Portal pacjenta
Umów wizytę

Płodność kobiety

Płodność kobiety zmienia się z wiekiem bardzo szybko, szanse na uzyskanie ciąży u kobiet po 35 roku życia są coraz mniejsze. Kobiety w dzisiejszych czasach są wykształcone, bardzo ambitne i pracowite, przez co decydują się one bardzo późno na posiadanie potomstwa.

Dochodzi do sytuacji, w których staramy się uzyskać ciążę u kobiet dojrzałych, tu poniekąd zaczyna się walka z biologią. Skuteczność starań o ciążę w naturalny sposób u kobiet zdrowych i młodych wynosi około 23 % na cykl, czyli mniej więcej jedna kobieta na cztery ma szansę na ciążę. W przypadku, gdy kobieta ma więcej niż 35 lat, szanse te spadają do około 8% na cykl, a po czterdziestym roku życia nawet poniżej 2%.

Badania AMH wykonuje się tak, jak każde inne badanie z krwi. Z punktu widzenia pacjenta jest to bardzo proste do wykonania,  wystarczy pobrać próbkę krwi do badania. Co istotne, krew tę możemy oddawać w dowolnym momencie w cyklu. Badanie z punktu widzenia laboratoryjnego wykonuje się metodą lisa, czyli jedną z najstarszych metod, natomiast dość kłopotliwą i trudną w wykonaniu. Z tego powodu badania należy wykonywać w jednym laboratorium, żeby były one porównywalne. Bardzo trudno porównywać wyniki AMH z różnych laboratoriów, co jest standardem w przypadku wszystkich innych hormonów. AMH służy do bardzo wielu działań diagnostycznych i leczniczych, z jednej strony mówi nam o tym, jak bardzo płodna jest kobieta i jak dużo możemy od niej uzyskać komórek, z drugiej strony na podstawie tego wyniku możemy przewidywać jak długo płodność będzie zachowana. Zdarzają się przypadki, że kobiety młode bardzo szybko tracą płodność, bądź też odwrotnie kobiety dojrzałe, po 40-tym roku życia, które nadal rokują na to, że będą w ciąży. Oprócz tego na podstawie tego wyniku możemy zaplanować stymulację pacjentek podchodzących do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego – określić dawkę i ilość leków dla uzyskania optymalnego efektu. Z jednej strony jak najwięcej komórek, z drugiej strony tyle, żeby nie wprowadzić kobiety w zespół hipersymulacji. Wynik daje nam też informację o tym, kiedy kobieta wejdzie w wiek menopauzy.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy