Portal pacjenta
Umów wizytę

Przed in vitro – pomyślcie, ile dzieci chcecie mieć

Będąc już na etapie związku, kiedy planuje się dzieci, należy zastanowić się przede wszystkim nad ich liczbą. W zależności od tego należy inaczej spojrzeć na swoje starania prokreacyjne.

Kiedy rozpocząć naturalne starania?

Przy planowaniu rodziny kluczową informacją jest poziom rezerwy jajnikowej, czyli AMH. Na jego podstawie szacuje się, kiedy rozpocznie się okres menopauzalny oraz można ustalić do kiedy kobieta może zajść w ciążę. Całkowita niepłodność następuje około ośmiu lat przed menopauzą. Przyjmując, że u przeciętnej kobiety menopauza wystąpi w wieku 51 lat, całkowita niepłodność wystąpi w 43 roku życia. Na każde starania o dziecko, wraz z czasem trwania ciąży, opieki nad noworodkiem i kolejne starania, należy przewidzieć średnio trzy lata. Jeśli więc chciałaby posiadać twoje dzieci, powinna rozpocząć starania najpóźniej około 34 roku życia. W przypadku, gdy kobieta ma niska rezerwę jajnikową, która pokazuje, że menopauza pojawi się mniej więcej w wieku 43 lat, a więc całkowita niepłodność około 34 roku życia, pierwsze starania o ciążę, powinna rozpocząć w wieku 25 lat.

Decyzja przed in vitro

Podjęcie decyzji o liczbie dzieci jest ważne u pacjentów leczących się z powodu niepłodności, a szczególnie, gdy kobieta jest w dojrzałym wieku. Przeprowadzenie udanego zapłodnienia pozaustrojowego, łącznie z urodzeniem dziecka, zajmuje minimalnie półtora roku, czasami jednak trwa dłużej. Procedura in vitro zakończona sukcesem, ze względu na czas trwania, niekiedy może uniemożliwić skuteczne przeprowadzenie kolejnej procedury. Dlatego ważne jest, aby jeszcze przed zabiegiem transferu, posiadać taką liczbę zarodków, która zapewnia uzyskanie wszystkich zaplanowanych dzieci bez przeprowadzenia kolejnej procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

Kontakt

Jak się z nami skontaktować?

Infolinia

+48 (58) 58 58 800 Pokaż

pn-pt.: 7:00 - 20:00
sb.: 7:00 - 15:00

Formularz kontaktowy