienie wraz z plemnikami nie może wydostać się na zewnątrz. W przypadku niedrożności przewodów wyprowadzających nasienie w okolicy jąder, praktycznie nie ma żadnych możliwości operacyjnych. Takie przypadki kwalifikują do zapłodnienia pozaustrojowego i wykorzystania plemników pobranych z jąder lub najądrzy.

Kolejnym z elementów diagnostyki niepłodności męskiej są badania genetyczne. W wielu przypadkach wskazane jest wykonanie kariotypu, który umożliwi nam wykrycie zaburzeń w ilości chromosomów i ich budowy. W części przypadków można wykryć translokacje, które będą wpływały na parametry nasienia jak i mogą być przyczyna wielkokrotnych poronień. W przypadku obniżonych parametrów nasienia wykonuje się badania genetyczne regionu AZF oraz genu mukowiscydozy CFTR. W sytuacji, gdy zdiagnozuje się zaburzenia genetyczne, podstawowym działaniem jest zapłodnienie pozaustrojowe z zastosowaniem diagnostyki preimplantacyjnej, dzięki której jest możliwe zapobieżenie przeniesienia takich zaburzeń genetycznych na potomstwo.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy