Portal pacjenta
Umów wizytę

Hiperstymulacja jajników – informacje

W celu zwiększenia liczby oocytów do pobrania, w trakcie cyklu IVF stosuje się różne leki, które mogą mieć mniejsze lub większe działania niepożądane. Jednym z najpoważniejszych powikłań stymulacji jajników jest zespół hiperstymulacji (OHSS).

Zespół hiperstymulacji jajników, wynikający ze stosowania preparatów do stymulacji, objawia się powiększeniem jajników, nudnościami, wymiotami, wodobrzuszem, trudnościami w oddychaniu, zwiększoną koncentracją erytrocytów we krwi, zaburzeniami pracy wątroby, a w bardzo poważnych przypadkach zakrzepicą niewydolnością nerek. W wyjątkowych sytuacjach może doprowadzić nawet do śmierci.

Hiperstymulacja jajników – to warto wiedzieć

W ośrodkach, w których rutynowo stosuje się leczenie IVF i posiadających wysoko wyspecjalizowany personel, objawy ciężkiej hiperstymulacji mają miejsce w około 0,6% przypadków (Hum. Reprod., Vol.25, No.8 pp. 1851–1862, 2010), a bardzo ciężkiej jeszcze rzadziej. Tylko około 1,4 na 100 000 cykli IVF doprowadził na przykład do niewydolności nerek. Zespół hiperstymulacji jajników pojawia się w dwóch postaciach: wczesnej, 1-5 dni po pobraniu komórek jajowych (jako efekt działania hCG) i późnej 10 do 15 dni po pobraniu komórek (jako efekt działania hCG jeżeli pojawi się ciąża). Ryzyko poważnych komplikacji jest 4 do 12 razy większe jeżeli dojdzie do ciąży, dlatego w większości przypadków zwiększonego ryzyka hiperstymulacji nie podaje się zarodków do jamy macicy, tylko proponuje ich zamrożenie. W ciężkich i bardzo ciężkich przypadkach hiperstymulacji konieczna jest hospitalizacja.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy