Portal pacjenta
Umów wizytę

Od czego zacząć – ocena cyklu i drożności jajowodów

Podstawową diagnostyką, którą wykonujemy u osób rozpoczynających starania o ciążę jest diagnostyka hormonalna. Oprócz tego zlecamy badanie nasienia, jako podstawową diagnostykę niepłodności męskiej. Podczas kolejnych wizyt oceniamy cykl u kobiety oraz wykonujemy drożność jajowodów. Dodatkowym elementem, który chcielibyśmy wykonać u takich par jest test po stosunku (PCT).

Na podstawie tak kompleksowej diagnostyki, decydujemy czy taka para może dalej starać się o ciążę w sposób naturalny, czy też znajdujemy jakieś czynniki, które jesteśmy w stanie skorygować i rozpoczynamy pogłębioną diagnostykę lub też leczenie tych pacjentów. W ramach diagnostyki hormonalnej sprawdzamy przede wszystkim rezerwę jajnikową za pomocą hormonu AMH. Następnie zlecamy wykonanie Inhibiny, która informuje nas o jakości komórek jajowych. Z pozostałych hormonów badamy też FSH, LH oraz estradiol – dzięki czemu jesteśmy w stanie ocenić funkcjonowanie przysadki mózgowej oraz jajników. Hormony męskie takie jak testosteron czy androgeny DHEA – tzw hormon młodości, dają nam informację, po pierwsze częściowo o jakości komórek jajowych po drugie o zaburzeniach, które mogą wpływać na liczbę komórek jajowych posiadanych przez kobietę. Również staramy się wykluczyć zaburzenia związane z tarczycą,  najczęściej występująca wśród młodych kobiet jest choroba Hashimoto, czyli zapalenie limfocytarnej, którą można wykryć dzięki badaniu przeciwciał przeciwtarczycowych anty-TPO. W celu rozpoznania niedoczynności tarczycy lub jej braku wykonujemy poziom TSH.

umów się

Chcę umówić wizytę

Ocena cyklu

Wśród podstawowych badań wykonywanych u osób, które dopiero zaczynają starać się o ciążę jest również ocena cyklu. Sprawdzamy, czy występuje wzrost pęcherzyków i owulacja. Jeżeli mamy możliwość, staramy się również ocenić kiedy pojawi się owulacja w stosunku do „fali LH”, czyli momentu, kiedy organizm decyduje o rozpoczęciu owulacji, ten czas również ma duże znaczenie.

Ocena drożności jajowodów

Drożność jajowodów oceniamy zwykle za pomocą ultrasonografu. Badanie to jest prostsze w wykonaniu niż badanie rentgenowskie, przy założeniu, że wykonuje je osoba doświadczona. Ponadto nie naraża jajników na promienie rentgenowskie, co jest istotne biorąc pod uwagę, że będzie on nam potrzebny do produkcji jak najzdrowszych komórek jajowych. Badanie HSG pod rentgenem przeprowadzamy wyłącznie w przypadkach, jeżeli mamy wątpliwości co do wyniku badania ultrasonograficznego i drożności jajowodów.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy