Portal pacjenta
Umów wizytę

Plemniki w stresie – badanie potencjału oksydacyjno-redukcyjnego

Diagnostyka niepłodności męskiej polega na przeprowadzeniu trzech podstawowych badań nasienia:

– ogólnego badania nasienia (zgodnie ze standardami WHO),
– fragmentacji DNA plemnika,
– oceny poziomu stresu oksydacyjnego.

Do niedawna pomiar stresu oksydacyjnego w niepłodności męskiej nie był powszechnie wykonywany ze względu trudność jego przeprowadzenia w laboratorium. Dotychczas wykorzystywano w tym celu metody luminescencyjne, które były bardzo złożone i czasochłonne, trwające kilka dni.

Obecnie w Klinikach Leczenia Niepłodności INVICTA, jako nowość w Europie, wprowadzono technologię, która umożliwia ocenę stresu oksydacyjnego w ciągu kilku minut od uzyskania nasienia. Badanie potencjału oksydacyjno-redukcyjnego daje szersze spojrzenie na problemy niepłodności męskiej, które wcześniej były omijane. Pomimo dobrych wyników badań ogólnego nasienia oraz fragmentacji DNA zdarzało się, że nie uzyskiwano ciąży. Na podstawie rozwoju zarodków podejrzewano jednak, że problem może być po stronie plemników.

Stres oksydacyjny – co warto wiedzieć?

Stres oksydacyjny na niewielkim poziomie jest potrzebny każdej komórce do życia. Natomiast, jeżeli dochodzi podwyższenia jego poziomu, zaczyna działać destrukcyjnie, prowadząc do zniszczenia danej komórki plemnikowej i w efekcie, z powodu reakcji łańcuchowej, do niszczenia sąsiednich plemników. Na podwyższenie stresu oksydacyjnego może wpływać stan zapalny występujący w jądrach lub może być związany z nieprawidłową dietą, brakiem wysiłki fizycznego oraz nadmiernym stosowaniem suplementów diety i witamin.

Potencjał oksydacyjno-redukcyjny mówi o tym, czy komórka nie uszkadza swoich białek. Jeśli oksydacja jest podwyższona dochodzi do glikacji białek (nieenzymatycznego procesu starzenia się), zatrzymania prawidłowych funkcji, a w konsekwencji zniszczenia białek plemnika. Natomiast brak stresu oksydacyjnego będzie wpływał na zmniejszenie możliwości dojrzewania plemników.

Normalizacja parametrów stresu oksydacyjnego prowadzona jest indywidualnie dla danego pacjenta i ze względu na wyniki badań, polega na suplementacji antyoksydantami lub ich obniżeniu.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy