Portal pacjenta
Umów wizytę

Jak poprawić parametry nasienia?

Obecnie szacuje się, że około 16% par starających się o ciążę ma trudności z płodnością. Jeśli założy się, że połowa z tego to przyczyny ze strony męskiej, można powiedzieć, że około 8% mężczyzn ma problemy ze swoim nasieniem. Nie jest to jednak proste do zweryfikowania, jeśli pacjent nie podda się jakimkolwiek badaniom.

Możliwe jest samodzielne ocenienie nasienia, ale w stopniu minimalnym. Prawidłowe nasienie powinno być mleczno-opalizujące. Jeśli jest przejrzyste, świadczy to o tym, że najprawdopodobniej w tym nasieniu nie ma plemników. Warto więc przyjrzeć się nasieniu, swojemu lub partnera, aby już na początku wiedzieć jak wartościowy jest ten materiał. W wielu przypadkach można zadbać o poprawę parametrów nasienia. W przypadku ogólnej populacji ludzi najważniejszy jest zdrowy tryb życia. Przede wszystkim istotny jest umiarkowany sport, czyli 6-10 godzin wysiłku fizycznego w tygodniu. Umiarkowane spożycie alkoholu, czyli w przypadku mężczyzn nie więcej niż 30 ml spirytusu dziennie w jakiejkolwiek postaci, może poprawić parametry nasienia.

Co poprawia parametry nasienia?

Suplementy diety praktycznie nie są stosowane przez mężczyzn, którzy nie zostali zdiagnozowani i nie wiadomo, czy mają problemy z płodnością. Należy pamiętać, że suplementów diety, które są podawane mężczyznom celem poprawienia parametrów nasienia, jest bardzo dużo. Wynika to z tego, że nie wiadomo jakie są najczęstsze przyczyny zaburzenia, więc dodaje się różne składniki, które mają poprawić jakość nasienia. Z tego powodu powinno się skonsultować z lekarzem.

Badania nasienia, które przeprowadzono na grupie zdrowych mężczyzn co tydzień przez rok, wykazały że mają długie okresy w swoim życiu, kiedy parametry nasienia są zdecydowanie poniżej normy oraz okresy, gdy nasienie wykazuje lepsze niż ich przeciętne parametry. Jeśli więc pacjent stosuje suplementy diety i porównuje wyniki badań przed stosowaniem i po, często trafiają na ten lepszy okres i błędnie wnioskuje, że jest to związane z przyjmowanymi suplementami diety.

Na płodność mężczyzny ma wpływ również zbilansowana dieta i prawidłowa masa ciała. Najlepiej jest utrzymać BMI na poziomie 20-25, ponieważ zarówno mężczyźni otyli jak i bardzo szczupli mają zdecydowanie gorsze parametry nasienia. Badania wykazały, że u mężczyzn ze zbyt wysokim BMI występuje podwyższona fragmentacja DNA plemników.

umów się

Chcę umówić wizytę

Parametry nasienia, a używki

Wszelkie używki mają negatywny wpływ na parametry nasienia. Zarówno palenie papierosów jak i narkotyki mogą znacząco zaburzyć ruchliwość plemników oraz uszkodzić materiał genetyczny w plemnikach. W przypadku dbania o znaczący wysiłek fizyczny nie powinno wspomagać się anabolikami, ponieważ jest to jedna z najczęstszych przyczyn obniżenia płodności u mężczyzn. Trzeba mieć świadomość, że w wielu tych przypadkach uszkodzenie spermatogenezy może być nieodwracalne. Należy pamiętać, że zaburzenia erekcji są jednym z pierwszych objawów chorób ogólnoustrojowych. Ludzie starsi w tej sytuacji, powinni jak najszybciej udać się do swojego lekarza rodzinnego. Natomiast, jeśli chodzi o ludzi młodych jest to związane właśnie ze stosowaniem anabolików, które obniżają poziom testosteronu i nie ma praktycznie możliwości uzyskania prawidłowej erekcji. U takich osób nie zadziała żaden środek z gruby leków na potencję.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy