Portal pacjenta
Umów wizytę

Progesteron (np. Luteina, Lutinus)

Progesteron podawany w niektórych przypadkach estradiol (np. Estrofem, Estraderm).

Progesteroni estradiol – to hormony naturalnie produkowane przez jajniki po owulacji. U niektórych kobiet poziom tych hormonów produkowanych przez jajniki po pobraniu komórek jajowych nie jest wystarczający dla utrzymana ciąży.

W związku z tym stosuje się dodatkową suplementację progesteronem, i w niektórych przypadkach estradiolem, po to, by zapewnić właściwe przygotowanie śluzówki macicy na implantacje zarodka. Progesteron zwykle podawany jest – po pobraniu komórek w postaci iniekcji lub drogą dopochwową. Progesteron może być kontynuowany nawet przez kilka tygodni, zanim ciąża nie zostanie ostatecznie potwierdzona.

Możliwe działania uboczne Progesteronu

Progesteron nie powoduje wad u płodu, w pojedynczych przypadkach opisywano senność, zaburzenia koncentracji i uwagi, uczucie lęku, stany depresyjne, ból i zawroty głowy. Może wystąpić lub nasilić się występująca wcześniej depresja. Rzadko mogą wystąpić nieprawidłowe krwawienia z narządu rodnego, brak miesiączki, zaczerwienienie skóry, trądzik, reakcje nadwrażliwości. Progesteron może powodować zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała.

Estradiol jest podawany doustnie, dopochwowo, w iniekcjach. Efekty uboczne tego leku to: wymioty, nudności, podrażnienie w miejscu aplikacji leku, ryzyko zakrzepicy i udaru.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy