Portal pacjenta
Umów wizytę

Plemniki – podstawowe informacje

Plemniki powstają z komórek plemnikotwórczych, tzw. spermatogonii. Cykl powstawania oraz dojrzewania plemników trwa około 72 dni. Dojrzały plemnik składa się z główki, która zawiera materiał genetyczny, czyli DNA oraz witki, która wychylając się silnie na boki przesuwa główkę do przodu z prędkością równą czterokrotnej jego długości na sekundę.

Plemniki – to warto wiedzieć

Ciąg wszystkich zjawisk cytologicznych prowadzących do powstania plemnika nazywamy spermatogenezą. Proces ten odbywa się po osiągnięciu dojrzałości płciowej w kanalikach nasieniotwórczych jąder.

Prawidłowa ilość plemników w ejakulacie według norm WHO wynosi >20 mln/ml.

Każda komórka człowieka zawiera diploidalną ilość chromosomów (46), natomiast każdy plemnik posiada połowę, czyli haploidalną liczbę chromosomów (23).

Jednocześnie to on decyduje, czy powstały zarodek będzie płci żeńskiej, czy męskiej.

Wpływ na prawidłowy przebieg spermatogenezy mogą mieć zarówno czynniki genetyczne (mutacje), jak i nie genetyczne, takie jak: stres, infekcje, zaburzenia hormonalne, temperatura, toksyny.

Zaburzenia mogą dotyczyć dowolnego etapu spermatogenezy, co może przejawiać się zmniejszoną liczbą dojrzałych plemników (oligospermia), nieprawidłową budową (teratozoospermia), czy też odchyleniami stwierdzanymi w czasie oceny ruchliwości plemników (astenozoospermia). W około 1-2% wszystkich przypadków niepłodności plemniki nie rozwijają się w ogóle i taki stan nazywamu azoospermią.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy