Portal pacjenta
Umów wizytę

Powikłania po zabiegu pobrania komórek jajowych (pick up)

Zabieg pobrania komórek jajowych jest dość bezpieczną procedurą medyczną, nie można jednak wykluczyć wystąpienia powikłań takich jak np. krwawienie, bóle brzucha i podbrzusza, infekcje (zakażenie), uszkodzenia narządów wewnętrznych, zrosty, powikłania związane ze znieczuleniem. Zabieg pobrania komórek może również zakończyć się niepowodzeniem (np. brak lub zbyt mała liczba komórek do pobrania).

Powikłania zabiegu pobrania komórek jajowych z jajnika lub jajników

Krwawienie

W trakcie zabiegu nakłuwa się igłą ściankę pochwy, a potem jajniki w celu pobrania komórek jajowych. Wszystkie te struktury zawierają drobne naczynia krwionośne, a w ich pobliżu znajdują się naczynia większe. Niewielkie krwawienia towarzyszące zabiegowi pobrania komórek jajowych są w związku z tym sprawą zupełnie zwykłą. Nie można jednak wykluczyć możliwości wystąpienia większych krwawień, które nie zdarzają się częściej niż w 0,1% przypadków. Duże krwawienia mogą wymagać interwencji chirurgicznej, a w bardzo rzadkich sytuacjach doprowadzić do konieczności usunięcia jajnika. Nie można wykluczyć w takich sytuacjach konieczności transfuzji krwi. (Przegląd dokumentacji dotyczącej zabiegów pobrania komórek jajowych w ośrodkach na świecie wskazuje, że zdarzyły się w przeszłości pojedyncze przypadki nierozpoznanego krwawienia, które w efekcie doprowadziły do śmierci pacjentki).

Bóle brzucha

Po zabiegu pacjentka może odczuwać bóle brzucha lub dyskomfort w obrębie jamy brzusznej.

umów się

Chcę umówić wizytę

Zakażenie

Zakażenia mogą być spowodowane przypadkowym przeniesieniem do jamy brzusznej poprzez igłę nakłuwająca ściankę pochwy bakterii znajdujących się normalnie w pochwie. Bakterie te mogą spowodować zakażenie pęcherza moczowego, jajników, jajowodów, macicy lub innych narządów w jamie brzusznej lub zakażenie otrzewnej. Stwierdzenie zakażenia może wymagać zastosowania antybiotyków. W niezwykle rzadkich przypadkach zakażenie może wymagać interwencji chirurgicznej. W celu zapobiegania infekcjom stosuje się często przed zabiegiem profilaktykę antybiotykową. Profilaktyczne stosowanie antybiotyków nie eliminuje jednak całkowicie ryzyka infekcji. Ryzyko powikłań infekcyjnych wynosi mniej niż 0,5%.

Uszkodzenie innych narządów

Pomimo prowadzenia punkcji jajników pod kontrolą usg w niezwykle rzadkich przypadkach może dojść do uszkodzenia narządów w jamie brzusznej. Literatura donosi o przypadkach uszkodzenia pęcherza moczowego, jelita, moczowodów, jajnika. Niezbędny może się okazać wówczas zabieg chirurgiczny w celu naprawienia uszkodzonego organu lub nawet jego usunięcia. Są to jednak przypadki niezwykle rzadkie.

Zrosty

W wyniku zabiegu pobrania komórek jajowych może dojść do powstania zrostów w obrębie narządów znajdujących się w jamie brzusznej.

Powikłania związane ze znieczuleniem

Zastosowanie środków znieczulających może powodować gorsze samopoczucie, reakcje alergiczne, spadek ciśnienia krwi, nudności, wymioty. W literaturze odnotowane są także niezwykle rzadkie przypadki śmiertelne.

Niepowodzenie zabiegu pobrania komórek jajowych

W wyniku zabiegu mogą nie zostać pobrane żadne komórki, komórki mogą być nieprawidłowe lub mogą być słabej jakości.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy