Portal pacjenta
Umów wizytę

Hodowla do stadium blastocysty

W większości klinik zajmujących się leczeniem niepłodności metodą IVF zarodki rozwijają się w warunkach laboratoryjnych do dnia drugiego i trzeciego, czyli do momentu, kiedy znajdują się w stadium 6-8 komórkowym. Najlepsze zarodki są w tym momencie transferowane do macicy, pozostałe zaś są zwykle zamrażane.

Istnieje możliwość wydłużenia rozwoju zarodków do ostatniego stadium osiągalnego poza organizmem kobiety. Jest to tzw. hodowla do blastocysty. Zarodki rozwijają się w warunkach laboratoryjnych w specjalnie do tego przeznaczonych mediach aż do stadium ponad 80 komórkowej blastocysty. Zarodki w stadium blastocysty podawane są do macicy w 4 lub 5 dniu od dnia pobrania komórek jajowych.

Hodowla zarodków do stadium blastocysty zwiększa znacznie szansę na uzyskanie pozytywnego wyniku leczenia:

  • zarodki w stadium blastocysty mają wyższy współczynnik implantacji (bicie serca płodu na każdy transferowany zarodek) przy podawaniu blastocyst, niż przy transferze 6-8 komórkowych zarodków (50,5% do 30.1%, P<0.01),
  • przy tej samej liczbie podanych zarodków, transfer blastocyst daje znacząco wyższy współczynnik żywych urodzeń (29% – dzień 3, do 36% – blastocysty),
  • daje możliwość wyboru do transferu lepszych jakościowo zarodków,
  • pozwala na lepszą synchronizację pomiędzy zarodkiem a endometrium w momencie transferu,
  • pozwala przeprowadzić genetyczną diagnostykę przedimplantacyjną (PGD), gdy są ku temu wskazania.

Wydłużona hodowla zarodków daje szansę na uzyskanie zarodka(ów) w stadium blastocysty, jednak nie gwarantuje osiągnięcia tego stadium.

Może się zdarzyć:

  • brak zarodków do transferu w 5 lub nawet 6 dobie,
  • zwykle mniejsza liczba zarodków do mrożenia, niż w przypadku hodowli do 2-3 doby,
  • niektóre wyniki badań wykazały, że przy zachowaniu wysokiego współczynnika implantacji, zaobserwowano również wyższy współczynnik urodzeń bliźniąt monozygotycznych.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy