Portal pacjenta
Umów wizytę

Nowoczesne Metody Leczenia Niepłodności cz.1

Prawie dwa i pół miliona Polaków bezskutecznie stara się o dziecko. Obniżenie przyrostu naturalnego – także z powodu chorób cywilizacyjnych, do jakich zaliczana jest niepłodność – to jeden z poważniejszych problemów rozwijających się krajów. Jednak zjawisko dotyczy również krajów rozwiniętych, gdzie kobiety coraz później decydują się na posiadanie dzieci.

O niepłodności mówimy, gdy ciąża nie pojawia się okresie roku – mimo regularnego współżycia (2-3 razy w tygodniu) bez wykorzystania metod antykoncepcyjnych. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny z problemem można sobie jednak poradzić. Warto dowiedzieć się więcej na temat najnowszych metod diagnozowania i leczenia niepłodności.

Krok pierwszy w leczeniu niepłodności – badania i wizyta u specjalisty

Jeśli przez dłuższy czas para bezskutecznie stara się o potomstwo, powinna skonsultować się ze specjalistą w zakresie leczenia niepłodności. Przed spotkaniem zazwyczaj należy wykonać pakiet badań, umożliwiających odpowiednią diagnostykę. Dotyczy to obojga partnerów, przyczyny problemów z płodnością leżą bowiem równie często po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Panie powinny zbadać przede wszystkim poziom hormonu AMH. Zwykle badane są równocześnie FSH, OH i estradiol oraz PRL, antyTPO i testosteron. Panowie powinni przeprowadzić podstawowe badanie nasienia metodą komputerową (nie manualną).

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeanalizuje otrzymane wyniki i zbierze dane z wywiadu medycznego (m.in. pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia, trybu życia, chorób w rodzinie, poronień, cyklu menstruacyjnego). Przeprowadzi również standardowe badanie ginekologiczne i USG dopochwowe. Na tej podstawie lekarz leczący niepłodność będzie w stanie zalecić ewentualne dodatkowe badania (takie jak badania hormonów tarczycy, różne badania hormonów steroidowych, ultrasonograficzna histerosalpingografia (HSG), laparoskopia czy histeroskopia) i zaplanować najodpowiedniejsze postępowanie medyczne.

Najczęstsze problemy z zajściem w ciążę

Najpowszechniejszą przyczyną problemów z zajściem w ciążę są różnego rodzaju zaburzenia hormonalne, u kobiet skutkujące zburzeniami jajeczkowania, zaś u mężczyzn – nieprawidłowymi parametrami nasienia. Podobnie często powód niepłodności związany jest z konsekwencjami przebytych lub nieleczonych infekcji narządów płciowych. Wskutek długotrwałej aktywności drobnoustrojów (a czasem przebytych w związku z infekcją zbiegów np. na szyjce macicy), w drogach rodnych pojawiają się zmiany uniemożliwiające zapłodnienie. Wpływ na płodność mogą mieć też choroby takie jak zespół policystycznych jajników czy endometrioza. Znaczenie mają też nieprawidłowości w budowie narządów rodnych i problemy z układem odpornościowym. W niektórych przypadkach nie zachodzenie w ciążę ma podłoże psychiczne – wówczas pomóc może porada psychologa lub psychoterapeuty.

umów się

Chcę umówić wizytę

Leczenie przyczyn niepłodności

Terapia hormonalna

Pierwszym objawem problemów endokrynologicznych mogą być nieregularne miesiączki, wydłużenie lub skrócenie cyklu czy silne dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Jeśli lekarz zdiagnozuje zaburzenia hormonalne, konieczne jest ich uregulowanie poprzez zastosowanie leków hormonalnych. Będą one stymulowały owulację lub wspomagały wzrost pęcherzyka jajnikowego, a późniejsza systematyczna obserwacja cyklu może pozwolić na określenie optymalnego czasu na zapłodnienie.

Leczenie/zabiegi operacyjne

Zabiegi operacyjne mają dość ograniczone zastosowanie w leczeniu niepłodności. Podstawowym zabiegiem diagnostyczno-leczniczym jest wykonywanie histeroskopii w przypadku podejrzenia zaburzeń w budowie lub funkcji śluzówki macicy oraz podejrzeniu obecności polipów lub zrostów w macicy.

Laparoskopia praktycznie nie ma zastosowania w diagnostyce niepłodności. Żadna dodatkowa informacja uzyskana podczas operacji nie przewyższa ryzyka związanego z zabiegiem operacyjnym. Operowanie torbieli jajników jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności kobiet. Podczas zbędnych zabiegów usuwa się znaczną ilość tkanki jajnikowej lub usuwa się jajniki w całości, powodując znaczne obniżenie kobiecych zasobów komórek jajowych lub wręcz ubezpłodnienie kobiet. Szczególnie często następuje to podczas operacji pacjentek z endometriozą, które – do kiedy chcą uzyskać ciążę – takim operacjom nie powinny być poddawane.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy