Portal pacjenta
Umów wizytę

Płodność kobiety – jakie czynniki na nią wpływają?

Płodność kobiety – jakie czynniki na nią wpływają?

Płodność kobiety bezpośrednio zależy od prawidłowych komórek jajowych. Ich liczba znacząco zmienia się wraz z wiekiem, przez co szanse na szczęśliwe zajście w ciążę znacząco maleją po 35 roku życia.

Płodność kobiety – od czego zależy?

Płodność kobiety jest ściśle związana z prawidłowymi komórkami jajowymi. Te, zwane oocytami powstają jeszcze w życiu płodowym. Przed urodzeniem dziewczynki- komórki magazynuje się w korze jajników. Potem dochodzi do zużywania oocytów. Jeśli komórki jajowe są nieprawidłowe albo zużywają się zbyt szybko, to kobieta szybciej staje się niepłodna. W takiej sytuacji można wywołać u pacjentki krwawienie miesięczne poprzez stosowanie odpowiednich leków hormonalnych. Jednak już nie uda się wywołać owulacji. Wówczas szansą na macierzyństwo jest biorstwo komórki jajowej od innej kobiety.

płodność kobieta ginekolog INVICTA
Pregnat woman sits on bench in the park and using phone. Happy female have rest outdoor during the walks

Uśpione komórki jajowe

Oocyty bywają uśpione w pęcherzykach pierwotnych w korze jajnika. W tym momencie są niewidoczne i dopiero „pokazują się” jako pęcherzyki antralne podczas badania USG. Cykl życiowy takiego oocytu trwa 3 miesiące. Jeśli nie zostanie on wybrany do dojrzewania w procesie owulacji- to obumiera. Właśnie taki los czeka większość komórek jajowych. Proces wybudzania i późniejszego obumierania oocytów nie jest zależny od nas i nie możemy go regulować. Jeśli macierzyństwo musimy odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość, warto pomyśleć o zamrożeniu komórek jajowych. W momencie pokwitania, gdy dochodzi do uruchomienia hormonalnej osi- podwzgórze-przysadka- jajnik, na pęcherzyki antralne zaczynają działać hormony. Wówczas zaczynają się cykle owulacyjne. Dziewczynka staje się płodna i taka pozostaje aż do zużycia wszystkich komórek jajowych. Zazwyczaj ma to miejsce w wieku 52 lat.

Płodność kobiety a starania o ciążę

Skuteczność starań o ciążę w naturalny sposób u kobiet zdrowych i młodych wynosi około 23% na cykl, czyli mniej więcej jedna kobieta na cztery ma szansę na ciążę. W przypadku, gdy kobieta ma więcej niż 35 lat, szanse te spadają do około 8% na cykl, a po czterdziestym roku życia nawet poniżej 2%. Prof. dr. hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA wyjaśnia:

Badania AMH wykonuje się tak, jak każde inne badanie z krwi. Z punktu widzenia pacjenta jest to bardzo proste do wykonania- wystarczy pobrać próbkę krwi do badania. Co istotne, krew tę możemy oddawać w dowolnym momencie w cyklu

Badanie z punktu widzenia laboratoryjnego wykonuje się metodą lisa, czyli jedną z najstarszych metod, natomiast dość kłopotliwą i trudną w wykonaniu. Z tego powodu badania należy wykonywać w jednym laboratorium, żeby były one porównywalne. Bardzo trudno porównywać wyniki AMH z różnych laboratoriów, co jest standardem w przypadku wszystkich innych hormonów. Prof. dr. hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk tłumaczy:

AMH służy do bardzo wielu działań diagnostycznych i leczniczych. Z jednej strony mówi nam o tym, jak bardzo płodna jest kobieta i jak dużo możemy od niej uzyskać komórek. Z drugiej strony na podstawie tego wyniku możemy przewidywać jak długo płodność będzie zachowana

Wiek a płodność kobiety

 Zdarzają się przypadki, że kobiety młode bardzo szybko tracą płodność. Bądź też odwrotnie- kobiety dojrzałe, po 40. roku życia, które nadal rokują na to, że będą w ciąży. Oprócz tego na podstawie tego wyniku możemy zaplanować stymulację[AM1]  owulacji u pacjentek, które podchodzą do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego. Można określić dawkę i ilość leków dla uzyskania optymalnego efektu. Z jednej strony chcemy uzyskać jak najwięcej komórek, a z drugiej strony tyle, żeby nie wprowadzić kobiety w zespół hipersymulacji. [AM2] Wynik daje nam też informację o tym, kiedy kobieta[AM3]  prawdopodobnie wejdzie w wiek menopauzy.

ciąża INVICTA kalendarzPregnant woman counting down for delivery date

Konsultacja Medyczna

dr n. med. Paulina Sopońska

Specjalista ginekologii i położnictwa

Klinika w BydgoszczyKontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy